Psikolojik Danışmanlık

0
744

Psikolojik Danışmanlık Nedir?

Psikolojik danışmanlık hizmeti, kişinin kendini anlaması, sorunlarını tanımlaması ve çözüm yolları üretmesi, kararlar alması, çevresine karşı uyumlu ve sağlıklı bir tutum halinde olması ve kendini geliştirmesi için uzman kişilerce verilen profesyonel yardım sürecidir.

Psikolojik danışmanlık, problemi olan bir “danışan” ile “danışman” arasında, danışanın çevresi ile daha etkili davranışlar geliştirmesini sağlayıcı yönde, uyarıcı bir bilgilendirme, tutum ve davranışları ile gerçekleştirilen ve danışanın kendisini daha iyi hissetmesi ve kişisel doyum sağlayacak şekilde davranması amacına yönelik, karşılıklı bir etkileşim süreci olarak tanımlanabilir.

Siz de psikolojik danışmanlık hizmetine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, merkezimizde bulunan uzmanlarla iletişime geçebilirsiniz.

  Neden psikolojik danışmanlık?

  Değişen yaşam koşullarında günlük hayatımızda birçok farklı stres unsuruna maruz bırakılmaktayız. Bundan 20-30 yıl öncesinde daha doğal hayatlar yaşıyorduk ve psikolojik danışmanlık hizmetine özel durumlar dışında fazlaca ihtiyaç duymuyorduk. Ancak günümüzde yaşam koşulları, sıradan bir hayat yaşayan kişileri bile psikolojik danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyar hale getirdi.

  Günlük hayatta maruz kaldığımız pek çok uyaranla, girdiğimiz farklı rollerin bize kıldığı zorunluluklar baş etme sürecimizde sorunlar yaşamamız gayet normaldir. Tüm insanlar günlük hayatın zorlayıcı temposundan ve stres yükünden bir an olsun kendini uzaklaştırmaya ihtiyaç duyabilmektedirler.

  Psikolojik danışmanlık hizmeti almaya başlamanız, gününüzün bir kısmını kendinize, kendinizi dinlemeye ve içsel farkındalığınızı artırmaya ayırmanız demektir. Sorunlarınızı bir uzman kontrolünde, kendi içsel süreçlerinizi en iyi şekilde göz önüne alarak değerlendirmeniz ve bunun sonucunda kararlarınızı almanız sonucunda siz de daha verimli kararlar aldığınızı farkedeceksiniz.

  Psikolojik danışmanlık hizmetine ihtiyaç duymak bir hastalık değildir. Önyargılarınızla kendi hayatınızı daha yaşanılmaz bir hale getirmekten kaçının. Psikolog desteğiyle kolayca çözülebilecek sorunlarınızı danışmalık hizmeti almaktan kaçınarak, içinden çıkılamaz hale getirebilirsiniz. Yaşadığınız problemler karşısında geliştireceğiniz tutumun, çözüm sürecinde belirleyici olacağını unutmayın.

  Psikolojik danışmanlık merkezleri

  Psikolojik danışmanlık hizmeti alacağınız merkezi seçerken çok dikkatli olmalısınız. İstanbul’da ruh sağlığı ile ilgili konuyla birçok psikolojik danışmanlık merkezi bulabilirsiniz. Ancak burada çalışan uzmanların eğitim düzeyleri size yararlı olup olamayacaklarını belirleyecektir. Bu sebeple bunlara dikkat etmelisiniz. Psikolojik danışmanlık hizmeti alacağınız merkez uzman psikologlarla çalışıyor olmalıdır. Uzman bir psikologda olması gereken özellikler şunlardır;

  • Psikoloji bölümü lisans mezunu,
  • Klinik psikoloji yüksek lisans mezunu olmalıdır.
  • Bunların yanında danışmanlık almak istediğiniz konuyla ilgili uzmanlık seminerlerine katılmış olmalıdır.

  Bunların sonucunda danışmanlık almak istediğiniz konuyla ilgili danışacağınız kişinin size yeterli hizmeti vereceğinden emin olabilirsiniz.

  Psikolojik danışmanlık alacağınız kişi yaşam koçu değildir, hayat koçu değildir, öğretmen değildir, eğitmen değildir sadece klinik psikolog olabilir. Onun dışındaki bir uzman sizin için yeterli desteği sağlayamayacaktır.

   

  Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu yazın
  Lütfen isminizi yazın