Mehmet Pişkin İntiharı Üzerine

0
1179

Son günlerde gündemi sarsan, hatta birçok insanın hayatını etkileyen intiharın üzerine bir yorum yapmak istemiyordum, ancak çevredeki bilgi kirlilikleri, yapılan saldırganca yorumlar, bende 2 satır karalama isteği doğurdu.

Peki neden yorum yapıp, paylaşmak istemiyordum?

İstemiyordum çünkü, bu tarz intiharların sosyal medyada paylaşılması, bu ve buna benzer intiharları artırabilirdi. Buna benzer şekilde, çok ses getiren ünlü kişilerin intiharlarının olduğu dönemlerde  intihar oranlarının arttığı araştırma sonuçlarıyla gösterilmekte. Son yaşanan intiharda ki sosyal medya etkisi, özellikle de ergenler arasında ünlü intiharlarındaki etkiyi yaratacağı kesin. Bu noktada toplumsal olarak riskli dersek eksik olmaz.

Bu İntihar Bizi Neden Ürküttü?

Bu intiharla ilgili çevremdeki videoyu izleyen insanlara sorular yönelttim. Aldığım cevaplardan bu olayla ilgili insanların dikkatine takılanlar şu şekildeydi:

Mehmet Pişkin ile ilgili yorumları:

  • Son konuşmasını yaparken gözlerinde korku yok.
  • Hiç bir sorunu yok gibi duruyor. Hem parası da varmış.
  • Başarılı biriymiş.
  • Çok sevecen, sevdiklerine çok değer veren biri gibi duruyor.
  • Hitap yeteneği çok iyi.

İnsanlar tam anlamıyla çok şaşkın, bu adam şimdi neden intihar etti sorularını soruyorlar.

İnsanlar korkuyorlar çünkü, intihar eden kişideki birçok özelliği kendilerinde de görüyorlar. Evet birinin ölümü başlı başına ürkütücü, ancak kendimize yakın hissettiğimiz, bize çok benzeyen birinin ölümü çok daha ürkütücü olabiliyor. Bu sebeple daha çok tedirgin oluyorlar.

Bununla birlikte bu intiharın altında yatan kesin sebebe ulaşmak çok zor. Birçok kişi bu kişinin ruhsal rahatsızlıklarına dair çeşitli tahminlerde bulunsa da, veda videosundan psikolojik sorunu olup olmadığı üzerine varsayımda bulunmak sağlıklı olmayacaktır. Kaldı ki bu intihar psikologlar arasında “depresyon – intihar” ilişkisini daha çok sorgulamamıza sebep olacaktır.

Sözlüklerde ve forumlarda kişiye yapılan anlamsız, dini ve cinsiyetçi yorumlara hiç girmiyorum.

Bu ve buna benzer intiharlar tarih boyunca hep oldu ve dünyadaki depresyon istatistiklerine bakarsak artarak devam de edecek gibi görünüyor. Bu intiharın en büyük farkı sosyal medya sayesinde bu kişiyi yanı başımızda hissetmemiz.

Sosyal medyanın bu olay ile etkileşimi ise çok başka bir tartışma konusu.  Söyleyecek çok şey olsa da konuyu burada kesmek gevezeleşmemi önleyecektir.

Asıl önemli konu ise:

Psikologlar derneğinin yaptığı açıklamada da bu video paylaşımların son bulması ve artık paylaşılmaması yönünde. Amaç ise intihar riski olan insanların bu durumdan etkilenmesini engellemek. Bende bu açıklamayı sizlerle paylaşıyorum. Okumanızı öneririm: Tıklayabilirsiniz.

İntihar düşünceleriniz varsa bu konuyla ilgili psikolog desteği almanız, intihar düşüncenizin üstesinden gelmenizde hayat kurtarıcı olacaktır.

Klinik Psikolog

Barış Gürkaş

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın