Çocuk Psikoloğu İstanbul

0
654
çocuk psikoloğu

İstanbul’da çocuk psikoloğu ihtiyacı her geçen gün artıyor. Anne-babalar bir uzman bularak yaşadıkları sorunların üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Bu kimi zaman internetten ulaştıkları psikolog aracılığıyla oluyor, kimi zaman ise bir referansla ulaştıkları psikologla oluyor. Sizde çocuğunuzun sorunlarının üstesinden gelmek istiyorsanız. Size yardımcı olmak için uzman kadromuzun bulunduğu ofisimize sizleri bekleriz. Dilerseniz bizi doğrudan arayabilir ya da size ulaşmamız için aşağıda bulunan formu doldurabilirsiniz.

  İyi Çocuk Psikoloğu Nasıl Seçilir?

  İyi psikolog diye yapacağınız aramalarda karşınıza birçok psikolog çıkacaktır. Bunlardan size uygun olanı seçebilmeniz oldukça zor. Bunun en önemli sebebi ise uzman diye gittiğiniz kişinin psikolojiye dair hiçbir uzmanlığının olmama ihtimalidir. Bu sebeple özellikle de çocuk psikoloğu seçerken o kişinin  psikoloji mezunu olması ve üzerine çocuk psikolojisi ile ilgili çalışmalar yapmış olması çok önemlidir.

  “Çocuk psikolog İstanbul” şeklinde çocuk psikoloğu araştırması yaparken önemli olan bir diğer konu konumdur. İstanbul gibi büyük bir şehirde ulaşımın oldukça zor olması sizi sınırlandıran en önemli faktördür.  Bulunduğunuz semtte ulaşmaya çalışacağınız çocuk psikoloğu sırf size yakın diye iyi çocuk psikoloğu olarak algılayabilirsiniz.  Ancak durum bundan farklı, psikoloğun yakın olması avantaj olmasına rağmen randevu alacağınız psikoloğun yakınlığından çok uzmanlık alanı önemlidir.

  Çocuklar Depresyona Girer mi?

  İnsanlar çocuklarının depresyona giremeyeceğini düşünüyor ancak çocuklar da depresyona girer. Depresyonun semptomlarını gösterirler. Anne-babalar kimi zaman bunu içe kapanıklık olarak algılasalarda onların da depresyona girebilme ihtimalleri olduğunu unatmamak gerekir.

  Çocuk psikoloğu arayışlarınızda birçok zaman çocuğumuz çok şımarık şeklinde başvurular alıyoruz. Çocuk sizin deyiminizle şımarıksa da bunun bir sebebi var tabi ki.

  Bunun dışında çocuk psikologlarının sıklıkla çalıştıkları  sorunlar aşağıdaki durumlardır denebilir:

  1. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu: Bu durum son yılların en popüler konuları arasında yer alıyor. Çocuğun biraz olsun hareketli olması yüzünden birçok aile çocuklarını çocuk psikoloğuna götürüyor.  Özelliklede istanbul’da çocuk psikoloğu başvurular bu konuda oldukça arttı. Hatta istismar edilmeye bile başladı.
  2. Konuşma bozukluğu: Anne-babalar bu konuda da oldukça sabırsız. Bir bozukluk olmamasına rağmen oldukça fazla sayıda çocuk psikoloğuna başvuru yapılıyor.
  3. Yeme bozukluğu
  4. Cinsel kimlik bozukluğu
  5. Tik bozukluğu

  Çocuk Psikoloğu İhtiyaç mı?

  Çocuk psikoloğuna gelen anne-babalar sorunun psikoloğa çocuklarını getirmekte çözüleceğini düşünürler. Ancak kendi yaptıkları yanlış davranışların birçok zaman farkına varmazlar. Bizim çocuğu düzelt şeklinde psikologlara başvuran anne-babaların kendi davranışlarını değiştirmeleri işin ilk basamağını oluşturuyor. Çocuğun eğer bilişsel bir sorunu yoksa ve davranışlarla ilgili bir sorun yaşıyorsa ailenin davranışları çocuğun üzerinde oldukça belirleyicidir. Bu sebeple çocukla çalışırken, ailenin de danışmanlık sürecine dahil olması gerekir. Hatta okul dönemi çocuğunda öğretmenin de sürece dahil edilmesi davranış değişikliği için oldukça önemlidir.

  İstanbul‘daki anne babaların çocuk psikoloğu başvuruları oldukça arttı bu sebeple seçim yaparken oldukça dikkatli davranmak gerekir.

  Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu yazın
  Lütfen isminizi yazın