Depresyon Tedavisi

0
138

Depresyon, insanların normal zamanda yapmaktan hoşlandıkları zevk aldıkları aktivitelerden genetik ve hormonsal bozukluklardan dolayı yapmak istemediğimiz ruhsal olarak çöküntü haline depresyon denir. İnsanlar arasında çok sık görülen bir hastalıktır. Son yıllarda kalabalıklaşan yave yalnızlaşan insanların sorunları çok daha karmaşık bir hal almıştır. Bu sorunların başında da depresyon gelmektedir. Kadınların erkeklere oranla çevresel faktörlerden daha çok olması, Depresyonun kadınlarda erkeklere oranla daha yaygın olmasına neden olmuştur. Ancak bu fark günümüze yaklaştıkça kapanmaktadır. Bu durumun nedeni de artık kadının da sosyal hayattaki statüsünün artması gösterilmektedir.

Depresyon belirtileri nedir?

Depresyonun birçok belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilerin başında yaptığı işten zevk alamama, kendini yalnız ve boşlukta hissetme gelmektedir. Önceden zevk aldığı etkinliklere karşı ilgisizlik, kilo alamama veya aşırı kilo alma da belirtileri arasındadır. Ayrıca yaptığı işlerde veya yaşadığı duygularda belirgin değişim, umutsuzluk, karamsarlık ve aşırı enerji kaybı hissetmektedir. İleri seviyedeki depresyon belirtilerinden biri de ölüm duyguları yaşayabilmektedir.

depresyon-tedavileri

Nasıl depresyon hastası oluruz?

İnsanlar artık çok çeşitli sorunlarla uğraşmaktadır. Çok daha büyük sorunlara çözüm bulmaya çalışmaktadır. Günümüz koşuşturmacayla, mücadeleyle geçmektedir. Ailevi sorunlar, trafik, işsizlik, okul sürekli yaşadığımız sorunlardan sadece birkaçı. Bu sorunlarla mücadelede çoğu zaman yalnız kalır derdimizi paylaşacak kimse bulamayız. Bu sorunlar depresyon yaşamınızın temel sebepleridir. Bu nedenlerin dışında ailemizde veya yakın akrabalarımızda depresyon yaşamış kişilerin olması bizim de depresyon hastası olma ihtimalini artıracaktır. Ayrıca bazı hastalıklarda depresyonu tetikleyen nedenler arasındadır.

Depresyon Tedavileri nelerdir?

Günümüzde depresyon tedavisi ile ilgili çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bu tedaviler depresyonun derecesine göre değişmektedir. Depresyon tedavilerinin başında İlaç tedavisi, EKT ve psikoterapi yöntemleri tek tek veya hep birlikte de kullanabilir. Unutulmamalıdır ki depresyon tedavisine hemen başlanmalıdır, eğer tedaviye başlanmazsa depresyonun derinleşmesi ihtimali daha yüksektir. Gelişen teknoloji ile depresyonla tedavi konusunda önemli aşama kat edilmiştir. Depresyon tedavisinde bilgisayarın kullanılmasıyla önemli başarılara imza atılmıştır.

Depresyon tedavisi hastanın moralitesiyle de alakalıdır. Tedavi konusunda umutsuzluğa kapılmamalısınız. Depresyon tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu unutmamalı zevk aldığınız işlere yoğunlaşmalısınız. Şunu unutmamalısınız ki umut heyecan yaşayacağınız işler depresyonun düşmanı sizin dostunuz olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın