Dünya Ruh Sağlığı Atlası

0
869

 

Dünyada ruh sağlığının geldiği nokta ortada, ruh sağlığı açısından her geçen gün daha kötüye gidiyoruz. Bu durumu daha iyiye götürmek ve kalıcı çözümler için hastalık popülasyonu, hastane sayısı, bu alanda çalışan sayısı gibi rakamlar önemli, bunları sağlıklı tespit edebilmek için ise istatistikler en büyük dayanağımız. Dünya sağlık örgütü bu amaçla Dünya Ruh Sağlığı atlasını oluşturmuş. Bu çalışma ruh sağlığı alanında ihtiyacın belirlenmesi tedavinin yapılabilmesi ve önlemlerin alınabilmesi açısından önemsediğim bir çalışma.

184 ülkenin yer aldığı (Dünya nüfusunun %98 i) çalışmada benim tabloların genelinden en çok dikkatimi çeken kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu kısım ruh sağlığı alanında çalışanların istatistiğinin olduğu kısım. Bu kısımda kıyaslama adına Türkiye, ABD, İsviçre ve İtalya seçtiğim ülkeler arasında.

Ruh sağlığı ile ilgili çeşitli hizmetler almaktayız ve gelişmiş ülkelerde bu desteğe daha kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. Bu tablolarda ülkenin gelir düzeyi yükseldikçe ülkedeki ruh sağlığı alanında çalışanların sayısının arttığını görüyoruz. Gelişim ve zenginlik sonucu karşımıza ruh sağlığı bozuk bir tablo mu çıkıyor, yoksa bu kadar ruh sağlığı uzmanını her ihtimale karşı kadrolarında mı bulunduruyorlar? İsviçre’ye dikkat,  yorum sizin:)

Türkiye

İtalya

ABD

İsviçre

Psikolog

Barış GÜRKAŞ

İstanbul

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın