Huzursuzluk Neden Olur? İç Sıkıntısı Nasıl Geçer?

0
8625
iç huzursuzluk
iç huzursuzluk

Kimi zaman siz de kendinizde iç sıkıntısı hissediyor musunuz? Bu belli bir olaya bağlı olabileceği gibi nedensiz huzursuzluk da hissedebilirsiniz. “İçimde bir huzursuzluk var” diye düşünürsünüz ve bu huzursuzluk hissi adeta sizi ele geçirir ve hayatınızı daha zorlu hale getirir. Özellikle neredeyse son 1 yıldır içerisinde bulunduğumuz pandemi süreci bu durumu daha da körüklemiş olabilir. Evde daha çok vakit geçirmeye başladık ve alışkanlıklarımız değişti. Evin diğer üyeleriyle daha çok vakit geçirmeye başladık ve bu da evde huzursuzluk oranını artırmış olabilir.

İç sıkıntısı hissettiğimizde ve huzursuz olduğumuzda yaptığımız şeylerden aldığımız zevk azalır, içimiz daralır ve hatta nefes alamıyormuş gibi hissederiz. Bu içinde bulunduğumuz kötü ruh halinin nedeni merak eder ve huzursuzluk hissine çözüm yolları bulmaya çalışırız. Öncelikle huzursuzluğun nedenini anlamak ve sonrasında huzursuzluğu nasıl geçirebileceğimize bakmak gerekir.

İç Sıkıntısı ve Huzursuzluk Neden Olur?

Çevresel Etkenler ve Stres: Hayatımızın bazı dönemleri bizim için daha streslidir. Stres içinde olduğumuz zaman bunu pek çok fizyolojik ve psikolojik şekilde etkilerini görürüz. Stresin sebep olduğu durumlardan biri de huzursuzluktur. Stres bizi daha kötü bir ruh haline sokar ve daha huzursuz hissetmeye başlarız.

İlaç veya Bazı Takviyeler: Bazı ilaçlar güçlü bir uyarıcı etkiye sahiptir ve kişinin bünyesi alışana dek huzursuzluğa neden olabilir. Aynı şekilde bazı  ilaçların başlatılması veya dozunun değiştirilmesi huzursuzluğa neden olabilir. Bu sebeple bilinçsiz ilaç kullanılmaması ve ilaçların kullanımına doktor kontrolü ile devam edilmesi önemlidir. Bununla birlikte aşırı kafein kullanımı, huzursuzluğun en yaygın nedenlerinden biridir. Kafeinli içecekler içmek, kafein açısından zengin yiyecekler yemek veya kafein içeren takviyeler kullanmak da huzursuzluk yaratabilir.

Nörolojik ve psikiyatrik nedenler: Yaşanılan huzursuzluk hali nörolojik veya psikiyatrik nedenlere bağlı olabilir.

Psikiyatrik nedenler: Huzursuzluk, yaygın anksiyete bozukluğu (YAB), dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), şizofreni ve bipolar bozukluk dahil olmak üzere birçok psikiyatrik bozukluklardan kaynaklanabilir.

İç Huzursuzluk Nasıl Geçer?

Huzursuz hissetmek günlük hayatımızı oldukça etkiler. İçimizden bir şey yapmak gelmez, sanki yaşanılan bu sıkıntı somut bir varlıkmışçasına bizi yiyip bitiriyordur. Böyle olunca da bu hisle nasıl başa çıkacağımızı düşünmeye başlarız. Huzursuz hissettiğimiz dönemlerde bizlere iyi gelebilecek bazı şeyler vardır; bunları bilmek ve hayatımıza dahil etmek yaşadığımız bu hissi azaltmada yardımcı olacaktır;

Çevrenizdekilerle İletişime Geçin

Duygularınızı göz ardı etmek duygularınızı yok etmez bu yüzden yaşadığınız hisleri göz ardı etmemeniz gerekir. Yaşadığınız durum ne olursa olsun bunu paylaşmak ve sizi anlayacak birine anlatmak sizi rahatlatır. Yalnız olmadığınızı bilmek sizi güçlendirir. Ayrıca yaşadığınız huzursuzluğun nedeni özellikle sorun yaşadığınız birinden kaynaklanıyorsa yaşadığınız bu sorunu ve kırgınlıklarınızı o kişiyle konuşup çözmeye çalışabilirsiniz. Çünkü eğer gizlerseniz bu durum içinizde birikir ve gittikçe büyümeye başlar.

Duygularınızı Açığa Çıkarmaktan Korkmayın

Bazen çevremize duygularımızı, zorlantılarımızı belli etmekten kaçınırız. İçimizde biriktirdikçe yaşadığımız zorluklara çözüm bulmak da zorlaşır. Farklı fikirlere, görüşlere kendimizi kapatmış oluruz. Toplumumuzda özellikle “erkekler ağlamaz” söylemi oldukça yaygındır, ağlamak bazı yerlerde küçük düşürücü olarak görülebilir. Oysa tam tersi duyguları açığa çıkarmak, ağlamak kimi zaman gereklidir ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Hepimizin bazen zorlandığı zamanlar olabilir, ağlamak isteyebiliriz ve bundan utanmamamız gerekir. Çünkü ağlamak tepkiyi dışarıya çıkarma yoludur ve baskı ve gerginliği azaltarak sizi rahatlatacaktır.

Fark Edin

Ruh halinizdeki duygu ve düşüncelerinizi dinleyin. Onlar size neler söylüyor? Duygu ve düşüncelerinizde değişen neler var? İçsel yaşantınızdaki bu değişimlerin farkında olun ve kendinizi iyi ya da kötü hissettiren her şeyi not alın. Bu onları fark etmenizi ve somutlaştırmanızı sağlayacak. Kendinizi huzursuz hissettiğiniz anda zihninizden geçen düşünceleri fark edin. Bu düşüncelerin ne kadar değişken olduklarını gözlemleyin. Geldikleri gibi gitmelerine izin verin.

Öz Bakımınızı İhmal Etmeyin

Huzursuzluk hissiyatı sebebiyle kişiler bazen öz bakımlarını ihmal edebilir. Ancak bu durum kişileri daha fazla döngüye sokup huzursuzluk yaşamalarını arttırabilir. Her gün yarım saat bile olsa kendinize vakit ayırmanız sizi rahatlatacak ve yaşadığınız huzursuzluk hissini azaltmada size yardımcı olacaktır. Yapabileceğiniz bir hobi bulabilir, kısa yürüyüşler yapabilir, yeni bir kitaba başlayabilirsiniz. Arkadaşlarınız ile şu süreçte görüşemiyorsanız bile online olarak görüntülü konuşabilirsiniz.

İyi Oluşunuzu Destekleyecek Aktivitelerde Bulunun

Psikolojik iyi oluşunuzu destekleyecek aktivitelerde bulunmak stres ve huzursuzluk ile başa çıkma becerilerinizi destekler Yoga gibi aktivitelerle hareket alanınızı arttırmak serotonin, endorfin gibi hormonların salınımını arttırırken; meditasyon yapmak iç huzursuzluğunuzu azaltarak hissedeceğiniz huzuru arttırmada oldukça etkili yollardır. Mindfulness tekniklerine dair online psikologlar ve mindfulness eğitmenlerinden eğitim alabilir, mindful yaşam tarzını hayatınıza katabilirsiniz. Böylelikle sadece huzursuzluğunuzu azaltmakla kalmayıp anda kalmak ile birlikte farkındalık sağlayarak da daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Psikolojik Destek Almak

  • Başa çıkamadığınız durumlarda psikolog ve benzeri sağlık uzmanlarından terapi yardımı almak psikolojik sağlığı korumak için önemlidir. Bazı durumlarda yaşadığımız iç huzursuzluk karşısında ne yapacağımızı bilemeyiz. Böyle durumlarda profesyonel birinden yardım almak bu süreci daha sağlıklı atlatmayı sağlayabilir. Bir terapist desteğine başvurabilir, online terapi alabilirsiniz. Psikoterapi, online psikolog, psikolojik destek 0gibi hizmetler huzursuzluğunuzu çözümleme konusunda size yol gösterecektir.

Uyku Problemi Nasıl Geçer? yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın