Başarılı Olmak İçin 6 Önemli Yöntem!

0
869
başarılı olmak için
başarılı olmak için

Başarılı olmak hepimizin çoğu zaman istediği, arzuladığı ve hedeflediği bir durumdur. Hepimiz zaman zaman başarılı olmak için neler yapmamız gerektiğini araştırır, yeni yöntemler ararız. Ancak başarıya giden yol herkes için değişebilir. Her yol ve yöntem bireyler için farklılaşabilir, her birey üzerinde farklı etki gösterebilir. Kişisel farklılıkları da göz önünde bulundurarak, başarıya giden yolda bizlere yardımcı olacak bazı özellikler ve tekniklerden bu yazıda bahsettik. İyi okumalar dileriz!

Başarılı Olmak Nedir? Başarılı Olmak Neden Önemlidir?

Kimse başarısız olmayı hedeflemez, başarılı olmak herkes tarafından istenen genel bir hedeftir. Buna karşılık olarak başarının tanımı oldukça değişken olabilir. Kimisi bir başarıyı somut bir ödüllendirme olmadıkça takdir etmiyorken, başka birisi başarılı olmak için o hedefe doğru attığı her adımı başarı olarak sayarak, her adımda kendini takdir ediyor olabilir. Bu bizim beklentilerimizle ve algılayışımızla ilgili olan bir durumdur.

100 üzerinden değerlendirilen bir sınavdan 80 almak bazen başarılı hissettirmiyorken, 100 üzerinden değerlendirilen bir sınavdan tek ve en yüksek 80 almış olmak başarılı bir sonuç olarak değerlendirilebiliyor. Peki başkaları 90, 100 alırken, 80 aldığınızda başarısız mıydınız ve/ya başkalarından yüksek almak mı başarılı olmanızı sağladı? Başarının tanımını çoğu zaman başkalarıyla karşılaştırmalarımız sonucu oluştururuz, otomatik pilotta gerçekleşen düşüncelerimiz aslında bizleri oldukça olumsuz etkileyebilir. Genel olarak karşılaştırma yapmak sağlıklı bir tutum değildir, bu yüzden başarıyı tanımlarken de karşılaştırma yapmamak ve kendimizin en iyi versiyonunu ortaya koyduğumuzda ortaya çıkan sonuç üzerinde bu durumu yorumlamak edinmemiz gereken en sağlıklı tutumdur.

Çoğu zaman insanlar başarılı olmayı, çok paraya sahip olmakla ilişkilendiriyorlar. Şu anda bir sahil kenarında yürüyüşte olsanız bir satılık ev ilanı görseniz ve fiyatı hakkında bilgi aldığınızda bu evi satın alacak gücünüzün olduğunuzu düşündüğünüz an daha başarılı mı hissedeceksiniz? Başarı işimize yüklediğimiz anlamdır ve işimizi çoğunlukla parayla anlamlandırmaya çalışırız. Karşılığında para kazandığımız için bu tamamen yanlış değildir ama başarılı olmak için gerekli olan sadece paraya sahip olmak da değildir. Bu yüzden sizi şu küçük farkındalıkla baş başa bırakacağım: başarı önemlidir ve başarı, sahil kıyısında bir evi satın alma becerisi değildir.

Başarının İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkisi

Başarının insan psikolojisi üzerinde oldukça büyük etkileri vardır. Bu etkiler kaçınılmaz olarak insanın iyi oluş halini etkiler. Başarılı olmak beyin üzerinde güçlü etkiler yaratır; hem erkeklerde hem de kadınlarda testosteron hormonu düzeylerini yükseltir ve beynin salgıladığı dopaminin aktivitesini artırır. Dopamin hormonu duygusal tepkimeleri yönetmekte güçlü bir rol oynar ve bu hem psikolojik hem fiziksel iyi oluş halini sağlamak ve sürdürmek için gereklidir.

Beynin ortak bir “ödül ağı” vardır; dopamin seviyesine bağlı olarak, lezzetli yemeklerin tadını çıkardığımızda, bahis kazandığımızda, maaş artışı elde ettiğimizde veya başarılı olduğumuzda sahip olduğumuz tüm bu harika duyguların temelini oluşturur. Başarılı olmak beynin ödül ağını harekete geçirerek uyarılmasını sağladığında beyin bu olayın dopamin salgılamasına sebep oluşunu olumlu olarak kaydeder. Beyin dopamin salgılayışını günlük hayattaki seviyelere düşürdüğünde tekrar aynı olayı yaşamak ister, yani beyniniz başarılı olmanızı ister. Ve eğer siz sadece büyük başarıları başarı olarak algılamaya ve bu yüzden attığınız küçük adımları göz ardı etmeye başlarsanız bu noktada büyük bir düşüş yaşıyor gibi hissetmeniz de normaldir. Beyin yoksunluk dönemine girer ve bu yüzdendir ki bir bağımlının günlük zevklerden haz alamaması gibi, siz de başarılı olamadığınızı düşünerek başarılarınızı gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Başarılı olmak ve başarınızın farkında olmak iki ayrı şeydir bu ayrımı yapabilmek için sahip olduklarınıza farkındalık getirebilir ve şükran duygusunu geliştirebilirsinz. Aynı zamanda meditasyon sırasında ana odaklanmak, sahip olduğunuz başarıları görmenizi sağlar.

Başarılı Olmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 6 Teknik!

Herkesin başarılı olmak için uygulayacağı yöntemler ve teknikler farklıdır. Genel olarak başarı kavramı incelendiğinde başarılı olmamızda katkıda bulunan en önemli 6 ortak nokta aşağıda listelenmiştir.

Odaklanın

Başarılı olmak için ne yaptığınıza ne yapmak istediğinize ve özellikle ne yapmak istemediğinize odaklanın. En önemlisi de şimdiye odaklanın. Eğer bir çizelge olsaydı ve bu çizelgenin sağında olmak istediğiniz, solunda ise olmak istemediğiniz yer belirtilmiş olsaydı, şu an kendinizi hangisine daha yakın konumlandırırdınız?

İletişim Kurun

Başarılı olmak için çevrenizdekilerle iletişim halinde olun. Eğer çevrenizde kendinize örnek aldığınız ya da daha önce benzer bir hedefte başarılı olmuş bir tanıdığınız varsa onun yaşadığı süreç hakkında bilgi ve deneyimleri öğrenin. Burada rekabet etmemeye özen gösterin! Tek rakibiniz kendinizsiniz. Başarılı olmak için herkesin izlediği yolun farklılık göstereceğini unutmayın ve karşılaştırma yapmamaya çalışın. Sizden önce bu hedefi gerçekleştirmiş kişi ve sizin farklı kişiler olduğunu ihtiyacınız olursa bu konuşma sırasında kendinize hatırlatın.

Duygularınızın Farkına Varın

Duygularımız bize o an ile ilgili bir sürü ipucu veren o anı yorumlamamızı sağlayan en güçlü pusulalardır. Duygularınızı fark edin ve onlardan yardım almayı unutmayın. Eğer bu süreçte sizi zorlayan bir şey varsa o duyguya rağmen devam etmek yerine o iyi hissetmek için ne yapabileceğinize odaklanın. İhtiyaçlarınıza kulak verin. Meditasyon yapmak, kısa bir yürüyüşe çıkmak veya çevrenizdekilerle paylaşmak anlık uygulayabileceğiniz yöntemlerdir. Eğer bu durumun daha kalıcı ve genel bir durum olduğundan şikayetçiyseniz bir psikolog yardımı almayı düşünebilirsiniz.

Dinleyin

Kendinizi ve çevrenizdeki kişileri, ailenizi, arkadaşlarınızı, öğretmenlerinizi dinleyin. Bazen bazı konuşmaların içeriğini bildiğinizi hissetmeniz o içeriğe odaklanmanızı engelleyebilir ama odaklanmadığınız konuşmaların cümle aralarında karşılaşabileceğiniz kıymetli bilgiler olduğunu unutmayın ve dinleyin. Kendinizi dinlemek bu süreçte yine en faydalı olacak alışkanlıklardandır. Bir yola çıkarken çıktığınız düşünceler ve yolculuk sırasındaki düşünceler değişiklik gösterebilir. Yolculuk sırasında oluşan yeni düşünceler kısa yollar veya farklı fırsatlar yakalamanıza fırsat sunabilir, her zaman kendinize kulak verin.

Karar Verin ve Harekete Geçin

Başarılı olmak için karar vermek en önemli durumlardan biridir. Karar vermeden bir yolculuğa çıkarsanız, bir rotanız olmadan önünden geçtiğiniz yerlerin farkına varamaz ve bu yüzden yolculuğunuz büyük bir kayıp yaşar. Karar verin, ama karar vermeden önce araştırmanızı yaparak olası adımları, yaşayabileceğiniz hem zorlukları hem kolaylıkları göz önünde bulundurarak planlayın ve harekete geçin. Eğer bu aşamada gelecek kaygısı yaşıyor ya da bir sebepten zorlanıyorsanız psikolojik destek almaktan fayda görebilirsiniz.

Öncelik Listesi Oluşturun

Bazen hedeflerimize ve başarıya odaklanmayı yapmamız gereken diğer sorumluluklarla aynı anda yürütemediğimiz olur. Bunun takibini sağlamak hem ilişkilerimize ve işimize gerekli özeni göstermek için öncelik listesi oluşturun. Günlük yapılması gereken listesi oluştururken de bu öncelik listenizdeki maddeleri eklemeyi ihmal etmeyin.

Başarılı ve Tatmin Edici Bir Hayat için İpuçları yazımızı okumak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın