Sık Sorulan Sorular

Psikolog, üniversitede 4 sene süren Psikoloji alanında lisans eğitimini tamamlamış kişilere denir. Psikolog yaşamın birçok alanında çalışmaktadır. Psikologların yaygın olarak yaptığı mesleklere baktığımızda genellikle klinik psikoloji alanında danışman ve terapist olarak danışanlara destek olduklarını görüyoruz. Bununla birlikte psikologlar örgüt psikolojisi, insan kaynakları, nöropsikoloji, bilişsel psikoloji ve bunlar gibi birçok alanda da çalışmaktadırlar.
Online terapi günümüzde sıklıkla kullanılan, psikolojik desteğin internet aracılığı ile verildiği bir terapi yöntemidir. Eğer birebir terapi alamayacak uzak bir konumdaysanız, normal terapi koşullarında rahatsız hissediyorsanız, gelip gitmek konusunda zaman yaratmada güçlük yaşıyorsanız ve bunlar gibi terapiye ulaşmanızı zorlaştıracak durumlar varsa online terapi sizi n için iyi bir tercih olabilir. Online terapi alırken psikolog ve terapist ile görüntülü veya görüntüsüz olarak görüşmeyi tercih edebilirsiniz.
Terapide gizlilik çok önemli bir konudur. Psikoterapi sırasında psikolog ile paylaştığınız her konu gizlilik esasına dayanır. Terapi sürecindeyken terapist ile konuştuklarınız, seans sırasında ona anlattıklarınız gizli kalır ve sizin dışınızda biriyle paylaşılmaz.
Psikolog ile psikiyatrist arasındaki fark halk arasında sürekli karıştırılır. Herhangi birine sorduğumuzda psikiyatrist ilaç yazar, psikolog terapi yapar şeklinde cevap verir. Temelde doğru olmakla birlikte, aldıkları eğitim ve uyguladıkları yöntem ile birbirlerinden ayrılırlar. Psikolog psikoloji alanında eğitim alıp psikoterapi üzerine uzmanlaşırken, psikiyatrist tıp eğitimi alıp ilaçla tedavi üzerine uzmanlaşır. Psikolog seans boyunca psikoterapi yaparken psikiyatristler genellikle ilaç ile tedaviye yönelirler.
Bu duruma göre değişmektedir. Bazı durumlarda çoğunlukla psikolog tarafından uygulanan terapi yeterli olurken bazen ilaç psikiyatrist tarafından uygulanan ilaç tedavisi de gerekmektedir. Genelde her iki uzmanlık birbirleriyle işbirliği içinde çalışmaktadır. Herhangi birinden destek almaya başladığınızda, ihtiyaca göre psikoloğunuz ya da psikiyatristiniz sizi yönlendirecektir. İlaç ve psikoterapinin birlikte uygulandığı seansların başarısı daha yükselebilmektedir.
Her psikolog ve terapist için uyguladığı seans süresi değişse de genellikle terapilerin seansı 45 ile 50 dakika arası sürmektedir. Terapide 45 dakika gibi bir süreden sonra seans toparlanır ve yavaş yavaş bitirilir.
Bu konu kişinin durumuna, rahatsızlık çektiği konuya göre değişmektedir. Her kişi için uygulanan seans sıklığı değişebilecek olsa da genellikle terapi seanslarının sıklığı haftada bir olarak düzenlenmektedir. Bu konu hakkında kesin bilgi almak için psikoloğunuza ne kadar sıklıkla seans yapılacağını sorabilirsiniz.
Bir psikolog ve terapist için bu konuda kesin bir yanıt vermek zordur. Terapi ne kadar sürer sorusunun cevabı her kişi için farklılaşmakta ve değişmektedir. Kişinin durumu, rahatsızlık duyduğu konu, çevresel ve duygusal destekleri bu konuyu etkilemektedir.
En iyi psikolog diye bir şey yoktur. Destek almak istediğiniz duruma göre seçebileceğiniz uzmanlıkları olan psikologlar vardır. Her psikoloğun çalışmayı seçtiği birçok spesifik rahatsızlık üzerinde etkinliği kanıtlanmış terapi yöntemleri vardır. Terapistler ve psikologlar bu çalışma yöntemleri üzerinde uzmanlaşırlar. Örneğin, depresyon, kaygı bozukluğu, panik atak ve bunlar gibi sorunlarla başvuruyorsanız bilişsel davranışçı terapi uygulayan psikolog en etkili psikolog olacakken, kişilik bozuklukları için bir destek almak istiyorsanız şema terapi uygulayan bir psikolog doğru seçim olacaktır.
Kendinizi nasıl hissettiğiniz buna vereceğiniz en iyi cevaptır. Ruh haliniz sizi rahatsız ediyor ve sizi günlük işlerinizden alıkoyuyorsa, insanlarla ilişkilerinizi etkiliyorsa, sorumluluklarınızı yerine getirmekte güçlük çekiyorsanız psikolog desteğine ihtiyacınız olabilir. Hayatınızda kendi başınıza çözemediğiniz durumlar varsa terapi görerek psikolog desteği almak bu durumları çözmenizde yardımcı olabilir.
Psikolog ilaç verir mi sorusu halk arasında çokça sorulan bir sorudur. Psikologlar aldıkları eğitim ve uzmanlıkları gereği ilaç yazamazlar. Psikologların uyguladıkları tedavi yönetimi konuşmalar ve bir takım uygulamalar ile terapi yöntemidir. İlaç yazabilme yetkisi olan kişiler tıp eğitimi almış olan psikiyatristlerdir.
İçinde bulunduğunuz ruh hali artık sizi rahatsız etmeye ve işlevselliğinizi etkilemeye başladıysa psikolog randevusu için doğru zamandasınız denebilir. Sosyal hayatınız, iş hayatınız veya aile hayatınız içinde bulunduğunuz durumdan olumsuz etkileniyorsa, günlük en basit işleri bile yapmakta zorlanıyor ve artık hayattan eskisi gibi zevk alamadığınızı düşünüyorsanız psikolog desteği almayı ve terapiye gitmeyi gözden geçirmelisiniz.
Evet. Psikologlar aldıkları eğitim ve uzmanlaştıkları alana göre terapi yapabilirler. Bir psikolog, 4 senelik Psikoloji alanında lisans eğitimini tamamlamasının ardından Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaparak uzmanlığını alır ve psikoterapi uygulayabilir. Ancak her psikolog terapist değildir. Terapi uygulanabilmesi için bir terapi eğitiminin alınmış olması gerekmektedir.