İnsan Neden Esner?

1
177

İnsan neden esner sorusu hepimizin aklını kurcalayan bir soru. Bazıları için bu sorunun cevabı sadece uyku geldiği için esnediğimiz yönünde. Peki gerçekten tek sebebi bu mu?

Evet bir dereceye kadar doğru, uyku vaktimiz geldiğinde, sıkıldığımızda ve uyandığımızda hatta uykumuzda bile esneriz. Ancak esnemek bu kadar basit bir olay değildir. Eğer sadece bunlarla açıklayacaksak kemancının sahneye çıkarken ki esnemesini, atletizmcinin uzun atlama öncesi esnemesini, sıkılmakla açıklamakta zorlanacağımız kesin.

Geçmişte bilim adamları esnemenin vücudun oksijen ihtiyacında dolayı olduğu yönünde görüşleri vardı, ancak bugünlerde bu kabul görmemekte. Esnemenin, nefes alıp vermeyle doğrudan ilişkili olmadığı düşünülmekte.

Beynin Isınması

Son zamanlardaki en popüler ve bence en ilginç bulgu da beynimizi soğutmak için esnediğimiz. Araştırmalara göre beyin düşük ısıya ihtiyaç duyuyor ve esnemek kan akışını hızlandırıyor ve kan akışı sayesinde beyin soğuyor ve daha iyi çalışıyor. Buda sporcunun müsabaka öncesinde esnemesini daha iyi açıklıyor. Bir diğer değişle, bu sayede sporcu beynini soğutarak daha zekice ve kıvrak düşünebilmesi için beynini hazırlıyor. Beynimizi bilgisayara benzetecek olursak, esnemek bilgisayarın fanı denebilir.

Ayrıca esnemeyle birlikte, gerinme sonucunda kaslara baskı ile vücut hazır hale gelir ve sonra harekete başlarız.

Esneyenle Esneriz

Sanırım herkesin esneme konusunda ilk söyleyeceği şey bulaşıcı olduğudur. Bu yazıyı bile okurken kaç kere esnediniz acaba, dikkat ettiniz mi?

Esnemenin bulaşıcı etkisi en sık kendi ailemiz içinde, bunu arkadaşlarımız takip ediyor ve en son olarak yabancıların esnemesi esnememize sebep oluyor (Norsica et al., 2011). İlginç olanı esnemenin bulaşıcı etkisi duygusal olarak bir bağ kurmadığımız kişilerde daha az olması.

Klinik Psikolog Barış Gürkaş

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın