Çocukta Psikiyatrik Sorunlarda Ailenin Rolü

0
525

Hastalıkların anneden çocuğa geçmesini engellemek mümkün olabilir!
Yapılan araştırmalara göre anksiyete -strese ve diğer psikiyatrik sorunlara verilen abartılı karşılık- genetik olmayan yollarla geçebiliyor.

Örneğin, yahudi soykırımından sağ kalanlardan çocuklarına strese karşı yüksek zafiyet aktarıldığı bilinen bir gerçek.

Araştırma yazarlarından Profesör Miklos Toth: “Genetik ve genetik olmayan kalıtım, bir jenerasyondan sonrakine bilgi aktarmada birbirinden farklı ama birbirini tamamlayıcı iki mekanizmadır. Bir hastalığın ailesel varlığının -genetiğin aksine- genetik olmayan bir mekanizmaya dayanıp dayanmadığına karar vermek için araçlar geliştirmek gerekiyor. İşin olumlu yanı şu ki; genetiğin tersine, bir hastalığın genetik olmayan kalıtımı kaçınılmaz değildir ve zamanında fark edilirse önlenebilir.”

Bu sonuçlar genetik etkileri diğerlerinden ayırmanın imkanlı olduğu fare deneylerinden elde edilmiştir.

Professor Toth: “Çalışmamız bireylerin aynı ailede bile neden çeşitli kombinasyonlar halinde anksiyete, depresyon, manik depresif bozukluk (bipolar) ve şizofreni semptomları gösterebildiğini açıklamaya yardım ediyor. Her semptomun -en azından farelerde- bağımsız bir mekanizmayla aktarılabildiğini keşfettik.” Bu gösteriyor ki ailenin davranışları ve etkisi ciddi oranlarda çocukta psikiyatrik sonuçlar ortaya koyabiliyor.

Bir psikiyatrik rahatsızlığın genetik olarak mı yoksa aileden mi doğrudan geçtiği hep bir tartışma konusu olmuştur. Genetiğin önemi psikiyatrik rahatsızlıkların oluşumunda önemli bir yere sahip olduğu bilinmekte.  Ancak günümüzde çevresel faktörlerinde çok büyük öneme sahip olduğunu ve rahatsızlıkların ortaya çıkmasında etkili olduğunu gözlemlemekteyiz.

 

* Bu araştırma Nature Communications Dergisi’nde yayımlanmıştır.

 

Selmin İrem

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın