Mutlu İlişkinin Formülü

2
874

 

 

Günümüzde uzun bir ilişki yaşamak biraz daha azalırken, yıllara ve zorluklara göğüs geren güçlü ilişkilere sahip bir aşk yaşamak hala mümkün. Tek yapmanız gerek üstünde biraz çalışmak evet çalışmak.

 

Mutlu çiftler krizleri birlikte aşmayı çok iyi bilirler. Evlilik sorumluluğu, çocuk, iş, aile ile ilgilenebilme, hataları fark edebilme… Çiftler bu tür zorluklara karşılaşınca , duruma adapte olup birlikte çözüm yolu bulurlar. Duygusal zekası yüksek çiftlerin gündelik yaşamlarında, diğerine dair gelişen olumsuz duygu ve düşüncelerin(bütün çiftlerde vardır)sahip oldukları olumlu duygu veya düşünceleri etkilemesine engel olan bir dinamik oluştururlar.

 

  • Çift Olarak Yaşama İsteği

Bu dinamiği sağlam tutabilmek için, kavga etmek, suratına kapıyı çarpmak istediğiniz kişiyle yapıcı bir ilişki kurmanız gerekiyor. Formül ise şöyle; birbirine saygı duymak, birlikte büyüme ve gelişme, açık olmak.

  • İlerlemek

Bu kavram çift terapistlerinin üstünde sık durduğu bir kavramdır. Kişilerarası becerilere bakılınca sadece kişisel değil çift olarak öğrenme ve gelişme gibi ele alınabilir. Bu ilerleme için ilişkide en çok tutku ve istek uyandıran şeyi bulmak doğrum bir hamle olur.

Son olarak ise her ne olursa olsun mutlu olmak ve mutlu edebilmek çok önemli mutlu çiftler hayatın zorluklarını başarılı bir şekilde aşmayı çok iyi bilirler.

 

 

Övgü Yaren Soydan

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın