İlişkilerde Kadına Şiddet

0
885

Şimdi size kadına şiddet ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Belki bu söyleyeceğim şeyler biraz can sıkıcı olabilir. Hatta bazılarınız için söyleyeceklerim tanıdık olmasına rağmen kendine itiraf etmek bile istemiyor olabilir. Ancak gerçekler her ne kadar can acıtsa da, her ne kadar kabul etmek istemesek de bu durum onların varlığını değiştirmiyor. Birleşmiş milletlerin son raporuna göre dünya genelinde her gün 137 kadın öldürülüyor. Her gün 137 kadın. Türkiye’de ise 2016’dan bu yana toplam 932 tane kadın öldürüldü ve bu sayı gittikçe artıyor. Bunların yanında henüz canları elinden alınmamış ama kadına şiddetin her türlüsünü deneyimlenmek zorunda kalmış ve halen kalmaya devam eden sayısızca kadın var. Şiddetin her türlüsü her gün karşımıza çıkabiliyor ancak en çok karşılaştığımız, haberlerde sürekli duyduğumuz şiddet türü ilişkilerde kadına şiddet.

En kötüsü de artık o kadar duyuyoruz ki “kadına şiddet” tamlamasını, artık normalleşmeye başladı belki de. Her gün karşımıza çıkan bu kadına şiddet terimine kulaklarımız aşina olmaya başladı, ne yazık ki alıştık. Tepki vermekten bıkar olduk çünkü bir şeyin değişeceğine dair inancımızı kaybetmeye başladık. Kadına şiddet içeren diyaloglar, ilişkiler bazen bizim normalimiz oldu ve hatta kendimizi bile ikna etmeye çalıştık “sevdiğinden öyle yapıyor” diye. Çok ufak olarak gördüğümüz ama aslında kadına şiddet olan davranışlar ileride bir çığ misali büyüdü bazen. İşte tam bu noktada birçok kadın yaşadığı şiddetin “şiddet” olduğunu bile bilemeyebiliyor. Diyorum ki dostlar, bir şeyi değiştirmek için önce o şeyin ne olduğunu bilmek, farketmek gerekir. Sözlüsünden fizikseline, psikolojiğinden flört ve ilişki şiddetine kadar şiddetin her türlüsünü tanımak gerekir. Sürekli kadına şiddeti, flört ve eş cinayeti haberleri duyduğumuz bu günlerde şiddetin ne olduğunu, onu nasıl tanıyabileceğimizi ve bu konuda neler yapabileceğimizi konuşmak istiyorum sizlerle.

Nedir Şiddet? Nasıl Karşımıza Çıkar?

Bazen öyle durumlar olur ki, ilişkilerin bitecek olması şiddetin kendisinden daha kaygı verici olabilir. Hatta bu sebeple bu davranışlar normalleştirilmeye bile çalışılabilir. Bu noktada bilmeniz gereken en önemli şey yalnız olmadığınız. İlişkilerde aşırı sahiplenici tavırlar, kontrol etme çabaları, aşırı sahiplenicilik aslında bir patoloji olan Otello Sendromu’nun göstergesi bile olabilir. Unutmayın ki bunu farkediyor olmak atacağınız en büyük adımlardan biri. Belki de en önemlisi. İlişkilerde kadına şiddetin örneklerini onlara bulunan “bahanelerle” birlikte sıralamak istiyorum.

  • Sizi sosyal yaşantınızdan, ilişkilerinizden uzaklaştırması “sizi çok sevdiği için kıskandığını” göstermez.
  • Sürekli mesajlarınızı okumak istemesi “sizi çok önemsediği” anlamına gelmez.
  • Onunla özel bir şeyler paylaşmış olmanız “onunla olmaya zorunlu olduğunuz” anlamına gelmez. Hatta farketmeden şantaj yapıyor bile olabilir.
  • Size sürekli aşağılamaya kadar varan eleştiriler yapması “sizin eleştiri kaldırmadığınız” anlamına gelmez.
  • Sizden sürekli anlık fotoğraf isteyerek ne yaptığınızı öğrenmeye çalışması, sizden konum isteyip durması “sizi değer verip merak ettiği” anlamını taşımaz.
  • Ne giyeceğiniz hakkında sürekli söz sahibi olmaya çalışması “sizi çok önemsediği” anlamına gelmez.
  • Sizi sürekli birileriyle kıyaslıyor olması “sizin yetersiz olduğunuz” anlamını taşımaz.
  • Size vurmuş, sizi incitmiş, fiziksel şiddet göstermiş olması “onu çok kızdırdığınız ve hakettiğiniz” anlamını taşımaz. Haklı şiddet yoktur! Bu kadına şiddettir!
  • Sizi alttan alttan veya espriyle bile tehdit ediyor olması “bunun bir espri olduğu ve sizin şaka kaldıramadığınız” anlamına gelmez. Şiddetin esprisi yoktur ve bu psikolojik şiddettir ve kadına şiddete dahildir.

Aşırı Kıskançlık ve Tedavisi

Günümüzde kıskançlık sebebiyle kadın cinayetleri bile işlenebilen durumlardayız. Aslında aşırı kıskançlık partnerinizde bir patoloji olan Otello Sendromunu gösteriyor olabilir. Bu nokta da normal kıskançlık ile patolojik kıskançlık kimi zaman benzeşmekle birlikte, patolojik kıskançlık daha belirgin özelliklerle karşımıza çıkıyor. Bu sendromda kişi partnerine tamamen sahip olma arzusu içinde oluyor ve herhangi bir kaşı cinsi büyük bir tehdit olarak görüp parterine kısıtlayıcı tutumlarda bulunabiliyor.Ayrıca patolojik kıskançlık kişinin kendine olan güvensizliği ve kendini yetersiz hissetmesi durumlarında daha fazla ortaya çıkıyor. Yetersizliğini ilişkiye yansıtan birey karşı tarafın psikolojisini ve ilişkinin gidişatını olumsuz etkiliyor. Bu durumda bahsi geçen kişinin terapiye giderek destek alması hem kendi hem parterinin ruh sağlığı için çok önemlidir.

Bu bahsettiklerimi bazen sadece kadınlar değil, erkekler de yaşıyor olabilir. Eğer bu yazdıklarımı ilişkiniz içerisinde yaşıyorsanız bunları içinizde biriktirmek yerine partnerinize hissettiklerinizi dile getirmeniz faydalı olabilir. Yaşanılanların karşısında hissettiklerinizi bastırmaktan ziyade onların varlığını kabul ederek kendinize şefkatle yaklaşmanız bu süreçte çok daha yardımcı olacaktır. Genellikle şiddet karşısında kendimizi suçlama eğilimimiz olur, özellikle de manipülatif bir partnerimiz varsa. İşte bu durumda kendimize göstereceğimiz şefkat hem süreçle başa çıkabilme hem de özdeğerliliğimizi arttırma konusunda bize fayda sağlayacaktır. Bütün bunlarla birlikte ilişkideki partnerlerin bu konu ile ilgili bir uzmandan destek alması gerekebilir. Tarafların ikisinin de ruhsal ve fiziksel sağlığı için psikolojik destek önemlidir. Eğer ilişkinizin size zarar verici boyutlara ulaştığını düşünüyorsanız unutmamalı ki ilişkinin bitmesi fikri kulağa ne kadar kaygı verici gelse de, ayrılık gelene kadar ilişkinin içinde yaşadığınız şiddet size ayrılığın kendisinden çok çok daha zarar verici olabilir. Kişi bazen kısa süreli acılardan kaçtığı için uzun süre ilişkinin içinde acı çeker. Kendinizi farkedin, sizin tüm hoşa gitmeyen duygularla başa çıkabilecek gücünüz var.

Flört şiddetinin 9 işareti!

Her hafta psikoloji, psikolojik rahatsızlıklarla başa çıkma yöntemleri ve bunlar gibi çeşitli konularda videolar çekerek faydalı bilgiler verdiğimiz Youtube kanalımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın