Facebook Belleği Nasıl Etkiliyor?

0
635

Son zamanların en çok önemsenen araştırma konularının başında sosyal medya gelmekte. Elektronik dergi ve veri tabanlarının en popüler konuları, Facebook ve Twitter’ın insan üzerindeki etkileri hakkında.

Gün geçmiyor ki Facebook ile ilgili yeni bir araştırma yapılmasın. Yapılan son araştırmada, Facebook’un belleğimiz ile ilişkisi araştırılmış ve ortaya ilginç sonuçlar çıkmıştır. Araştırmaya göre,  Facebook’ta yapılan durum güncellemeleri, yabancı bir kişinin yüzünden, ya da kitap bilgisinden daha kolay hatırlanabiliyor.

Facebook durum güncellemesi, kitaptaki cümlelerden bir buçuk kat daha fazla hatırlanırken, yabancı birinin yüzünden iki buçuk kat daha fazla hatırlanıyor. Araştırmacılara göre bu oran, bellek performansı açısından dikkate değer bir fark.

Belleğin bu durumlarda Facebook güncellemesini daha iyi hatırlamasına sebep olacak birçok sebep var. Ancak en önemlisi, günümüzde dijital iletişimin, günlük iletişim ile bu denli benzeşmesi ve iç içe geçmesi. Günlük iletişimin bize ait olması, bizimle doğrudan ilişkili olması bilginin bellekte kodlanmasını ve kolay hatırlanmasını sağlar. Facebook güncellemelerinin de benzer bir durumla kodlandığını düşünürsek, daha iyi hatırlanmasını da normal karşılayabiliriz.

Sadece bu sonuca bakarak sosyal medyanın belleğimiz açısından faydalı olduğunu söylemek doğru olmaz. Belleğimizde ve beynimizde çeşitli değişimlere sebep olan sosyal medyanın, gelecekte insanı ne hale sokacağı halen merak konusu.

 

Psikolog

Barış GÜRKAŞ

İstanbul

 

Referanslar: Daniel Bajic, Ryan Darby and Vivian Hwe of UC San Diego, and Jill Warker of the University of Scranton

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın