Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

0
126

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki kendini mutsuz hisseden herkes her semptomu yaşamak zorunda değil. Bazı insanlar sadece birkaç semptomu hissederken bazıları çok fazla semptomu yaşıyor olabilir. Semptomların şiddeti de kişiden kişiye ve zamana da bağlı olarak farklılık gösterir. Kişi kesin depresyondadır demek için bir klinik psikologla veya psikiyatristle görüşme gerçekleştiriyor ve tanılanıyor olması gerekir.

Depresyon Belirtileri

 • Sürekli olarak üzgün, endişeli ya da boşlukta hissetmek
 • Umutsuzluk ya da karamsarlık duyguları
 • Suçluluk, değersiz hissetme ya da acizlik duyguları
 • Önceden sevilen hobi ve aktivitelere olan ilgiyi ya da alınan zevki kaybetme (seks de dâhil olmak üzere)
 •  Enerji azalması, yorgunluk, tükenmişlik
 • Konsantre olmakta, hatırlamakta ya da karar vermekte güçlük çekme
 • Uyuyamama, çok erken uyanma ya da fazla uyuma
 • İştah ve kilo kaybı ya da aşırı yeme ve kilo alma
 • Ölüm ya da intihar düşünceleri, intihara teşebbüs
 • Huzursuzluk-hoşnutsuzluk, asabiyet
 • Tedaviye cevap vermeyen baş ağrıları, kronik ağrı ya da sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi kalıcı fiziksel belirtilere sahip olmak

Depresyon Tedavisi

Depresyon, en şiddetli vakalarda bile tedavi ihtimali yüksek bir rahatsızlıktır. Pek çok hastalıkta olduğu gibi, depresyonda da tedaviye ne kadar erken başlanırsa tedavi o kadar etkili olur ve depresyonun nüksetme olasılığının da önüne geçilmiş olunur. Depresyon için uygun tedavi bir doktor tarafından yapılan fiziksel muayene ile başlar. Belli başlı ilaçlar, aynı zamanda viral enfeksiyonlar ya da tiroid hastalıkları gibi bazı tıbbi koşullar da depresyonla aynı belirtileri gösterebilir ve bu durum göz ardı edilmemelidir. Doktor, hastaya alkol ve madde kullanımı hakkında soru sormalı ve hastanın ölüm ya da intihar gibi bir düşüncesi olup olmadığını sormalıdır.

Teşhis koyulduktan sonra, depresyonda olan kişi birkaç yolla tedavi edilebilir. En yaygın yöntemler ilaç tedavisi ve psikoterapidir. Psikoterapi için klinik psikologtan destek alınması gerekirken, ilaç için psikiyatrist desteği gerekir.

Pek çok araştırma bilişsel davranışçı psikoterapinin, tek başına veya ilaç tedavisiyle birlikte, oldukça etkili olduğunu ortaya koymuştur. Psikoterapi depresyona zemin hazırlayan düşünce şekillerini irdeliyor ve araştırmalar bunun depresyonun nüksetmesini önleyebildiğini gösteriyor. İlaç tedavisi de, şiddetli anksiyete gibi semptomları rahatlatması açısından sıklıkla yardımcı olur; böylece hastalar anlamlı bir psikoterapiyle meşgul olabilirler.

Ek olarak, fiziksel egzersiz depresyonla savaşmak için önemli bir yöntemdir. Çünkü depresyon insanların motivasyonunu düşürür. Örneğin depresyonda olan bir arkadaşınızı veya akrabanızı düzenli olarak yürüyüşe çıkarmak gerçekten yardımcı olabilir. Sosyal ilişkiler de depresyonda olan kişiye kaygı veren izole olma hissini yenme yolu olarak önemlidir. Bu noktada çevrenizde depresyonda olan kişileri bu faaliyetleri yapmaları yönünde teşvik edebilirsiniz. Daha fazla fayda sağlamak isterseniz bir klinik psikolog ile görüşmesini sağlayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın