Endişe ve Kaygıyı Nasıl Durdururuz?

0
75

 

Kaygı, Endişe ve Korku’yu hafifletmek için kendi kendine yardım önerileri

Endişe ancak harekete geçmeye ve problem çözmeye teşvik ettiği zaman yardımcı olabilir. Fakat eğer zihninizi ‘ya olursa’ ya da  ‘olabilecek en kötü şeyler’ senaryolarıyla meşgul ederseniz endişe bir problem haline gelir. Durmak bilmeyen şüphe ve korkular zarar verici olabilir. Bu şüphe ve korkular gündelik yaşamınıza karışarak duygusal enerjinizi azaltıp kaygı düzeyinizi de arttırabilir. Fakat kronik endişe işleyişi aksatan bir zihinsel alışkanlıktır. Sakin olabilmek ve yaşama daha olumlu bir bakış açısıyla bakabilmek için beyninizi eğitebilirsiniz.

            Neler Yapabilirsiniz

  • Eğer problem çözülebilir ise kendinize sorun.
  • Size endişe veren düşüncelerin gerçekliğini sorgulayın.
  • Belirsizlik durumunu kabullenin.
  • Başkalarının sizi nasıl etkilediğinin farkına varın.
  • Geçmiş ya da geleceğe odaklanmak yerine şu ana odaklanın.
  • Endişelerinizi gün içerisinde bir zaman dilimi ile sınırlandırmaya çalışın.
  • Konuyla ilgili daha fazla makale okuyun.

     

        Endişe ve Kaygı Nedir? Durdurmakta Neden Zorlanırız?

Kaygı; insan hayatını tehdit eden olumsuzluklar karşısında hissettiği bir duygu durumdur. Kimse kendini daima endişeli hissetmekten hoşlanmaz, peki bu endişeleri durdurmak neden bu kadar zor? Bunun cevabı inanışlarınızdaki yanlışlardır. Endişe hakkında sahip olduğunuz tüm olumlu ve olumsuz inanışlar endişe durumunuzu artırabilir.

Olumsuz yönde belki de, tüm endişelerinizin kontrolünüz dışında ilerlediğine, sizi deliliğe sürüklediğine ya da sağlığınıza zarar verdiğine inanıyorsunuzdur. Olumlu yönde ise, belki endişelerinizin kötü şeylerden kaçınmanıza yardım ettiğini, sizi en kötü olana hazırladığını ya da size çözümler sunduğunu düşünüyorsunuzdur. Hatta belki endişelerinizin sizi daha özenli ve dürüst bir insan olarak gösterdiğine inanıyorsunuzdur.

Olumsuz inanışlar ya da endişe duyma endişesi kaygınıza eklenerek bu hissin devam etmesine neden olur. Örneğin uykuya dalma endişesinin genelde sizi uyanık tutması gibi. Fakat endişe ile ilgili olumlu inanışlar daha da zarar verici olabilir. Eğer endişenizin sizi koruduğuna inanıyorsanız, endişe alışkanlığınızı yok etmek zor olabilir. Uygun olanı şu ki; iyi olmak için endişeyi ve kaygıyı durdurup endişelerinizin olumlu bir amaca hizmet ettiğine dair inancınızdan vazgeçmelisiniz. Endişenizin çözüm değil de problem olduğunu fark ettiğinizde zihninizdeki endişenin denetimini yeniden elde edebilirsiniz.

Çeviri: Psikolog Öykü Şahin

Kaynak: https://www.helpguide.org/articles/anxiety/how-to-stop-worrying.htm

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın