Küfür Edenin Kelime Haznesinesi Daha mı Geniş?

2
743

Araştırmaların Yalancısıyız!

Küfür ve hakaret kullanımı sıklıkla kabalık ve cahillikle ilişkilendirilen bir şeydir. Ama yeni bir araştırmaya göre bu pek çok başka şeye işaret olabilir: Çok fazla küfür biliyor olmak aslında kelimeleri daha akıcı olarak kullanmakla bağlantılı olabilir.

Araştırmanın Language Sciences adlı dergide yayımlanan bölümü, ergenliğin sonlarından yirmili yaşların başına 43 katılımcıyı bir araya getirerek onların tabu kelime bilgileriyle genel kelime haznelerini karşılaştırdı.

İlk olarak, katılımcılardan “kontrollü sözlü kelime ortaklığı testi” yapmaları istendi. Bu test kişinin spontane olarak kelimeler üretebilme becerisini ölçüyordu. Kişilere başlangıç kelimesi olarak belli bir kelime ve olabildiği kadar çok kelime listelemesi için bir dakika verildi.  Bu ilk testten sonra, bir dakika boyunca yazabildikleri kadar hayvan ismi yazmaları sonra da aynısını tabu kelimeler için yapmaları istendi.

Sonuçlara göre genel akıcılık testlerinde çok fazla kelime listeleyen katılımcılar daha fazla hayvan ismi ve daha fazla “terbiyesiz sözler” yazabildi. İlginçtir ki, tabu kelimelerdeki akıcılığın nevrotik ve dışadönük (açık) kişilik özellikleriyle pozitif bir bağı bulunurken bu tabu kelimelerle sorumluluk duygusu ile hareket etme ve uzlaşmacı (ve hoş – tatlı) olma arasında negatif bir ilişki bulundu.

Merak edenler için, toplamda dört yüz farklı küfür vardı bunlar en çok bilinen küfürlerin yanında yaratıcılıkla üretilmiş – türetilmiş kelimeleri de kapsıyor.

Şunu da belirtmek gerekir ki, bu küçük çaplı çalışma (dildeki) akıcılık- akıcılıktır hipotezini onaylayan bir çalışma. Bu fikrin basitçe size söylediği kelime yetkinliğinizin ister genel kelime haznesi ister küfürler olsun tüm bağlamlar için geçerli olduğu. Günlük hayatta daha sık küfür etmeniz kelime haznenizin daha geniş olduğu anlamına gelmek zorunda değil.

selmin irem

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın