İsteksizlik, Yorgunluk ve Stresten Kurtulma Yolları
18 Eylül 2018
Dört Basit Uygulama İle Kendinizi Dinleyin
23 Eylül 2018

Kaygıdan Kurtulma Yöntemleri

 

Kaygı, stres ve depresyonun ortak noktalarından biri; beynimizin olumsuz olayları tekrar ve tekrar devamlı olarak aklımıza getirmesidir. Düşüncelerimiz, tekrarlayıcı, kendini besleyici ve de kronik olumsuzluklar üzerine kuruludur. Bu durumda kaygı halinden çıkmak daha zordur ve kaygı gittikçe yerleşir daha doğrusu biz kaygıya yerleşiriz. Meditasyon bu durumdan çıkmaya yardımcı olur. Meditasyon yaparken kara bulutlar çekilir ve yerini güneşe bırakır. Sizde aşağıda size anlatacağım alıştırmalar ile kara bulutları dağıtmaya ne dersiniz?

  • Düşünce ve duygularınızın karıştığını hissettiğinizde, kendinize ‘’Şuanda kendimi nasıl hissediyorum?’’ diye sorun. Bu karışıklığınızı merakla karşılayın o anın basit bir izleyicisi haline gelmeyin.
  • Gerçek hakkında bilinçli olun. Zor anlar yaşamak var olmanın nedenlerindendir. Varlığınızın ve kendinizin farkında olun ve zor durumlarda üstesinden gelebileceğinizi unutmayın.
  • Olabildiğince objektif olarak olayları anlamaya, yorumlamaya çalışın. Bazen bir şeyler yaparız ve bazen de yapamayız. Hiçbir şey yapmamak iyi düşünülmesi gereken bir eylemdir. Şuanda ve şimdi tepki göstermek problemlerimizi değiştirebilir.
  • Etkileri tepkiye dönüştürün ve nedenleri ayırın. Problem nedir? Bana olan etkileri neler? Nasıl tepki vermeliyim? Sorularını sorarak yeniden durumun hatlarını belirleyin.
  • Eğer bulumia kriziniz varsa her lokmadan önce yemeği ağzınıza koymadan önce onu beş duyunuzla duyumsayın. Bir sonraki lokmayı ağzınıza almadan önce arzularınız ve ihtiyacınız var mı diye sorgulayın. Doydunuz mu yoksa hala aç mısınız?
  • Dikkatinizi nefes almanıza ve duyumlarına verin alışkanlık haline getirene kadar dikkatinizi kaybetmeden devam edin.
  • Kendinize arada şunu söyleyin: ‘İyiyim,her ne olursa olsun iyiyim.’’

 

 

ÖVGÜ YAREN SOYDAN

1 Comment

  1. Ali BEY dedi ki:

    Haklısınız bunları herkesin denemesi lazım zor durumlarla başa çıkmak gerek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir