En İyi Motivasyon Videosu

0
1092

En iyi motivasyon videosu, en etkili motivasyon videosu hangisidir şeklinde sürekli aramalar yapılıyor ve bunun üzerine videolar çekiliyor. Peki bu videolar sanıldığı kadar etkili mi? Bu videoda bunun cevabını vermeye çalıştık.
Çalışmak, harekete geçmek ortaya birşeyler koymak için gerekli. 

En iyi, en etkili motivasyon videosundan bahsetmeden daha önce başarı kavramını belirginleştirmek gerektiğini düşünüyorum.

Günümüzde nasıl algılıyoruz başarı dediğimiz şeyi? Ünlü olmak, hedeflere ulaşmak, çok para kazanmak, kabul görmek yada sosyal medyada gördüğümüz arkadaşlarımız kadar gösterişli bir hayata sahip olmak…

Mesela bunlardan hiç birini seçmemek mümkün mü? Bana dayatılan hedeflerin, başarı denen şeyin peşinden koşmazsam ne olur? Herkesin gittiği, standart yolu takip etmezsek neyle karşılaşırız? Bu bir çeşit bilinmezlik gibi gelir insana, beyinse bilinmezlikten, belirsizlikten pek hoşlanmaz.  Çocukluğumuzdan beri bize öğretilen: hedef koy ve ilerle hayatımızın sonuna kadar bu şekilde devam eder. Hedef koymak bir sonraki adımı “sözde” belirginleştirir ve “sözde” anlamlı kılar. Hedef koyarken koyduğumuz hedefleri inçe eleyip sık dokumak gerekir. Ne kadar anlamlı bir hedefin peşinden gidiyoruz?

Koyduğumuz hedeflerle birlikte hayatı lineer (yani doğrusal) algılarız. Hedef koy ve ilerle. Hedefe ulaştığımızda geçmişte hayal ettiğimiz gibi yaşantılanması beklentisinde oluruz ama aynı şeye ulaştığımızda bile deneyimimiz bambaşka olur. Aslına bakarsanız bir çeşit belirsizlik hakimdir hayatın tamamına. Bana sorarsanız bu belirsizlik hayatın heycanını ve trajedisini bir arada bulundurur.Bu durumu kabullenmek bizi kendimize yakınlaştırır, kendimize ve karşımızdakine şefkat göstermemizi sağlar.

Anda Kalarak Motive Olmak

Anbean yaşamaktansa, daha çok gelecekteydi zihniniz, kimi zamanda geçmişte. Belli oranlarda zihinmizin geçmişte, yada gelecekte olması aslında günümüz şartlarında gereklidir de. Ancak sürekli geleceği düşünmek andan koparır bizi ve kaygı yaşamamıza sebep olur yada sürekli geçmişte takılıp kaldığınızı düşünün. Bu da pişmanlıklarla, mutsuzluklarla sizi hareketsiz kılar. 

Doğadaki tüm canlılar gibi doğup, büyüyen, olgunlaşan ve ölüme doğru döngünün tamamlanmasına doğru ilerleyen bir süreç. Doğada hiçbir şeyin acelesi yok insanlar kadar.

Doğumla başlayan, bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik, yaşlılık dönemleri gibi usulca, acele etmeden herşeyin bir olgunlaşma süreci olduğu gibi hayatta karşımıza çıkacak şeylerinde bir öğrenme ve olgunlaşma sürecinin olduğunu kabul etmek gerekir.

Siz hayatı belirginleştirip, hedefler koyup değişim yaşamayı beklerken hayatın size sundukları sizi olgunlaştırır, gerçek değişimi yaşatır. Eğer hayatla senkronize olmazsanız yani siz bir anı yaşarken, beyniniz yapmak istediklerinin peşinden sürekli koşturursa hayat kontrolünüzde değilmiş hissi verir ve kendinize yabancılaşabilirsiniz. Bu sebeple döngüsel hayatın konforuna ulaşmak için anda kalmayı öğrenebiliriz. Ayrıca planlarımızın değişip, esneyebileceğini kabullenip, akışa kendimizi bırakabiliriz.

Gerçekten de john lenin’ın dediği gibi “hayat biz planlar yaparken başımıza gelenlermiş!”

En etkili motivasyon videosunu izlemek değil!

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın