Psikolog Ücretleri ve İyi Psikolog Seçimi

2
1067

Psikolog ücretleri birçok psikoterapi almak isteyen kişinin aklındaki ilk soru işareti. Bu ücretin psikologtan psikologa değişmesi insanların aklını daha da karıştırıyor.

Hepimiz psikolojik destek almak istediğimiz zaman gideceğimiz klinik psikolog ya da psikiyatristin en iyisi olmasını istiyoruz. Bu noktada neye göre seçim yapacağımızı doğal olarak bilemiyoruz. Kimi zaman tanıdıklarımızdan öneri alıyoruz, birçok zamanda internetten araştırıyoruz. Çünkü birçok insan kendi psikoloğunu özel bilgilerini paylaştığı için önermek istemiyor (Sanki paylaşılacakmış gibi düşünebiliyor :)) ya da etik gereği terapi yaptığı kişilerin tanıdıkları ile psikologlar görüşmek istemiyor. Bu noktada en çok araştırma internet üzerinden ya da sosyal medya üzerinden oluyor.

Psikolog ücretleri bu araştırmayı yaparken devreye giriyor. Araştırma yapan kişi her aradığı uzmandan çeşitli rakamlar duymaya başlıyor:

  • 250TL
  • 200TL
  • 100 TL
  • 150 TL
  • 300TL
  • 600TL

En iyi psikolog bu ücretlere bakınca hangisi gibi geliyor?

Bu ücretleri duyan kişi bu sefer hangisi daha iyi diye düşünmeye başlıyor. Rakamlar ve kişilerin sıcak yaklaşımı dışında duyduğu şeylerin aşağı yukarı aynı olması, ücret üzerinden başarı kriteri oluşturmasına sebep oluyor. Bu noktada ücreti seçerken sıralama genelde pahalı iyidir stereotipi göz önünde bulundurularak yapılıyor. Herhalde 600 TL en iyisi 100 TL en kötüsü şeklinde bir düşünceye kapılıyor ve genellikle kişi ortalama bir fiyatı tercih ediyor.

İkinci kriter olarak iyi psikolog ya da psikiyatrist için telefonda konuştuğu kişinin samimiyetini ve ses tonuna bakıyor.

Peki, Psikolog ya da psikiyatrist ücretlerinden önce bakılması gerekenler neler olmalı?

En iyi psikologu seçmek ile igili yazı için tıklayın.

psikolojik-destek-almak-istiyorum

İyi Klinik Psikolog Nasıl Seçilir?

Öncelikle bilinmesi gereken terapi hizmetini bir uzman psikologtan yada psikiyatristten almanız gerektiğidir. Uzman psikolog, psikoloji eğitimi sonrasında ilgili alanlarda yüksek lisans yapmış ve eğitimler almış kişidir.  Bunlar dışında birçok sertifika programı ile uzman olduğunu iddia eden kişiyle karşılaşacaksınız bunların lisans ve yüksek lisans derecelerini öğrenmenizi öneririm.

Sonrasında bakılması gereken ise ihtiyacınıza göre uzmanlık alanıdır. Çocuk, ergen, yetişkin, çift bunlardan hangisi ile çalıştığına bakılmalı.

Eğer daha derinlemesine araştırma yapabilirseniz hangi terapi ekolünü kullandığını sormanızı ve araştırmanızı öneririm. (Bilişsel terapi, Şema, Psikodinamik gibi.)

Unutmayın terapi bir uyum işidir. Uzman ile danışan arasındaki uyum kesinlikle çok önemlidir. Bu noktada uyuşmadığını uzmanlar olacaktır bu sürecin doğal bir parçasıdır, her uzmanla frekansınız tutmayabilir.

Sonuç olarak psikolog ve psikiyatrist ücretleri ile ilgili araştırma yaparken, bu kriterleri göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

2 YORUMLAR

  1. Merhaba askeri ücretli çalışanım barış beyin tüm videolarını izledim terapi görmek istiyorum seans ücretleri hakında bilgi alabilirliyim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın