Kadınların Mekansal Becerilerini Artırma Yolları

0
541

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre kadınlar GPS’e (Yer-yön bulma servisi) ihtiyaç duymayabilir; bunun yerine sağlıklı bir dozda güven mekânsal becerilerini, yer yön bulma yeteneklerini geliştirmelerine yardım edecektir.

Bilim insanları bir kadının özgüvenini arttırmanın onun yer yön hâkimiyeti ve mekânsal beceri gerektiren konularda daha iyi olmasını sağladığını keşfetti. Araştırmacılar, park etme ve harita okuma gibi becerilerin kadın kendini bu konuda iyi hissederse çok daha kolay geleceğini buldu.

Uzmanların söylediğine göre daha önceki çalışmalar kadınların bir dizi mekânsal beceri gerektiren konularda erkeklere göre daha yavaş olduğunu göstermişti. Araştırmacılar, kadınların standart bir üç boyutlu rotasyon görevi performansındaki yetkinliklerine bakarken aynı zamanda özgüven seviyelerinin artması için onları destekleyerek kadınlar üzerinde güvenin etkisini incelediler. Bu araştırmanın sonunda da kadınların gerçekten de güvenleri olduğu zaman performanslarının geliştiği ortaya çıktı.

Önceki araştırmalar mekânsal beceriyle gerektiren işlerde kadınların daha kötü olmaya eğilimli olduğunu göstermişti. Erkeklerin park etme ve haritadan yer bulma gibi konularda daha iyi olduğuyla ilgili her zaman duyduğumuz şakalar bile bu durumu doğrular nitelikte. İşte bu deneylerin amacı da bunun nedenini anlamaktı ve deney sonuçlarında gördük ki insanların kendilerine olan güveni teşvik edildiğinde bu mekânsal beceriler de iyi yönde etkileniyor ve özgüven faktörü bu tarz konularda kadınların daha iyi bir performans sergilemesinde anahtar faktör niteliğinde.

Sözün özü, kadınların doğuştan beri maruz kaldıkları önyargıları aşmalarına yardım edip toplum gözünde erkeklerin daha ön planda oldukları düşünülen mekânsal beceriler konusunda da özgüven sahibi olmalarını teşvik ederek bu becerilerini geliştirmelerine yardım edebiliriz. Yani biraz özgüven yardımı bir arabanın dar bir alana ters bir şekilde park edilebilmesi için yeterli olacaktır.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın