Karantina Boyunca Evde Yapılabilecekler

0
823
korona virüsünü anlatan görsel
Corona

Malum, Corona Virüsü sebebiyle hepimiz sosyal mesafeyi korumaya ve hatta evlerimizden dışarı çıkmayarak karantina halinde olmaya çalışıyoruz. Hal böyleyken, evde dura dura da psikolojimiz bu durumdan etkileniyor. Bu karantina süreci içerisinde de evde geçireceğimiz vakti nasıl değerlendireceğimizi düşünüyoruz ve internette birçok kaynakta da buna dair birbirini tekrarlayan tavsiyeler var. Size biraz daha farklı katkıları olabileceğini düşündüğümüz, psikolojimizi iyileştirecek birkaç tavsiye vermek istedik.

Evde Sıkılanlar İçin 5 Farklı Tavsiye

1- Öncelikle şunu farkedin: Bu evde geçen süre sizin uzun zamandır beklediğiniz o ara verme fırsatı aslında. Bu durumu, sonunda istediklerinizi yapabilmek, ruh halinizi değiştirip zihninizi besleyebilmek için bir fırsat olarak görebilirsiniz. Ne isterseniz onu yapın. Aklınıza uzun zamandır heves edip ertelediğiniz ne geliyor? Neye bir türlü fırsat bulamıyorsunuz?

2- Bağışlanacakları ayırın. Hepimizin evinde ilgilenmeyi sürekli ertelediği fazlalık yığını vardır. Sonunda onlarla ilgilenecek zamanınız var. Hem evinizde yer açmak, hem de ihtiyacı olan birine yardımcı olabilmek için fazla olduğunu düşündüğünüz eşyaları ayırın, temiz hale getirdikten sonra da bağışlayın. Hem belki bu zorlu günlerde birilerine yardımcı olmuş olursunuz, kim bilir?

3- Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) nedir, keşfedin. Çeşitli farkındalık pratikleri yapın. Bilinçli farkındalık içinde olduğumuz o mucizevi “anı” keşfetmektir. O anda neler olduğunu, etrafta nelerin var olduğunu, bedensel duyumsamalarımızı, yani aslında bütünüyle “şimdi ve şu anı” keşfetmektir. Bu farkındalığı çeşitli meditasyonlar, an ve nefes çalışmaları ile pratik edebilir ve o anın varlığına dair mucizeyi deneyimleyebilirsiniz. Biz psikolog olarak danışanlara terapi sırasında benzer meditasyonları yaptırıyoruz. Farkında olmak size hayatınızda geçirdiğiniz her anın mucize olduğunu, her anda keşfedilecek şeyler olduğunu öğretir. Düşüncelerinizi, yaşadığınız his ve tepkilerin ortaya çıkma anını gözlemlemenizi sağlar. Daha huzurlu, dingin, ve farkında bir yaşamın kapılarını aralar. Bu sayede psikolojik olarak kendinizi daha iyi hisseder, dinginliğin kapılarını ararsınız.

4- Şükran günlüğü tutun. Kendinize bir defter edinin. Bu defteri üçe bölün. İlk parçasına bu hayatta var olduğu için şükran duyduğunuz şeyleri yazın. İkinci kısmını hoşa giden anlar takvimi olarak kullanın. Her gün hoşunuza giden küçücük bir anı, belki bir kuş cıvıltısını, belki hoş bir koku duyumsamasını not edin. Diğer kısımı ise hoşa gitmeyen anlar takvimi olarak kullanın. Bu takvimi gün içinde hoş gitmeyen anlarda gelen düşünceleri, onların gelip geçiciliğini gözlemlemek ve fark etmek için kullanın. Bu sayede hayatın hoşa giden ve gitmeyen anlar ile olan bütünlüğünü, ve rahatsız edici hislerin geçiciliğini gözlemleme fırsatınız olacak. Bunu gözlemlemenin psikoloji üzerindeki etkisini keşfedince siz de şaşıracaksınız.

5- Sessizlik günü yapın. Sessizlik çalışması sizin kendiniz ve içinde bulunduğunuz an ile geçen yegane süredir. Bunu keşfetmek adına karantina süreci boyunca sessizliği birkaç saat uygulayın. Telefonunuzu kapatın, kimse ile iletişime girmeyin. Göz ile bile.. Sadece sessizliği, düşüncelerin gelip geçiciliğini ve etrafı deneyimleyin. Bir şey yazmayın veya okumayın o sırada. Yemek yerseniz farkındalıkla yiyin. Tadının nasıl olduğunu, farkındalıkla yemezken neler hissettiğinizi, şimdi hissettikleriniz ile arasında olan farkı fark edin. Bu çalışmayı 3 saat yapabilmek yeni başlayanlar için yeterli olacaktır. Eğer tekrarlamak isterseniz, iki günde bir belki bir saat daha fazla uzatarak deneyimleyebilirsiniz.

Karantinada Bu Etkinlikleri Yapmanın Katkıları Nelerdir?

Karantina sırasında bu etkinlikleri yaparak hem dingin bir yaşamın kapısını aralayabilir, hem kendinize hem de başkalarına yardımcı olabilirsiniz. Ruhunuzu besleyebilir, dingin yaşama adım atabilirsiniz. Şimdiden keyifli günler geçirmenizi ve sağlıkla kalmanızı diliyoruz.

Korona Kaygısı ile başa çıkmakta zorlanıyorsanız, başa çıkma yöntemlerini anlattığımız yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Corona yüzünden neden paniklediğimizin ve neden stok yaptığımızın ilginç bilimsel açıklamalarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın