Psikolog Ne Zaman İhtiyaç?

1
535

Psikologluk gençler arasından son yılların en gözde mesleklerinden. Amerikan filmlerinin de etkisiyle gündemden hiç düşmeyen bu meslek, ülkemizde sanıldığından az talep görmektedir. Bunun en büyük sebebi ise komşumuzun, taksicimizin, kuaförümüzün, kendisini psikolog sanmasıdır:)Bunun yanında psikolog olmayan bazı uzmanların psikoterapi yapmaya kalkışmaları halkın ruh sağlığına önemli derecede zarar vermektedir.

Psikolog olmayanların bile kendini psikolog ilan ettiği ülkemizde, insanlar başı ağrıdığında doktora gitmesine rağmen, depresyona girdiğinde, kaygı bozukluğu yaşadığında bunu görmezden geliyor  ya da yanlış uzmana gidiyor. Ruh sağlığı hafife alınmayacak kadar ciddi bir konudur ve bunun bozulması durumunda geri dönüşü olamayabilir. Böyle bir durumun  farkına varmak ve bunu önemsemek atılacak ilk adımlardan bir tanesidir.

Davranışlarınızda farklılıklar, değişimler gözlemliyorsanız, çevrenizdekiler ve siz artık yaptığınız şeyler yüzünden rahatsızlık duyuyor(sanız) , iş yapış şekliniz, günlük rutinleriniz bozulduysa ve artık yapmanız gerekenleri gereğinden fazla ihmal ediyorsanız bir destek almanın zamanı gelmiş demektir. Bu durumların sizi rahatsız ediyor olması başvurmanızdaki en büyük belirleyici olacaktır. Birçok zaman kişi bunların geçici olduğunu ve bunların üstesinden gelebileceğini düşünür ancak  çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır ve işler daha da kötüye gidebilir.Böyle bir durumun yaşanmaması adına gerektiğinde psikoloğa başvurmanız yararınıza olacaktır.

Psikolog Barış Gürkaş
İstanbul

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın