Psikolog Sosyal Fobi Yazıları

Sosyal Fobi Yazıları

Sosyal Fobi Yazıları

Çekingen davrandığımız, utangaçlık yaptığımız durumlar elbette ki olmuştur ve durumlar, anlar tamamen normaldir. Fakat bu kaygı hali sosyal hayatımızı, insanlarla etkileşimlerimizi ve iş hayatımızı olumsuz etkileyip kaçınmalarımızı arttırıyor ise karşımıza anksiyete belirtileri çıkabilir. Sadece kaygı veren durumlar hakkında düşünerek değil fiziksel belirtilerle de bu kaygıyı en derinden hissederiz. Yani aslında kaygı sadece zihnen değil, fiziksel olarak da hissedilir. Sosyal fobi adını verdiğimiz bu durum en sık görülen psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Kısaca tanımlamak gerekirse, sosyal fobi başkaları tarafından sürekli yargılandığımızı düşündüğümüz bir kaçınma halidir. Sosyal fobisi olan kişiler genellikle kalabalık ortamda tanıdık başka biriyle karşılaşma, topluluk önünde konuşma, toplum içinde yemek yeme, bir şeyler içme, gözlenirken yazı yazma, tanımadığı ya da az tanıdığı biriyle telefonla görüşme, yeni biriyle tanışma, kalabalık bir gruba sunum yapma gibi durumlarda kaygı hisseder ve bu durumlardan kaçınırlar. Aslında tam olarak korkulan başkaları tarafından yargılanma, yanlış değerlendirilme, gruptan dışlanma, yanlış bir şey söyleme ihtimaliyle mahçup olma, küçük düşme, hata yapıp rezil olma ve başkasını kırmaktan çekinme düşünceleridir.

Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişilerin en büyük korkularından biri de dikkatleri üzerine çekmektir. İlgi odağı olmak istemezler. Başkaları tarafından olumsuz değerlendirilmek onlar için felaket niteliğindedir. Bu sebeple sosyal etkileşimden kaçınırlar ya da katlanmak zorunda kalırlar ki bu zorunluluk anksiyeteyi beraberinde getirir. Bu gibi durumlarda sosyal fobiye sahip kişilerin terapiye gitmesi, gidemiyorsa da kendilerini bilgilendirecek araştırmalar yapması, sosyal fobi yazıları okuması çok önemlidir.

İşte biz de bu sebeple siz okuyucularımıza Sosyal Fobi Yazıları kategorisini oluşturduk. Sosyal Fobi Yazıları kategorisinde size yardımcı olabilecek bilgilendirici içerikler bulabilirsiniz. Bu kategoride sosyal fobinin ne olduğunu, sosyal anksiyete bozukluğunun belirtilerini, sosyal fobi tedavisini ve bunlar gibi birçok faydalı bilgiyi bulabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Whatsapp Mesajı Gönder
Bize Ulaşın