Formsante Dergisi Ekim Sayısı Röportajım

0
507

Günümüzde bu düşünce eskisi kadar yaygın değil. Artık kadınlar da bu noktada oldukça cesur davranabiliyorlar.  Ancak bu noktada sadece büyük şehirleri baz almamakta fayda var. Çünkü İstanbul, İzmir gibi büyük şehirler dışında hala erkekten beklenen davranış ilk adımı atması yönünde olabiliyor. Tabi daha küçük şehirlerde bile bu durum eşitlenmeye başladı.

 

  • Pekala kadınlar da bunu yapabilir, değil mi?

Kadınların bunu yapmasıyla ilgili bir engel görmüyorum. Sonuçta bu bir duygular bütünü ve bu duyguları karşı tarafa aktarmak kişinin en doğal hakkı. Bunu belli etmenin tek yolu doğrudan söylemek olmayabilir. İlk adımı attığınızı gösterecek tek şey ondan hoşlandığınızı söylemek değildir. Kimi zaman onu daha fazla aramaktır, kimi zaman ise onunla daha fazla zaman geçirmektir. Bunun ilişkiye dönüşüp dönüşmemesi ise ayrı bir durumdur.

 

  • O halde neden çekiniyorlar?

Kadınlar bu durumdan eskisi kadar çekinmiyorlar. Çünkü bunu dolaylı yoldan söyleyebilecekleri çok fazla fırsat var. Bu günümüzde sıklıkla sosyal medya aracılığıyla yapılıyor. Örneğin: Kişi sosyal medya hesapları aracılığıyla onu daha yakından takip ettiğini belli edebiliyor. Fotoğraflarını beğeniyor,  çok ilgisini çekmese de tweetlerini favorilerine ekleyebiliyor. Böylece ilk adım çoktan atılmış oluyor. Ancak bundan fazlasını yapmak hem kültürel olarak uygun değilmiş gibi algılanıyor. Hem de erkekler bu anlamda kontrolün kendilerinde olduğu algısından hoşlanıyorlar.

 

  • Bunda “kaçan kovalanır” sözünün etkisi olabilir mi?

Bu noktada “kaçan kovalanır” düşüncesinden daha çok erkek konuşmalıdır, kadın dediğin kendini daha ağırdan satmalıdır, aksi taktirde kadınla ilgili doğru şeyler konuşulmaz düşüncesi baskındır. Bu durumda kadının adım atmasına engel olur.

 

  • Erkeklerin gözünde karşısındaki adamdan hoşlandığını açıkça belli eden, ona bunu hissettirmekten rahatsızlık duymayan, buluşmaya davet eden kadınlar nasıl görülüyor?

Bu durum belli bir seviyeye kadar erkekler tarafından özgüven olarak karşılanabilir. Ancak bu seviye biraz aşılırsa erkek tarafından sıra dışı algılanabiliyor. Kadın erkek ilişkilerinde bunun dengesini karşıdaki insana göre ayarlamak ilişki açısından hayati öneme sahip. Bunun kişiden kişiye değişkenlik gösterdiğini söylemek sanırım yanlış olmaz. Örneğin: İçe dönük yapıda birinden hoşlanıyorsunuz, hatta biraz da sosyal fobisi var ve onun sizden hoşlandığına dair birçok kanıtınız var onun sizin yüzünüze baka baka açılmasını beklemeniz yıllarınızı alabilir. Bu sebeple ilk adımı sizin atmanız gerekebilir. Ancak bu her durumda geçerli olmayabilir.

 

Ayrıca Kadın-erkek eşitliğinin daha dengeli olduğu ülkelerde kadınlar bu anlamda daha cesur davranabilmekte.

 

  • Bu davranışlar hafif, basit kadın imajına yol açıyor mu? Ya da kadınlar bunu düşünerek her şeye rağmen ilk adımı erkek atmalı diye düşünüyor mu?

Bu günümüzde erkekler tarafından basit kadın olarak yorumlanmıyor. Bu durum kime söylediğinizle ve bunun nasıl ifade edildiğiyle ilgili değişkenlik gösterir. Eğer duygularınızı ifade ettiğiniz için size basit kadın olduğunuzu belirtecek biriyle karşı karşıyaysanız, bir kere daha onun doğru insan olup olmadığını düşünmenizi öneririm.

Bununla birlikte kadınlarda da ilk adımı kesinlikle erkek atmalı şeklinde düşüncelerle karşılaşabiliyoruz.

 

  • Bu durum erkeğin kadının geçmiş ilişkilerini sorgulamasına neden olur mu?

Karışımızdaki insanın davranışları bizim onunla ilgili bir çok şeyi düşünmemize sebep olur. Bu bazen onun geçmişiyle bazen de gelecekte yapacaklarıyla ilgili fikir verir. Ancak  kadının duygularını ifade etmesi doğrudan geçmiş ilişkilerinin sorgulanacağı anlamına gelmez.

 

  • Bunu gerçekleştirmek için sosyal medyanın kullanılmasına sık rastlanıyor mu? Kendini sözlü ifade edemeyenler için bu iyi bir alternatif olabilir mi?

Sosyal medya bu noktada çok işlevsel bir araç olarak görünüyor.Hatta yüz yüze iletişime göre daha sık kullanılmaya başlandığı söylenebilir.Bu ilk adım bazen Facebook’ta arkadaşlık isteği göndermeniz yada  doğrudan buluşmak için mesaj atmanız olabiliyor. Şuanda kadınların kendini ifade etmesi açısından sosyal medyanın işlevsel olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz.

 

  • – İlişkinin başlangıcında atik ve özgüvenli olan kadın, bunu birlikteliğin tümüne yayamaması erkekte rahatsızlık yaratır mı? Örneğin cinsellik konusunda tutuk davranmak, ilişkiyi evliliğe götürmek gibi…

 

Özgüvenli davranış hayatın bazı alanlarında davranış olarak karşımıza çıksa da kimi noktalarda kişi daha çekingen davranışlar sergileyebilir. Bu çekingen davranışlar geçmiş yaşantılarla ilişkili olabilir. Geçmişte girişken olması bir şekilde pekiştirilmiş olabilir ya da çekingen olması yönünde cesareti kırılmış olabilir. Cinsellik gibi temel bir konuda sadece özgüvenden bahsetmek yetersiz olacaktır. Bu durum erkekler tarafından rahatsızlık yaratmaz, rahatsızlığı yaratacak şey eşler arasındaki uyumun sağlanamamasıdır.

 

  • İlk adımı atmak isteyen kadınlara önerileriniz neler? Nasıl davranmak gerekir? (Özgüvenli olun, tereddüt etmeyin gibi…)

 

Bunun reçetesini yazmak yanıltıcı olacaktır. Ancak şunu söylemek gerekir ki ilk adımı atmak için iyi bir gözlemci olmak gerekmektedir. Karşınızdakiyle kuracağınız doğru iletişim yani beden diliniz,ses tonunuz ve O’nu etkin dinleyebilmeniz karşınızdaki insan üzerinde olumlu bir izlenim bırakmanızı sağlayacaktır.

 

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın