Çekiciliğinizi Sosyal Kanıt İle Artırın

0
542

Herkes ondan hoşlanıyor mu? Öyleyse önemli biri olmalı.

Bir araştırma, bir erkeğin çekiciliğinin ona gülümseyen kadınlar olduğunda daha çok arttığını kanıtladı! Yani, eğer kadınlar bir erkek için yüksek bir talep olduğunu görürse/algılarsa onu daha çekici buluyorlar.

Bu etki yalnızca ilişkileri değil hayatın başka yönlerini de etkileyecek düzeye kadar genişliyor. Biri ya da bir şey çok fazla insan tarafından ilgi görüyorsa, o kişinin ya da o şeyin algılanan önem düzeyi yükselir.

Örneğin sevgilinize başka kadınların/ erkeklerin sizden hoşlandığını kanıtlamanız sizi daha çok sevmesini ve daha çekici bulmasını sağlar.

SOSYAL KANIT TEORİSİ NEDİR?

Sosyal kanıt teorisi, kişinin uygun davranışı ya da yapması gereken doğru hareketleri bulamadığında diğer insanların yaptığını takip edeceğini ya da onları rehber almaya çalışacağını belirten bir teoridir.

Bu teori iyi amaçlar uğruna kullanılabildiği gibi çok tehlikeli de olabilir çünkü bu demek oluyor ki popüler insanlar popüler olmaya devam edecek ve hatta daha popüler olacak ve ilgi çekemeyen insanlar da sıra dışı bir şeyler yapmadıkları sürece öyle kalmaya devam edecekler.

 

Sosyal Kanıt Teorisinden Yararlanmak

Bu bizi bir diğer çok önemli noktaya getiriyor. Başkalarının ne düşündüğünü önemsemek bir özgüven eksikliği işareti olsa da eğer sosyal kanıt teorisinin etkilerini anladığınız için belirli bir niyetle kendinizi ön plana çıkarıyorsanız bu doğru bir hareket olabilir.

Örneğin pazarlamak istediğiniz bir ürün var ve insanları ürünün çok fazla insan tarafından talep gördüğüne inandırırsanız satış oranlarınız ciddi miktarda artar. Böylece sosyal kanıt teorisini yararınıza kullanmış olursunuz.

Eğer insanlar sizden veya yaptığınız bir şeyden hoşlanmıyorlarsa bunu kafaya takmamalısınız ama eğer biraz ilgi çektiğinizi hissederseniz diğer insanların bunu bilmesine izin verin çünkü bu size daha fazla itibar sağlayacaktır. Eğer herkes sizden hoşlanıyorsa başkalarının bunu bilmesine izin verin. Eğer büyük başarılar elde ettiyseniz arkadaşlarınız bunu bilsin ve eğer çok fazla kadın ya da erkek sizden hoşlanıyor, sizi çekici buluyorsa bunu partnerinize hissettirdiğinizden emin olun ki sizi daha da çekici bulsun!

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın