Çocuğunuzla İlişkinizi Orff ile Güçlendirin

0
549

Günümüz eğitim sisteminde her gün yeni bir yöntem-teknik ile karşılaşıyoruz.Yazımızda bu tekniklerden bir tanesi olan orffun karşılaştığımız sorunların çözümünde bir basamak olarak kullanmak.Çünkü sıklıkla şu sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz:

HOCAM BENİM ÇOCUĞUM;

Dersin başına oturmuyor, oturamıyor.
Ödevini yaparken çok çabuk sıkılıyor.
Sorumluluğunu yerine getirmemek için çeşitli bahaneler öne sürüyor.

Bu yakınmalara velilerimiz nasıl cevap bulacağını şaşırıyor. Bu konuda çocuğa hak verirken bir yandan da sorumluluğunu yerine getirmesi için küçük yönlendirmelerde bulunabiliriz.

Çocuğun okulda öğrendiği bilgilerin gerçek hayatta uygulayarak yeni bir sentez ortaya çıkarması beklenir. Bunu yapabilmesi için sadece beyaz bir ödev yaprağı yetmez, yetmeyecektir. Hayata geçirmek için çeşitli yöntemler mevcuttur.Bunlardan bir tanesi orff tekniği olabilir.

Bu teknikle çocuk;

Müziği, ritmi, bedenini dansını kullanarak bütün duyu organlarını harekete geçirecek aynı zamanda keyif de alacaktır. Ek olarak çocukta öğrenme disiplini, sorumluluk alma bilinci, başkalarıyla çalışmayı öğrenme, dikkat becerilerinin gelişimi sağlanır. Tekniğin içinde çeşitli orff aletleri vardır ve bunları her duruma göre uyarlayabilirsininiz. Düşünsenize çocuğunuza okuma-yazma öğretirken bunu müziğe, oyuna dönüştürdüğünüzü!

Ben yetişkin olarak bizzat bu deneyimi yaşadım ve inanılmaz keyif aldım. Şimdi ise bunu mesleki bir form olarak kullanıyorum ve etkililiğini fark ediyorum.

Çocuğunuz ve kendiniz adına birlikte keyif alarak sorumluluklarınız yerine getirmek istemez misiniz? Haydi o zaman araştırmaya başlayın: Orff Schulwerk Nedir?

Maral Kortarla
İstanbul

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın