Koku Kararlarımızı Etkiliyor mu?

3
589

 

Koku, duyularımız arasında en az önemsediğimiz olsa da yapılan çalışmalara baktığımızda etkisi diğerlerinden daha etkileyici. Günümüzde bilinçaltı düzeyde etki yaratabilen kokular sayesinde, kişiye istemediği bir şeyi tabi ki de yaptıramıyoruz, ancak koku sayesinde kişinin izlenimlerini ve algılarını etkileyebiliyoruz

Son yıllarda kokunun satın alma davranışlarımız üzerindeki etkisi ve ürünün kaliteli olarak algılanmasına dair birçok araştırma ve pazarlama stratejisi geliştirildi. Örneğin pijama satan bir mağazaya sıkılan çiçek aromalı kokular, müşterilerin pijamaların kalitesini normalden daha yüksek algılamalarına ve pijamalara daha yüksek para ödeme yönünde eğilimlerini etkileyebiliyor.

Geleneksel yöntemlerle gün içinde reklam panoları, bilgisayarlar, televizyonlar yoluyla durmadan görsel olarak reklam bombardımanına tutuluyoruz. Bunların kaçına bilinçli olarak dikkatimizi verebiliyoruz? Bir çoğu dolaylı olarak satın alma tercihlerimizi etkilese de, hiçbiri koku kadar doğrudan duygularımıza  etki edemiyor. Eski sevgilinizin kokusunu beklenmedik bir yerde duyduğunuzda, zihninizde sevgilinize dair bilgiler bir anda belirir bu durum duygularınızı bir anda harekete geçirebilir.  

Alternatif pazarlama stratejilerinde duyguların önemi en güncel konulardan, her marka reklamlarında potansiyel müşterileri ile temas kurabilmek için duyguları doğrudan kullanıyor. Bu bazen içli bir şarkı ile yapılırken bazen çocukları kullanarak yapılıyor. Kokunun duyguyu ortaya çıkartmaktaki etkisi düşünüldüğünde son zamanlarda kendinden bu kadar söz ettirmesi normal görünüyor.

Bugün bu teknikleri Turkcell, Samsung gibi dev markaların da içinde bulunduğu birçok firma kullanıyor. Herbiri mağazalarında satışları arttırabilmek için çeşitli kokular kullanmakta. Bu kokular arasında turunçgiller, tatlı kavun, vanilya gibi kokular en çok tercih edilenler arasında. Bu noktada bir diğer kilit nokta sunulacak ürün ile seçilecek kokunun uyuşması. Kokuya seçerken bu duruma dikkat edilmeli.

Ancak burnun kokulara duyarsızlaşması çok kısa sürede olduğu için, firmalar alternatif koku kombinasyonları geliştirerek farlı kokuları, mağazaya zaman aralıklı püskürterek müşteriyi farklı kokular ile etki altında bırakmaya çalışıyor. Bu sayede müşterinin algısını değiştirerek ürünün daha kaliteli, daha sağlıklı, daha değerli veya daha lezzetli algılanmasını sağlıyor.

 

Psikolog Barış GÜRKAŞ

İstanbul

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

3 YORUMLAR

  1. Hatta Türkiye'de çoğu mağazada bu yöntem kullanılıyor özellikle nezih kitap evi 'nin kokusuna bayılıyorum ben , temizlik kokusu gibi kokuyor ve içerideki ürünleri daha da cazip kılıyor.

  2. Benim işim RFID teknolojisi ile tarafımızdan yapılıp geliştirilen elektronik yıkamaya dayanıklı çipli etiketlerle donatılmış tekstilleri (Otel,hastane kirlileri ) endüstriyel fabrikalarımızda yıkayıp teslim etmek.
    Bizi ziyaret eden müşterilerimiz kullandığımız kimyasal temizlik ürünlerinin KOKU larını çok beğeniyor ve bu durum işlerini almamızda oldukça büyük önem taşıyor. 🙂
    http://www.ustateknoloji.com  pak çamaşırın kardeş kuruluşudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın