İphone App: Telefonunuz Terapistiniz Olabilir!

0
574

Günümüzde teknoloji, başta sağlık olmak üzere birçok alanda etkisini göstermekte. Kan şekerinden, tansiyona doktorun ölçümlediği birçok şeyi telefon uygulamaları (App vbz.) ölçebilir hale geldi. Modern dünyanın başa çıkmakta zorlandığı hastalıkların başında gelen depresyon ve anksiyete ise, son zamanların en çok üzerine çalışılan rahatsızlığı. Dünya sağlık örgütü verilerine göre depresyon, solunum yolu enjeksiyonu ve ishalli hastalıklardan sonra 3. sırada yer almakta ancak 2030 yılına gelindiğinde depresyonun birinci sıraya yükselmesi bekleniyor.

Bunların yanında terapiste ulaşmak ve maddi yanını karşılamak her geçen gün zorlaşmakta. Dünyada telefon uygulaması geliştiricileri bu ihtiyacı fark ederek depresyon tedavisi ile ilgili şimdiden birçok uygulama geliştirmiş durumdalar. Sadece depresyon kelimesi ile etiketlenmiş(Tag) 100 den fazla uygulama bulunmakta. Bunların en sık kullanılanları Moody Me, iCouch CBT dir. Bunlar duyguları kontrol etmeyi sağlayarak insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağladıklarını iddia ediyorlar.

Kognitif davranışçı terapinin, terapi içinde uygulanan bazı çalışmaları, uygulama haline getirilmiş. İnsanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan bu programlar bir terapistin görevini tam olarak yerine getirememekte. Ancak 3.59 tl fiyatıyla terapiste gidemeyenler için bir umut olmaktadır.

Terapi uygulamaları geliştiren firmanın kurucularından klinik psikolog Hoa’s Toolshop “Biz sadece uygulama geliştirmiyoruz, insanları da geliştiriyoruz ve insanların facebook, instagram yanında bu uygulamaları da kullanmaya yöneltmeye çalışıyoruz” şeklindeki söylemi, terapinin asıl amacı bu değil düşüncesini de aklımıza getirmekte.

Yapılan araştırmalar bu uygulamaların tam olarak kalıcı etki yapmadığı, ancak her geçen gün geliştiğini göstermektedir.

Klinik Psikolog Barış Gürkaş

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın