Dört Basit Uygulama İle Kendinizi Dinleyin

0
667

Günlük ritüellerinizin listesini yapın.

Örneğin: yataktan çıkma saatiniz, hazırlanırken neler yaptığınız, kahvaltıda ne yediğiniz, kıyafetleriniz gibi. Bu uygulamada ki amaç ritüelleri yıkmaktır. Şimdi bütün bu not aldıklarını ve ritüelelrinizi hiç yapmadığınız gibi yapın ve onları monotonluktan çıkartın. Bu şekilde yaptığınızda sizde oluşan duyguyu ve kendinizi nasıl hissettiğinize odaklanın. Böylelikle genelde ‘otomatik pilot’ modundaki hayatınızın yeniden hareket kazandığını göreceksiniz.

  • Sadece Kendinize Ait olan Bir Yer Hayal Edin

Sessiz sakin ve huzurlu bir gününüzde bir yere oturun ve gözlerinizi kapatın, rahatlayın derin derin nefes alıp verin. Çok sevdiğiniz bir yer veya bir şehri gözünüzün önüne getirin, hayali bir manzarada olabilir burada önemli olan manzara karşısında rahatlamanız ve huzurlu olmanızdır. Manzaranıza yoğunlaşın her detayı hissedin ve keşfedin. Renkler, kokular, eylemler, sesler… Bu manzarada dolaşmanın koklamanın ve izlemenin farkına ve keyfine varın. Burayı her ziyaret ettiğinizde daha çok huzur bulacak ve özvarlığınızı daha çok hissedeceksiniz.

  • İçinizde Birikenleri Kâğıda Dökün

İlk olarak alarm düzeninizi değiştirmeye ve bir defter veya boş kâğıtlara ihtiyacımız var nitekim her gün 20 dakika daha erken kalkıp bu deftere yazacaksınız.20 dakika boyunca o an aklınızdan neler geçiyorsa hepsini eksiksiz olarak deftere yazmalısınız. Yargıdan kaçının ve el yazınızın çirkinliği ve güzelliğine takılmadan o an sadece yazın ve yazdıklarınızı okumadan defteri kapatın. Bu egzersizde amaç sahip olduğumuz hayattan zevk almamızdır. Böylelikle bizi bekleyen bir günü ve hayatı yaşamaya gerçek anlamda başlarız.

  • Sorunlarınızı Sandala Doldurun

Rahat bir yere oturun, gözlerinizi kapatın, nefes alışverişlerinizi yoğunlaştırın, kaslarınız gevşetin ve bir nehir kenarında olduğunuzu hayal edin mavinin ve yeşilin her tonunun olduğu bir nehir bu. Nehirde size doğru gelen sandalı gözünüzde canlandırın, sizi rahatlatmak için gelen sağlam ve güvenilir bir sandal… Hayatınızda sizi yoran ve üstünde çok düşündüğünüz problemleri düşünün bu sorunları bir obje veya görsel olduğunu düşünün, onları bu sandalın içine koyun ve omuzlarınızdaki yükün azaldığı hissine odaklanın. Ardından sorunlarınızla dolu sandalın sizden uzaklaştığını ve gözden kaybolana dek izleyin her ihtiyaç olduğunda sizi bekleyen bir nehir ve sandalınız olduğunu bilin.

 

 

Övgü Yaren Soydan

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın