Pedagog Arıyorum

0
822

Her ebeveyn çocuğunun doğru gelişimini desteklemek için uzman bir pedagoga ihtiyaç duyabilir. Zira bir pedagogdan yardım almanız için çocuğunuzun bir problemi olmasına gerek yok. Çocuğunuzun oynayacağı oyuncakların seçiminden tutun doğumdan sonra bebeğinizin psikolojisine kadar anne babaları yönlendirecek bir pedagog çocuğunuzun mutlu ve sağlıklı gelişimi için destek olacaktır. Boşanma, yeni bir kreşe başlama, aileye yeni bir bebeğin girmesi gibi çocuğa rahatsızlık verebilecek durumlarda uzman bir pedagog ebeveynlerin işini oldukça kolaylaştıracaktır.  Önemsiz gibi gözükebilen uyku düzensizliği, sıklıkla kabus görülmesi, tavırlarda ani değişiklik gibi durumları doğru analiz edebilmek ve tedaviyi başlatmak için anne babanın bir pedagoga danışmaları gereklidir.

Pedagoji Nedir?

Pedagojinin kökeni Yunanca “çocuk yönetmek” anlamına gelen paidagogia kelimesinden gelir. Pedagoji bir bilim, sanat, meslek ve teori olarak eğitimdir. Her duruma uyan tek bir evrensel eğitim stratejisi olmadığından ötürü eğitimciler çeşitli eğitim stratejileri kullanırlar. Bazı stratejiler öğretilmeye çalışılan belli bir bilgiye veya öğrenim gören çocuğa daha uygundur, dolayısıyla değişik kombinasyonlarda kullanılan stratejiler tek bir eğitim şekline kıyasla daha efektiftir. Efektif pedagoji bünyesine çeşitli eğitim metotlarını alarak çocuğa güçlü bir kimlik duygusu, iletişim becerileri, entelektüel gelişim gibi özellikleri kazandırmaya çalışır.

Pedagog Kimdir Ne Yapar?

Pedagog çocuk psikolojisi uzmanı olup, anne babalara çocukları konusunda danışmanlık yapabilen bir uzmandır. Pedagogun uygulayacağı efektif pedagoji yöntemleri öğrenciye, okula hem de öğretmenin kendisine faydalı olacaktır. Pedagog çocuğu güvende hissettirerek ve türlü metotlar uygulayarak bir sınıftaki her öğrenciye ulaşmayı hedeflemelidir. Her çocuğa kendine uygun bir öğrenim deneyimi sunularak öğretilenler ile ilgili kendi anlayışlarını geliştirmeleri amaçlanır. Bilgi ve beceri edinmeyi ilgi verimli, çekici ve etkili kılmak için pedagog sistematik ve çocuğa uyumlu bir şekilde ilerler. Eğer pedagogunuz çocuğunuzda ruhsal bir bozukluktan şüphe duyarsa bir Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi uzmanından yardım alacaktır. Çocuğunuzu kötü etkileyeceğini düşündüğünüz her konuda bir pedagoga danışabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın