Evlilik Danışmanı İstanbul

0
867

Günümüzde evlilik danışmanına başvurulma sıklığı oldukça arttı, özellikle İstanbul’da stres yoğunluklu hayatlar yaşıyor olmak evlilikleri de olumsuz etkilemekte ve İstanbul’da evlilik danışmanına başvurma sıklığını da arttırmaktadır. Evlenmeden önce, evlilik içinde yaşanan problemlerde, boşanmanın engellenmesi veya boşanma durumunda çocukların alacağı zararın en aza indirilmesi gibi konular evlilik danışmanına başvurmada başlıca sebeplerdir. İstanbul’da çok sayıda evlilik danışmanlığı merkezi bulunmaktadır.

Evlilik danışmanı psikologlarımızdan destek almak için aşağıdaki formu doldurabilir ya da bizi doğrudan arayarak randevu alabilirsiniz.

  Evlilik Danışmanı Hangi Konularda Yardımcı Olabilir?

  Her ilişki kendine özgüdür. Dışarıdan bakıldığında hoş karşılanmayacak ilişki tutumları, karşılıklı bir ilişki içerisinde çiftleri duygusal olarak tatmin ediyor olabilir. Fakat ilişkinin durumu çiftelere zarar vermeye başladıysa evlilik danışmanına başvurmakta yarar vardır.

  Aşağıdaki durumlarda evlilik danışmanına başvurmanız yararlı olacaktır;

  Evlilikteki iletişim problemleriniz günlük hayatta kendini kavga etmek olarak gösterecektir. İletişim şekliniz kavga etmeye dönüştüyse,

  Keyif alacağınız durumlarda bile küçük şeylerden büyük kavgalar çıkmaya başladıysa,

  Cinsel yaşam da dahil olmak üzere evlilikte paylaşımlar azaldıysa, çiftler birlikte bir hayat yerine tekil hayatlara yöneldiyse,

  Evlilikteki problemler çözülemez noktaya geldiyse, çözüm boşanmakta, dışarıdaki insanlarda aramaya başlandıysa, bu durum günlük görev ve sorumluluklarda bozulmalara yol açtıysa,

  Daha da önemlisi çiftler içsel mutluluklarını kaybetmeye başladıklarını düşünüyorsa terapist desteği almak faydalı olacaktır.

  Tüm bu süreçler evlilik danışmanı eşliğinde yapılan terapilerle zararı geri döndürülebilir olacaktır. İstanbul’da size hizmet verebilecek çok sayıda terapi merkezi vardır. Çok sayıda merkez olması seçim yapmanızı zorlaştırıcı olabilir. Siz de en iyi hizmeti almak için İstanbul’da klinik seçerken dikkatli olmalısınız. Aşağıdaki formu doldurarak haftanın 6 günü hizmet veren merkezimize ulaşabilir. Uzman klinik psikologlar eşliğinde terapi hizmeti alabilirsiniz.

  Evlilik Danışmanlığı Süreci Nasıl İlerler?

  Bu süreç, çiftin evlilik danışmanına başvurması ve evlilikte yaşanan problemleri anlatmasıyla başlar.

  Bu süreçte, evlilik danışmanlığının amacı ilişkide iletişim bozukluklarından doğan çatışmaları önlemek olacaktır. Evlilik danışmanı çiftlerin kendileri daha net bir şekilde ve daha sağlıklı bir ortamda ifade etmelerini sağlamaya çalışır.

  Evlilik danışmanlığında evliliğe kimin zarar verdiği, kimin suçlu olduğu konuları tartışılmaz. Bu süreçte esas amaç, her iki tarafın da rahatsızlıklarını dile getirebilmesi ve tekrar birlikte bir yaşam inşa etme sürecinin sağlıklı geçmesidir.

  Peki Tek Çözüm Boşanmak Olursa?

  Evlilik çok fazla zarar gördüyse, sağlıklı iletişim ortamının oluşturulması çiftlerin yeniden birlikte mutlu bir yaşama başlamasında yeterli olmuyorsa boşanmak daha doğru bir karar olabilir.

  Bu durumda evlilik danışmanlığı farklı bir mekanizma olarak çalışır.

  Boşanma durumunda evlilik danışmanlığı;

  Çiftlerin içsel dünyalarında ve karşılıklı ilişkilerinde evliliği, karı-koca olmayı sağlıklı olarak bitirmelerinde,

  Çocukların boşanma sürecinden en az hasarı almalarında destek olacaktır.

  Boşanmanın Olumsuz Sonuçlarına Uyum Sağlama ve Baş Etme

  • Boşanmayı kişisel gelişim ve daha fazla olumlu ilişki yaratmak için bir fırsat olarak görün.
  • Evlilikle ilgili aldığınız kararların ömür boyu etkileri olacaktır. Kararlarınızı dikkatli almalısınız.
  • Geleceğinize ilişkin yeni hedefler belirleyin. Geçmişi düşünmek yerine geleceğinizi iyileştirmeye odaklanın.
  • Kişisel farkındalığınızı artırın. Güçlü yanlarınızı yeniden keşfedin, Bu kaynakları kullanmaya başlayın.
  • Başarısız olabileceğinizi kabul edin. Başarısızlıklarla yüzleşmekten korkmayın.
  • Unutmayın bazen uzun mutsuz süreçler arkasından büyük mutluluklar başlar.

   

  Bu stratejiler boşanmayla baş edebilmenizi kolaylaştırır.

   

  E. Naz Aykar

   

  Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu yazın
  Lütfen isminizi yazın