Post Travmatik Stres Bozukluğu

0
622

 

 

Diğer adıyla travma sonrası stres bozukluğudur. Türkiye Psikiyatri Derneğine göre ruhsal travma kişiyi korkutan, dehşet içinde bırakan, çaresizlik yaratan çoğu kez olağandışı ve beklenmedik olayların yol açtığı etkilere denir

Travma yaratan olaylara örnek olarak; doğal afetler, kazalar, beklenmedik ölümler ve insan eliyle yaratılanlar örnek verilebilir. Özellikle insan eliyle yaratılan travmalar çok daha fazla etkilidir çünkü kişinin adil dünya inancını sarsar. Başka bir tanımla travma stres bozukluğu; kişinin fiziksel bütünlüğüne tehdit, ağır yaralanma veya bu durumlara tanık olma gibi olaylardan sonra ortaya çıkan ve özgül semptomlarla kendini gösteren bir tablodur. Kadınlarda, erkeklere oranla 2 kat daha sık görülür.

 

3 aydan kısa süren travmalar akut, daha uzun sürenler ise; kronik olur. 

 

Post Travmatik Stres Bozukluğu Belirtileri

Umutsuzluk, kaçınma ve güven problemleri en önemli belirtilerdir.

Hatırlama: Olayla ilgili görüntülerin zihne tekrar gelmesi, kişi bunu çok gerçekçi yaşayabilir hatta bu görüntülere tepki bile verebilir.

Kaçma: Kişi olayı hatırlatan her şeyden uzak durur, bu bir mekan kişi veya nesne olabilir. Bazen ayrıntıları unutma da olabilir ama bu olayı düşünmek istememekle farklıdır. Kişi, ayrıntıları hatırlamak istediği halde hatırlayamaz. Insanlardan uzaklaşma, gelecekten ümidi kesme olabilir.

Aşırı Uyarılma: Kişinin kendini diken üstünde hissetmesi denebilir. Aşırı tedir ve tepki görülür. Sese, ışığa veya bir harekete normalden fazla tepki gösterirler.

 

Post Travmatik Stres Bozukluğu Tedavisi

Hem ilaç hem de psikolojik tedavi uygulanabilir. Tedavilerin etki oranları kişiden kişiye farklılık gösterir. Ayrıca şiddeti de kişiden kişiye farklılık gösterir bunun sebepleri; olayın birey anlamı, olayın süresi, ani olması veya ölüm tehditi içermesidir.

 

 

Seray Madran

 

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın