İsteksizlik, Yorgunluk ve Stresten Kurtulma Yolları

0
1503

Etrafımdaki insanlardan şu cümleyi çok sık duyar oldum… “Kendimi son zamanlarda oldukça stresli ve yorgun hissediyorum. İçimden hiç birşey yapmak gelmiyor. Ne çalışmak istiyorum, ne de arkadaşlarımı görmek istiyorum, kimseyle de görüşmek için aramıyorum zaten…” 

Bu cümleler size tanıdık geldi mi? 

Yorgunluk ve stres hayattan keyif almanızı engeller, hayatın keyfini varmak yerine anhedoni yaşarız

En sosyal, en zeki, en verimli insanlar bile zaman zaman kendilerini isteksiz, yorgun ve tükenmiş hissedebilirler.

Bir diğer taraftanda bu gibi durumlarda kontrolü, denetimi kaybettiğimizi düşünmeye başlarsınız. O kadar şey başarmışsınızdır ama hala yaşamın kontrolü elimizde değilmiş gibidir. Enerjiniz hızla tükenmeye başlamıştır neredeyse çaresiz hissedersiniz. 5 dakikalık sürede yapılacak işleri, gidilecek yerleri bile ertelersiniz. Bir fatura yatırmak bile dünyanın en zor işi gibi gelir.

 

Peki yorgunluk, isteksizlik ve tükenmişlikten kurtulmak için ne yapmanız lazım

  1. Şu anın farkına varın: Diyelim ki şu an koltukta oturuyorsun, bedenin koltuğa temasını farket, gözün ne görüyor, neler duyuyorsun, nelerin kokusunu alıyorsun, nelere dokunuyorsun, duruşun nasıl, yüzüm nasıl duruyor farkedin.
  2. Zevk alacağınız birşeyle uğraşın: Bir bedeniniz olduğunu hatırlayın, güzel sıcak bir banyo yapın, zihninizde uçuşan tüm düşüncelere rağmen. Yarım saat kestirin. Rahatlatıcı güzel kokan bir bitki çayı yapın, yada kendinizi şımartarak birşeyler yiyin. Eğlenceli bir etkinlik yapın, yürüyüşe çıkın, bir arkadaşınızı görün, balkonda çalışın, bir dostunuzu arayın, hobilerinizle ilgili bişeyler araştırın, kendinize yemek yapın, eğlenceli komik bir video yada film izleyin. Bence size iyi gelen zevk veren şeyleri şimdi telefonunuzun notlarını açarak yazın. Her kaybolduğumuzu düşündüğünüzde birini seçin ve yapın.
  3. Başardığınızı hissettirecek, kontrolünüzde olduğunuzu düşündürecek bir şey yapın. Herşey kontrolümde düşüncesi sadece zor işleri başardığınızda değil yapılacaklar listenizdeki basit işleri yaptığınızda da ortaya çıkar. Bu bazen basit bir şekilde odanızı toplamak olabilir. Masanızı toparlamak olabilir. Ne olduğunun çok önemi yok. En başta yapacağınız şeyi belirleyin ve onu küçük parçalara ayırarak yapabilirsiniz. Size iyi hissettireceği konusunda ön yargılı olmayın derim. Bunlara başlamak için birşeylerin sizi harekete geçirmesini beklemeyin. Önce harekete geçin sonra motive olarak devam edeceksiniz. Bunları yaptığınız taktirde yorgunluk, isteksizlikten kurtulmak için adım atmış olacaksınız.
Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın