Corona Virüs’ ten Öğreneceğimiz Birkaç Şey Var

0
2318
coronavirüs gazete başlığı dünya değişiyor

Corona Virüs, bütün insanlığı sağlıklarını güvene almaları için evlerinde kalmalarını sağladı. Ülkemizde ve bütün dünyada insanlar kendilerini korumak için evlerinden dışarı çıkmadı ve hayat da adeta biraz durakladı. İnsanlar Koronavirüs’ten kendilerini bu kadar korumaya çalışırlarken hayatın duraksamasıyla birçok şey değişti, birçok şeyin farkına vardık ve bazı şeylerin de değerini daha iyi anladık. Bütün bu değişimleri göz önüne getirdiğimiz zaman Korona Virüs’ten öğreneceğimiz birkaç ders olduğunu düşünüyorum.

Corona’dan Öğreneceklerimiz Neler?

Şunları söylemek istiyorum:

  • Şunu söylemek istiyorum ki, zamanımızın kıymetini daha iyi anlamalıyız. Tüm bu gündemden önce hepimiz işlerimize, okullarımıza, yoğunluklarımıza koştururken belki de içinde bulunduğumuz o “an diliminin” ne kadar kıymetli olduğunun farkındalığını yitirip, aceleyle koşuşturmaya çalışıyorduk. Hatta bazen keşke bu koşuşturmaca bitse de, evimizde kendimizle upuzun süre baş başa kalsak diye geçiriyorduk içimizden. Şimdi görüyoruz ki  aslında içinde bulunduğumuz her an çok kıymetli ve farkındalıkla yaşanmalı. Evlere kapandığımız bu dönemlerde aslında o yoğunluğumuzun bile ne kadar özel olduğunu, o sosyalliğe adeta ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. Belki bu  sayede Corona Virüs vesilesiyle artık günlük hayatımızı daha farkında yaşarız. Koştururken bile o anın farkındalığını kazanır ve mucizeliğini fark ederiz.

  • Şunu söylemek istiyorum ki, doğaya verdiğimiz zararı anlamalıyız. Ona hak ettiği değeri insanlık olarak artık vermeye başlamalıyız. Koca koca binalar diktik, araçlarımızın yakıtıyla hava kirliliği yarattık, her gün kornalara basarak ses kirliliğinde çığır aştık, denizleri ve ormanları kirlettik, ağaçları kestik ve daha nicesi.. Doğaya sayamayacağımız kadar zarar verdik ve insanın var olduğu yerde adeta doğa var olamamaya başladı. Karantina  sürecindeyken ise gördük ki insanlar geri çekildikçe doğa canlanmaya başladı. İtalya’da balıklar tekrar kanallarda görülmeye başladı. Çin’deki hava kirliliği önemli miktarda azaldı. New York’taki karbon monoksitler %50 oranında düştü.

  • Şunu söylemek istiyorum ki, değişebileceğimizi anlamalıyız. Sağlığımız söz konusu olduğu için rutinlerimizden ve konforumuzdan ödün verdik, temizlik ve hijyenimize ultra özen gösterdik, istersek doğayı tahrip etmeden yaşayabileceğimizi gördük. Değişebiliriz. Bunları her şey düzeldikten ve normale döndükten sonra da sürdürebiliriz. Konforumuz pahasına doğayı tahrip etmeyebiliriz, hijyenimizi ve kişisel bakımımızı bu olaylardan sonra da özenle gerçekleştirebiliriz ve en önemlisi bunlar için çabalayabiliriz.

  • Şunu söylemek istiyorum ki, bilime değer vermeliyiz. Korona sayesinde gördük ki, birçok bilim insanına ihtiyacımız var. Aşıyı bulabilecek uzmana, tedaviyi yapabilecek doktora, kaygılarla başa çıkacak psikolog ve psikiyatristlere ve daha nicelerine.. Yarınımızın daha farklı olmasını istiyorsak kendimizi ve çocuklarımızı şimdiden bilimin ışığında yetiştirmemiz ve eğitmemiz gerekiyor. Bu ışıktaki eğitimlerde cinsiyet fark etmeksizin her cinsiyetin, her bireyin var olması gerekiyor.

Korona’dan Öğrendiklerimizden Ne Sonuç Çıkarmalıyız?

Tüm gerçekleşenlere baktığımızda fark etmeliyiz ki, gelişen dünyada gerekli özeni göstermediğimiz için bugün bu sorunla karşı karşıya kaldık. İşte bu yaşadıklarımızdan gerçekten de bir mesaj çıkarmalı, bir ders edinmeliyiz. Bütün insanlık olarak yaşadığımız bu Koronavirüs paniği belki dün ilginç bir bilim kurgu filmi senaryosu gibi gelebilecekken, bugün bunun gerçekleşebilecek kadar “olağan” bir durum olabileceğini gördük. Nasılsa bir şey olmaz gibi bir düşünce ile garantide hissetmek yerine; üzerimize düşeni yapmalı, doğaya gereken özeni vermeli ve tedbirlerimizi almalıyız.

Korona kaygısını kontrol etmekte zorlanıyorsanız Corona Virüsü (Korona) Kaygısı ile Başa Çıkmak isimli yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın