Hafızayı Etkileyen Lezzetli İçecekler

0
547

60 kişiye bunu 30 gün boyunca içtikten sonra hafıza ve düşünme becerileri testleri yapıldı.
Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre her gün iki bardak sıcak çikolata beyninizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir.

Araştırma kapsamında ortalama yaşları 73 olan 60 katılımcıya hafıza ve düşünme becerileri testleri yapıldı ve beyinlerindeki kan dolaşımı ölçüldü.

Araştırmacılardan Dr Farzaneh A. Sorond: “Beyindeki kan dolaşımı ve onun düşünme becerileri üzerindeki etkileri hakkında daha çok şey öğreniyoruz. Beyindeki farklı bölgeler görevlerini tamamlamak için daha fazla enerji ihtiyacı duydukça aynı zamanda daha çok kan dolaşımına da ihtiyaç duyuyorlar. Nörovüsküler birliktelik dediğimiz bu ilişki Alzheimer gibi hastalıklarda önemli rol oynuyor olabilir.”

Araştırmada katılımcıların yarısına flavanol denen bir antioksidan bakımından zengin olan sıcak kakao verildi. Diğer yarısına ise flavanol bakımından zayıf kakao verildi. İki grup da bir ay boyunca her gün, günde iki defa sıcak kakao içmeye devam etti.

Sonuçlar gösterdi ki beyindeki kan dolaşımı zayıflamış olan kişiler flavanol bakımında zengin kakaoyu içtikten sonra beyinlerindeki kan dolaşımı iyiye gitti. Bu kişiler aynı zamanda hafıza ve düşünme becerileri testinde de daha iyi sonuçlar vermeye başladı.

Normal kan dolaşımı olan insanlardaysa herhangi bir gelişme olmadı.

Araştırmaya dair makale yazan Dr Paul B. Rosenberg: “Kakaoyla kan dolaşımı problemleri ve bilişsel zayıflama arasındaki bağlantıyı kanıtlamak için daha çok araştırmaya ve kanıta ihtiyacımız var ama bu çalışma ilerideki araştırmalara rehberlik edebilecek önemli bir adımdır.”

Selmin İrem

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın