Mükemmeliyetçi misiniz?

0
215

Kulağa ne kadar hoş gelen bir kelime “Mükemmeliyetçilik”. Mükemmel olmak, kusursuz olmak, yapılan her şeyde onaylanmak, her şeyin en iyisini bilmek, en güzeline sahip olmak, kusursuz olmak için çabalamak… Birçok kişinin sahip olmak isteyeceği durumlardır bunlar ve insanlar bu durumlara sahip oldukları zaman mükemmeliyetçi olduklarını düşünüyorlar.

Peki Mükemmeliyetçilik gerçekten bu kadar mükemmel mi?

Mükemmeliyetçiler, kendini ya da etrafındakileri sürekli eleştiren, hatasını kabul etmeyen, sürekli beğenilmeme ve sevilmeme kaygısı olan, ulaşılması neredeyse imkansız olan hedefler belirleyen ve bu hedefler gerçekleşmediği zaman da oldukça ciddi hayal kırıklığı ve bunun sonucunda da öfke problemli yaşayan kişilerdir.

Bilimsel araştırmalar mükemmeliyetçiliğin, kişinin kendine odaklanması ve başkalarına odaklanması şeklinde iki boyutu olduğunu gösteriyor. Bazı kişiler yalnızca birini yaşayabildiği gibi her iki durumu da yüksek derecede yaşanlar da vardır.

Mükemmeliyetçiliğin Belirtileri Nelerdir?

  • Aşırı planlı ve düzenli olma,
  • Karar vermede zorlanma,
  • Hata yapma ve başarısızlık korkusu,
  • Yeterince iyi olduğunu düşünmeme,
  • Yapılan en ufak yanlışta kendini değersiz görme,
  • Yapılan işlerdeki tatminsizlik,
  • En iyisini yapma ve en mükemmeli olma çabası gibi belirtiler mükemmeliyetçiliğin nedenleri olarak gösterilebilir.

Mükemmelliyetçiliğin İki Tipi

  • Sabote Eden Mükemmelliyetçilik

Mükemmeliyetçiliğin bu tipi depresyon, kaygı ve yeme bozukluklarına yol açabiliyor.Yeni yayımlanan raporlara göre, mükemmeliyetçiliğin özellikle mükemmel olma konusundaki kaygılara odaklanan kötü tarafı, insanların hayatındaki birçok alanda zarar vericiolabiliyor.Bu tip mükemmeliyetçilik imkansız denebilecek hedeflere ulaşmakla ve hatayapmakla ilgili sürekli bir endişe içinde olmak gibi etkilere sahip. Hatta bu gruba giren mükemmeliyetçi insanlar başkalarını hayal kırıklığına uğratma konusunda da ayrıca kaygı duyarlar. Psikologlar bu kişilik özelliğinin kuvvetli olarak işteki tükenmişlikle bağlantılı olduğunu da buldu.

  • İyi Huylu Mükemmeliyetçilik

Diğer bir yandan, mükemmel için gayret etmeye odaklanan kişilik özelliği daha pozitif sonuçlarla ilişkilidir. Kendilerine yüksek hedefler belirleyen ve onlara karşı tedbirli olarak çalışan insanlar kaygılarına odaklananlardan daha iyisini yaparak daha iyi sonuçlar elde eder.

Mükemmeliyetçiliğin Sorun Haline Geldiği Durumlar

İş hayatında, kişi yine en iyisini yapmak için yaptıkları işe fazla odaklanıyorlar, ayrıntılara çok takıldıkları için enerjilerini çok harcıyorlar, çok fazla vakit kaybedebiliyorlar ve işlerini yetiştiremeyebiliyorlar. Bu davranışları yorgunluğa neden oluyor ve tükenmişlik sendromuna yol açabiliyor.

Mükemmeliyetçiliğin boyutlarından biri olan, kişinin başkalarının siz mükemmel olursanız sizi sevecekleri ve değer verecekleri düşüncesi anksiyete, depresyon, aşırı kaygı ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi birçok psikolojik sorunlara yol açabiliyor.

Ayrıca kişi kendine aşırı derecede odaklandığında, bedeni ile ilgili mükemmel olma çabasına girebiliyor ve anoreksiya gibi yemek yeme sorunlarıyla karşılaşabiliyor.

Mükemmele ulaşma çabası bireyi ve sosyal çevresini zedeliyor!

Birey, en iyisine en mükemmeline ulaşmaya çalışırken gerçekdışı hayaller kurabiliyor ve bu hayaller gerçekleşmediği zaman da kendine karşı çok acımasızca davranabiliyor. Çevresinden de aynı şekilde bir beklenti içine girebiliyor. Bu durum istediği gibi sonuçlanmayınca ilişkilere zedeleniyor ve yalnızlaşıyor.

Başarısızlıklarınıza değil, başarılarınıza odaklanın!

Gerçekleşmesi neredeyse imkansız gibi görünen hedefler belirlemek ilerleyen zamanlarda sizi mutsuz edecektir. Bu yüzden kendinizden aşırı beklentiler içinde olmayın. Yapabildiklerinize odaklanın ve hedeflerinizi ona göre belirleyin. Çalıştığınız ortamdaki iş yoğunluktan sıkılmamak ve aşırı stres yaşamamak için işlerinizi hafifletin. Unutmayın ki sizde hata yapabilirsiniz, mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Kendinize güvenin, kendinizi sevin ve hata yapmaktan korkmayın!011

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın