İnsanlar Neden Palyaçolardan Korkar?

0
1214

-Neden Bu Kadar Çok İnsanın Palyaço Fobisi Vardır?

-Palyaçoların işini yapma amacı insanları güldürmekken, neden bazı insanlar palyaçolardan panik atak geçirme raddesine varabilecek kadar korkar?

İnsanların palyaçolardan neden korktuğunu öğrenmeden önce bir fobinin genelde nasıl oluştuğunu anlamalısınız. Eğer küçük bir çocuk olsaydınız ve belli bir nesneye karşı travmatik bir tecrübe yaşadıysanız büyüdüğünüzde o nesneye karşı bir korku beslersiniz. Örneğin bazı insanlar köpekten korkarlar çünkü çocukken bir köpek saldırısına uğramıştır, ya da vekaleten ebeveyninden öğrenmiştir.

-Asıl soru şu ki; eğer fobiler bu şekilde oluşuyorsa nasıl olur da bir insan palyaço korkusuna bir palyaçonun yanında travmatik bir durum gerçekleşmeden sahip olabilir?

Palyaço Fobisi Nedenleri

Palyaço korkusu bilmecesini çözmek için bilmemiz gereken bir bilgi var. Bir fobi, başka bir kişi bir nesne karşısında korkup tepki gösterdiğinde buna şahit olan kişide de oluşabilir. Yani bir çocuk, palyaço gördükten sonra korkan birini gördüğünde, Koulrofobi-palyaço korkusu geliştirebilir.

Ayrıca palyaçolarla ilgili yapılan bütün o filmlerde, bir çocuğun yalnızca filmdeki aktörün palyaçoya verdiği karşılığı izlemesi bile palyaço korkusuna sebep olabilir. “O” (It) adlı film şeytani bir palyaçonun insanları öldürdüğü bilindik filmlerden biri.

İnsanlar bir kere herhangi zararsız bir nesnenin zararlı olduğunu düşünmeye başlarsa bundan sonra o nesnenin diğer yönleri hakkında da kötü şeyler canlandırırlar. Bazı insanlar da palyaçolardan korkma nedenlerinin, palyaçoların yüzünde maske olduğu için niyetlerini kimsenin asla tahmin edemeyeceği olduğunu söylüyor.

Bazılarıysa palyaçoların yüzündeki makyajın gerçekten ürkütücü olduğunu söylüyor. Aslında bütün bu düşünceler palyaço korkusunun başlangıcı niteliğinde.

Palyaço Korkusu Hakkında Daha Fazla Teori

Bazen bir insan bir nesne üzerinden bağlantı kurarak başka bir şeye karşı korku oluşturabilir. Eğer bir çocuk maske takan insanlardan korkuyorsa bu korku palyaçolara aktarılabilir. Örneğin kadınlardan korkan biri için kediler de birer fobidir çünkü kediler pek çok insan için feminen bir semboldür!

Aslında palyaço korkusu olan insanların çoğu, medya yoluyla oluşturulan, palyaçoların insanlara zarar vermekten zevk alan şeytani yaratıklar olduğu algısı nedeniyle bu korkuya sahiptir.

 

 

 

selmin irem

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın