Çocuğunuzla İlişkinizi Orff ile Güçlendirin
1 Ağustos 2013
Psikolog Nasıl Seçilir?
21 Ağustos 2013

Depresyon Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Families-in-laws-1000x400pxDepresyon günümüzde yaygın bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dünya sağlık örgütünün son verilerine göre dünyada 350 milyon kişi depresyonla mücadele ediyor. Rakamlara bakıldığında , depresyonun görülme sıklığı kadınlarda, erkeklere oranla daha yüksek.
Bu gerçeğe rağmen,toplumumuzda depresyonun bir rahatsızlık olduğu yeni yeni kabul ediliyor. Günümüzde dahi, depresyon belirtileri zaman zaman zayıflık olarak algılanabiliyor, hatta depresyon bir hastalık olarak bile görülmüyor.  Ancak depresyon gerçek bir rahatsızlıktır ve semptomları da kendisi gibi gerçektir.
Kimi zaman çevremizden  duyduğumuz “Kendini biraz toparla!”, “Kendine gel!” gibi tabirlerle o kişi motive edilmeye çalışılır. Ancak bu bir işe yaramaz. Çünkü depresyon motivasyon cümleleriyle  tedavi edilen bir rahatsızlık değildir.
Peki, nedir bu depresyon?
Zaman zaman bir çoğumuz kendimizi mutsuz yada isteksiz hissetmişizdir. Ancak depresyondaki birey kendini daha uzun süreli mutsuz ve isteksiz hisseder. Tedavi edilmediği taktirde haftalarca,  hatta aylarca sürebilir.
Depresyondaki birey duygusal ve fiziksel belirtileri bir arada yaşar. Örneğin, günlük rutinlerini, alışkanlıklarını yerine getirmekte zorlanır; aktivitelere karşı isteksiz ve enerjisiz hisseder. Bunlara kimi zaman değersizlik hissi, yaşamın anlamsızlığı ve geleceğin belirsizliği düşünceleri de eşlik eder.
Depresyon en iyi nasıl tedavi edilir?

Depresyon tedavisinde en sık kullanılan 3 yöntem

  • Psikoterapi,

Kinik psikologlar tarafından uygulanan bir yöntemdir. İlaç kullanmadan uygulanan bu yöntem kendi içinde farklı yaklaşımlara sahiptir. Bilişsel davranışçı terapi, Şema terapi, dinamik psikoterapi depresyon tedavisinde kullanılan başlıca psikoterapi yaklaşımlarıdır.  Tedavi sürecinde en etkili yöntem olarak görülen ise,  bilişsel davranışçı terapi yaklaşımıdır.

  •  Elektrokonvülslf Tedavi

Belli psikiyatrik rahatsızlıklar İçin güvenli ve etkili bir yöntemdir. Eloktrokonvilsif tedavisi aynı zamanda “beyine elektrik uyarımı”, “elektroşok tedavisi” gibi isimlerlede anılmaktadır. Ağır depresyon tablolarında doktor tarafından tercih edilebilmektedir.

  • Antidepresan tedavisi,

Psikiyatristlerin en sık başvurdukları yöntem antidepresan tedavisidir. Belli bir süre boyunca ilacın kullanılması gerekir. Bu süreçte düzenli kontrole gidilerek ilaç ve doz ayarlamalarının takip edilmesi gerekir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu, ilacın doktor kontrolünde kullanılmasıdır. Arkadaş önerileriyle yada internetten tavsiyeyle içeceğiniz antidepresanlar ruh halinizi olumsuz etkiliyebilir.

Yapılan araştırmalar ilaç ve terapinin bir arada olduğu durumlarda tedavinin daha etkili olduğunu göstermiştir.

Depresyon tedavisinde çeşitli tedavi yöntemleri mevcut olmakla birlikte bunların başlıcaları psikoterapi ve ilaç tedavileridir. Çeşitli psikoterapi metotları olmakla birlikte, psikoterapide bilimsel olarak etkinliği kanıtlanan en iyi yaklaşım, Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımıdır. Günümüzde, uzmanlar tarafından önerilen ise, psikiyatrist ve psikoloğun işbirliği ile terapisini ve ilaçlarını düzenlediği tedavi yöntemidir.
Psikolog Barış Gürkaş
İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir