İstanbul’da Klinik Psikolog

0
708

Psikologlara başvurular son zamanlarda oldukça artıyor özellikle de İstanbul’da ruh sağlığı ile ilgili psikolojik destek arayışı diğer şehirlere göre bir miktar daha fazla olduğu söylenebilir. Psikolog desteği için başvuruların büyük bir kısmı genellikle depresyon, kaygı bozukluğu sıkıntılarıyla olurken, aile ve evlilik sorunları ile ilgili başvurular da oldukça fazla. Sizde klinik psikolog desteği almak istiyorsanız bizi doğrudan arayabilir ya da aşağıda bulunan formu doldurarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz. 

  Psikolojik destek almak istiyorum ama kime gideceğim?

  Psikolojik destek almaya karar verdiyseniz  ve özellikle de İstanbul’da psikolog desteği almak istiyorsanız karşınıza oldukça fazla seçenek çıkacaktır. Bir uzman olmadığınız için hangisine gitmeniz gerektiğine karar vermek oldukça zor olacaktır. 

  İnsanların kafasını en çok karıştıran şeylerden biri ilaçla tedavi ya da konuşarak terapi arasında karar vermek oluyor. Biz psikologlara başvurularda Birçok insan ilaç kullanmak istemediği için çözümü psikoterapide (konuşarak terapi) arıyorlar.

  • Klinik Psikolog İlaç Yazar mı?: Klinik psikolog uzmanlığı gereği sadece psikoterapi (konuşarak terapi) yapar bu sebeple klinik psikologtan ilaç yazması için destek alacaksanız bu yanlış olacaktır. Ancak psikoterapi için destek aldığınız klinik psikolog ilaca ihtiyacınız olduğu durumda psikiyatriste yönlendiriyor olacaktır. İstanbul’da psikolog seçenekleri arasından tercih yaparken seçeceğiniz psikoloğun klinik psikolog olmasına dikkat etmeniz gerekecektir. İstanbul’da bununla ilgili birçok konunun uzmanı psikolog olmadığı için ilk dikkat etmeniz gereken bu olacaktır. Terapi yapması için lisans eğitiminden sonra klinik psikoloji yüksek lisansını tamamlamış olması gerekmektedir. Ancak psikoloji yüksek lisansını yapsa bile sonrasında ilaç yazamayacaktır. Sadece psikoterapi yapma yetkinliği kazanacaktır.
  • Psikiyatrist Terapi Yapar mı?: Psikiyatrist tıp eğitiminin ardından psikiyatri alanında uzmanlığını yaparak uzmanlığını yapar. Alınan eğitim sonucunda ilaçla psikolojik sorunların üstesinden gelebilecek yaklaşımlar uygularlar. Klinik psikologtan farklı olarak ilaç yazarlar. Ancak terapi üzerine klinik psikolog kadar detaylı bir eğitim almadığı için terapi yapmamaktadırlar. Bu sebeple İstanbul’da psikolog, psikiyatrist tercih ederken birçok seçenek arasından karar verebilmek için bu faktörlere de dikkat etmeniz gerekecektir. 

  Bir diğer taraftan psikolog ya da psikiyatristten herhangi birine gittiğiniz durumlarda da, eğer ilaca ya da psikoterapiye (konuşarak terapi) ihtiyacınız varsa bir diğer uzmana sizleri yönlendirmesi gerekmektedir. Bu noktada sizin için en iyi yöntemi kullanmış olacaksınız. 

  İstanbul’da psikolog araştırması yaparken karşınıza birçok alandan insan da çıkacaktır. Klinik Psikolog ya da Psikiyatrist olmayan birinden terapi ya da ilaç desteği almamanız gerekmektedir. Ruh sağlığı uzmanlık gerektirir, uzman olayan birinden destek almak sizi daha kötü bir duruma sokabilir. Maalesef ki İstanbul’da psikolog araştırması yaparken bu alanla ilgili karşınıza birçok kişisel gelişimci, yaşam koçu vbz. ünvanlardan insanlar çıkacaktır. Onların yaklaşımları psikolog ve psikiyatrsitlerin yaklaşımlarından çok daha farklıdır ve ruh sağlığı ile ilgili uzmanlıkları yoktur.  

   

  Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu yazın
  Lütfen isminizi yazın