Aile Danışmanına Gitmeli Miyiz?
24 Ağustos 2014
Evlilik Danışmanı İstanbul
26 Ağustos 2014

Sosyal Fobi

Sosyal Anksiyete (kaygı) Bozukluğu ya da sık kullanılan adıyla Sosyal Fobi kişinin diğer insanlar tarafından yanlış anlaşılama kaygısını taşıdığı sosyal ortamlarda mahcup ya da rezil olacağı fikri ve bununla ilgili belirgin ve sürekli bir korku duyduğu bir çeşit kaygı bozukluğudur. Sanıldığının aksine, sosyal fobi günümüzde en sık görülen kaygı bozukluklarından biridir. Kimi zaman sosyal heyecan ile sosyal fobi birbirine karıştırılır. Aralarındaki en önemli fark; kişi topluluk karşısında bir şeyler deneyimledikçe sosyal heyecan seviyesi düşerken, sosyal fobi bu şekilde etkisini yitirmez. Sosyal fobisi olan birey bu durumlardan sıklıkla kaçınma eğiliminde olurlar. Siz de sosyal fobiniz olduğunuzu düşünüyorsanız kurumumuzla iletişime geçebilir, uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Profiliniz *:
KadınErkekÇocuk
Randevu Tarihiniz *:

Sosyal Fobi Nedenleri?

Sosyal fobi oluşumunda önemli oranda psikososyal faktörlerin etkisi görülmektedir. Bu kategoride bireyin kendi ailesi, sosyal etkileşimde bulunduğu çevresi bulunur.

Aile tartışmasız olarak bireyin eğitimindeki en önemli unsurdur. İnsanın kişiliği çoğunlukla 0-6 yaş arası dönemde ailesinden aldığı eğitime göre şekillenmekte, bireyin toplumsal olaylar karşısındaki tutumu çoğunlukla ailesinden edindiği tecrübelere göre değişmektedir. Bazı çalışmalar gösteriyor ki aşırı denetleyici, mükemmelliyetçi, katı geleneksel kalıplar ile sınırlandırılmış, başkasının ne dediğini çok önemsiyen, kendine dair keskin yargılarda bulunan ebeveynlerin çoçuklarında sosyal fobi görülme sıklığının daha yüksek olduğu görülmektedir. Çevrenin ne söylediği, ne düşüneceğini bu derece önemseyen ailelerde çocuğun genellikle kendini ifade etmesi engellenir. Toplum bu aileleri neredeyse tamamen şekillendirir. Sosyal fobili bireylerin aileleri kendileri dış dünya ile sınırlı ilişki kurarken, çocuklarının da diğer ailelerle iletişim kurmalarını uygun bulmazlar.

Sosyal Fobi Belirtileri

  • Kaçınma davranışları en sık görülen ve hayatlarını zorlaştıran davranışlarıdır. Diğer kişilerle etkileşim halinde olmak veya onların yanında davranış sergilemekten kaçındıkları en sık durumlardır.
  • Sosyal ortamlarda ellerinde veya seslerinde titreme olacağından ya da titreme olursa farkedileceğinden aşırı kaygılanırlar. Başkalarıyla konuşurken kendileriyle aşırı meşgul olmaları sebebiyle kaygıları da çok yüksek olur.
  • Başkalarının yanında herhangi bir faaliyette bulunmak en çok kaçındıkları durumdur (yemek yemek, yazı yazmak vbz.) 

Sosyal Fobi Kimlerde Görülür?

Sosyal fobi psikolojik rahatsızlıklar arasında en sık görülen psikolojik sorunlardan birisidir. Kadınlarda daha sık görülmesine karşın, tedavi arayışına erkeklerin daha sık başvurduğu görülmekte. Erkeklerin toplumdaki rollerinin sosyal fobinin üstesinden gelebilmeleri için tedavi arayışlarını arttırdığını düşünmekteyim. Bununla birlikte yaşam boyu görülme oranı %2-13 arasında değişmektedir.

Sosyal Fobi Tedavisi Nasıldır?

Birçok zaman sosyal fobisi olan insanlar, utangaç olduklarını düşünerek tedavi arayışına girmezler ancak sosyal fobi tedavisi mümkün olan bir psikolojik rahatsızlıktır. Sosyal fobinin tedavisini araştıran insanlar genellikle, internetten okuduklarıyla bunların üstesinden gelmeye çalışırlar. Ancak okuduklarınızla hiçbir zaman tatmin edici bir sonuca ulaşılamaz. Bu yazıyı belkide sizde sosyal fobinizden kurtulmak için okuyor olabilirsiniz. Ancak bunun üstesinden gelebilmek için bilişsel davranışçı terapiyi uygulayan klinik psikologlardan psikoterapi desteği almanız gerekir. Psikoloğunuz uygun gördüğü taktirde sizi ilaç tedavisi için psikiyatriste yönlendiriyor olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir