Depresyon Testi

DEpresyon ölçeğini uygulayarak depresyonda olup olmadığınıza dair bir fikir sahibi olabilirsiniz. Depresyon testini açmak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

 depresyon testi

Depresyon tedavisinden en etkili yöntem.

Depresyon günümüzün en yaygın ruhsal rahatsızlığı. 7 milyar insanın yaşadığı dünyada 350 milyon kişinin depresyonda olduğu düşünülürse, yanı başımızda olan insanların bile depresyonda olma ihtimali olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Nasıl ki grip olduğumuzda doktora başvuruyorsak, depresyon belirtileri göstermeye başladığımızda da bir klinik psikolog desteği almak süreci atlatabilmemiz için çok büyük öneme sahiptir. Depresyonda olduğumuzu anlamak için kimi zaman uzmana danışıyoruz, kimi zaman ise internet ortamındaki depresyon testlerine başvuruyoruz.

Sadece internet ortamında depresyon testlerinden kesin sonuca ulaşmak tabi ki doğru olmayacaktır ve size sağlıklı sonuçlar sağlamayacaktır. Ancak fikir vermesi, harekete geçmemizi sağlaması açısından önemlidir. Klinik psikologlar ve psikiyatristler bile bu testlerin sonucunu gördüklerinde doğrudan depresyonda olduğunuz sonucuna ulaşamazlar. Bu testleri yaptıktan sonra sizinle yapacakları seans ile kesin sonuca ulaşmaya çalışacaklardır.

Açıkcası ben, sağlık açısından interneti bir fırsat olarak gören psikologlardanım. Birçok uzman özellikle de çeşitli branşlardaki doktorlar, insanların belirtileri internetten okuyup kendine tanı koymalarından pek hoşlanmazlar. Evet, internet sağlık konusunda insanı büyük bir kaosa, ümitsizliğe sürükleyebiliyor. Özellikle de forumlarda yazılanlar, insanların deneyimleri ve hastalıkların olası sonuçları insanların daha fazla panik yapmasına sebep oluyor.

Bu dezavantajların yanında, internet üzerinden okudukları belirtiler sayesinde birçok hastalığın farkına varan, tedavisine başlayan kişi sayısının da oldukça fazla olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Eskiden insanlar yaşadıkları sıkıntıları aile büyükleriyle paylaşıp destek alıp almamaya karar verirdi, şimdi ise bu soruları Google amcaya soruyorlar. Doğru yada yanlış birçok sonuca ulaşıyoruz.

Depresyon testi 2017 kişinin kendi kendine tanı koymaya çalışırken kullandığı en önemli mataryellerden birisi. Ruh sağlığı alanında en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan olan depresyonun belirtilerini daha açık ortaya koyabilmek için, birçok insan internet ortamında despresyon testlerine başvuruyor. Depresyon testleri arasında en yaygın kullanılan testlere baktığımızda Beck Depresyon ölçeğini görüyoruz. Bu ölçek aynı zamanda biz psikologlara da depresyon konusunda yol gösterici olan bir materyal. Bende bunu sizlerle paylaşıyorum.

Depresyon Tedavisi

Depresyon insanın hayattan zevk almasına engel olan, sosyal ilişkilerini bozan ve üretkenliğini oldukça düşüren bir rahatsızlıktır. Bunun üstesinden terapi alarak gelmek ise mümkündür. Günümüzde bilişsel davranışçı terapi sayesinde oldukça hızlı bir şekilde üstesinden gelinebiliyor.

Depresyon üstesinden gelebilmek için psikolojik destek almak neredeyse zorunlu. Bu noktada psikolog ve psikiyatrist genellikle işbirliği içinde çalışırlar. Klinik psikolog terapisini yaparken, psikiyatristte ilacı düzenler. Uyguladığınız depresyon testi ardından depresyonda olduğunuzdan şüpheleniyorsanız destek için uzmana başvurmanızı öneririz.

Klinik Psikolog

Barış Gürkaş

İstanbul