Engelli Çocukların Eğitimi

0
755

Özel eğitim alan engelli öğrencilerimiz ev hayatında,sosyal hayatta,eğitim ve daha bir çok alanda sıkıntılar yaşıyor. Bu yazıda eğitim hayatında yaşadığı sıkıntılardan bahsedeceğiz. Ülkede eğitim sisteminin getirdiği en önemli  problemlerin başında kalabalık sınıflar geliyor. Bu sınıflara devam eden engelli öğrencilerimiz eğer şanslılarsa ilgili ve bu konuda bilgisi olan öğretmenlerle çalışıyorlar. Ancak böyle bir duruma sıklıkla rastlayamıyoruz.  Böyle öğrenciler ya sınıfın en arkasına yerleştiriliyor ya da görmezden geliniyor. Çocuklar kendi başlarına bırakıldıkları için davranışları da olumsuz yönde ilerleyebiliyor, sürekli olarak şikayet konusu oluyor. Derslerinde gösterdikleri olumsuz performans,davranış problemleri, isteksizlik bu şikayetlerin başında yer alıyor. Kalabalık sınıflarda ders işlemenin zorluğunu hepimiz biliyoruz. Ama kaynaştırma öğrencisinin eğitim alması yasal bir haktır ve birebir kısa süre de olsa ilgilenilmesi gerekir.Ayrıca meslek etiği olarak her öğrenci için mutlaka yapılacak en az “bir “şey vardır düsturunu benimsiyoruz.

Bu okullarda eğitim hayatına devam eden öğrencilerimiz için bir eğitim planı çiziyoruz. Bu planın içinde aile,sınıf öğretmeni,rehber öğretmen bulunur ve grup kordineli olarak çalışmak durumundadır. Çünkü ne tek başına öğretmen ne tek başına aile yeterli değildir.

Bu kordinasyona bazı öğretmenler çok sıcak yaklaşıyorlar ve ellerinden geleni yapıyorlar. Kalabalık sınıflarda bu zor oluyor ancak olumlu bir bakış,kısa süreli de olsa ilgi, ilerleme kaydetmemizi sağlıyor. Her öğretmen farklı bir teknik izlesede ortak paydada buluşabiliyoruz.Ancak her zaman bu tavırla karşılaşamıyoruz.
Bazı sınıf öğretmenleri bazen bizimle  görüşmeye bile yanaşmıyor. Öğrencilerin bireysel eğitim planını hazırladığımız ve onlara iletmek istediğimiz halde olumsuz bir tavırla karşılaşabiliyoruz. Bize sürekli bahsedilen sınıflarımız çok kalabalık ilgilenemiyoruz durumudur. Bu çok haklı bir yakınmadır ancak bir çıkış yolu değildir. Bu konuda bir aile olarak gereken ağırlığı koymalısınız . Çünkü mevcut koşullara bakılarak bu çocukları geri plana atmak,onları kendi haline bırakmak
olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Not:Milli Eğitim Bakalnlığı’na bağlı okullarda, bir sınıfta en az bir kaynaştırma öğrencisi olabilir. Bu sayı sınıf mevcudunun azaldığı durumlarda artabilir.

Meral Kortarla

İstanbul

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın