Psikoloji ve Uzmanlık Alanları
26 Kasım 2014
Görüyor Musun Yoksa Bakıyor Musun?
2 Aralık 2014

Depresyon Belirtileri ve Tedavileri

Depresyon temel olarak bir duygu durum bozukluğudur. Yani uzun süreli duygusal durum bozukluğu. Depresyonda bu bozukluk uzun süreli olumsuz duyguların hissedilmesi, olumsuz duygulara eğilim şeklinde kendini gösterir.

Bizler günlük hayatımızda pek çok duygu durumunda olabiliriz.

Mutluluk,

Üzgünlük,

Sevinç,

Hüzün ,

Nefret,

Acı v.b. pek çok duygu yaşayabiliriz.

Bu duygulardan hangisini hissedeceğimiz yaşadığımız durumlarla, olaylarla alakaladır. Fakat duygu durum bozukluğu olan kişilerde bu duygu çeşitliliği azalır. Örneğin depresyondaki kişilerin duygulanımları daha çok mutsuzluk, hüzün, acı v.b. duygular çerçevesinde değişmeye başlar. Depresyondaki kişiler, normalde sevinç yaşayacakları olaylara tepkisiz kalmaya başlarlar.

En yaygın duygu durum bozukluğu depresyondur. Depresyondaki kişiler;

  • Sürekli mutsuz, üzüntü içinde veya perişan hissederler,
  • Kendilerini değersiz, yaşananları anlamsız bulurlar,
  • Günlük aktivitelere hevesleri azalır,
  • Cinsel ilgi azalır,
  • Uyku ve kilo bozuklukları yaşanabilir,
  • Günlük hayatta yaşanan olumsuzluklardan dolayı kendilerini suçlarlar,
  • İntihar düşüncesi ortaya çıkabilir.
  • Ağır depresyonlar intihar ile sonuçlanabilir.

Yaşadığımız uzun süreli mutsuzluklar her zaman ağır depresyonda olduğumuz anlamına gelmez. Herkes zaman zaman hayata ilgisini kaybedebilir, negatif tutumlar ve olumsuz duygular içine girebilir. Bunlar yaşadığımız üzücü olaylara tepki olarak da gelişebilir. Örneğin çok sevdiğimiz bir yakınımız öldüğünde olumsuz duygulara olan eğilimimiz uzun süreli olarak artabilir ya da çok mutlu olduğumuz bir ilişkinin sonuna geldiğimizde günlerce mutsuz, halsiz ve isteksiz olabiliriz.

Ancak tüm bunlar ağır bir depresyonun sebep olduğu duygu durum bozukluklarından ziyade gerçek hayatta yaşanan gerçek olaylara karşı gerçek tepkilerimiz olarak kabul edilir. Bu şekilde yaşadığımız duygu durum değişiklikleri uzun süreli de olsa normal sayılır ve bu süreçler genellikle kendiliğinden sonlanır.

Depresyon temel olarak majör depresif bozukluk ve distimi olmak üzere ikiye ayrılır:

Major depresif bozukluk, birkaç ay sürebilenn yoğun üzüntü halidir. Bunlar genellikle gerçek ve sağlıklı üzüntülerdir. Tedavisi daha kolaydır ve kişiye vereceği zarar daha azdır.

Distimi ise yıllarca süren yoğun olumsuz duygu durumlarıdır. Bu vakalarda duygusal iniş çıkışlar çok azdır kişi hep çok mutsuzdur. İntiharla sonuçlanan vakalar genellikle bunlardır. Fizyolojik rahatsızlıkların distimiye sebep olduğu düşünülmekle birlikte henüz kesin nedenleri ortaya konmamıştır.

İki durumda da depresyonda psikolojik destek almak çok önemlidir. Kişinin yeniden benlik değerini oturması ve hayata bakış açısını olumlu duygulara yönlendirmesi gereklidir. İntihar düşüncelerinin belirginleşmemesi için terapi desteği faydalı olacaktır.

Bunların yanında çok ağır psikolojik bozukluklar gösteren kişiler, ağır şekilde depresyon yaşayan kişiler de vardır buna psikotik bozukluk denir. Bu kişiler gerçekle bağlarını tamamen kaybedebilirler, kendilerini suçlayan kişilerin veya seslerin varlığına inanabilirler. Mutlaka klinik terapi desteği alınması gerekir.

 

E.Naz Aykar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir