Engelsiz Pedal

0
967

İçerik Listesi

Daha önceki yazılarımızın birinde engelli bireylerin sosyal hayatta yaşadığı bazı sıkıntılardan bahsetmiştik. Bununla ilgili olarak yakın bir zaman diliminde tanıştığım gönüllü bir gruptan bahsedeceğim. Bir tesadüf üzerine onların sitesine ulaştım ve dernek başkanı Tülay Hanım ile irtibata geçtim. Tülay Hanım bir engelli annesi ve bu konularda neler yapılabilir düşüncesi üzerinden yola çıkarak projeler üretiyor. Giderek büyüyen bir gönüllü ekibi var ve bu ekip her türlü girişimi içten ve eğlenceli bir şekilde destekliyor.
Nedir bu Engelsiz Pedal?
İçinde üniversite öğrencilerinden tutun da profesyonel bisikletçi, heykeltıraş ,müzisyen ve sayamadığım çok renkli bir ekip.Engelli çocukları (her türden engel) bisikletleriyle gezdiriyorlar. Gezdirmekle kalmayıp oranın tarihsel sosyal özelliklerini de anlatıyorlar. Özellikle sokağa çok rahat çıkarılamayan çocuklar bile bundan aşırı derecede zevk alıyorlar. Değişik modellerde bisikletleri var. Özellikle fiziksel engelliler için yapılmış kasalı bisikletleri en dikkat çekicilerinden.
Bu sadece bir çocuk gezdirme aktivitesi değil. Amacı engelli bireylerin sosyal hayatta yaşadığı sıkıntıları bir nebze olsa da hafifletmek ve bu konuya sportif bir aktiviteyle dikkat çekmek ayrıca yapılan aktiviteler tamamen ücretsiz. Belki ilerleyen zamanlarda çok farklı bir mecraya doğru yol alacaklar. Bunu hep birlikte göreceğiz.
Ben mini bir gezintiyle çocukların ne kadar mutlu olduğunu ve ailelerin buna çok olumlu yaklaştığını onların da çok memnun olduğunu gördüm.
Aşağıda sitelerinde bulunan bir yazıdan alıntı yaparak yazıyı sonlandırıyorum.Umarım sokaklarda daha çok engelli çocuk göreceğiz.Onlara acıyarak,üzülerek bakmak yerine onları doğal karşılayıp onlar için neler yapabiliriz düşüncesini,duyarlılığını yakalayacağız.
Engelsiz Pedal Projesi tek bir bisiklet ve küçük bir ekiple yola çıktığımız muhteşem bir yol. Amacımız daha sistemli çalışan, daha fazla engelli çocuğa ve ailesine ulaşabilen büyük bir gönüllülük organizasyonu olabilmek. En önemli ihtiyacımız oldukça maliyetli olan bisikletleri temin etmek ve etkin reklam çalışmaları ile Engelsiz Pedal’ı başta üniversite öğrencileri olmak üzere tüm Türkiye’ye yaymak.
İster bisikletleri kullanacak gönüllüler arasına katılabilir isterseniz de maddi desteklerinizle projeyi geliştirmemizde ve yaymamızda bizlere yardım edebilirsiniz. Tüm soru, görüş ve destekleriniz için bizlere ulaşabileceğiniz iletişim adresimiz:

www.engelsizpedal.org

Meral Kortarla

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın