Aşırı Düşünme Alışkanlıklarından Kurtulma Yolları

0
82

Korkularınızın Üstesinden Gelin

1.Gevşeme tekniklerini uygulayın. Gevşeme teknikleri, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı düşürme, solunum hızınızı yavaşlatma ve vücudunuzdaki stres hormonlarının aktivitesini azaltma gibi fiziksel faydalara da sahip olabilir. Gevşeme tekniklerinin bazı türleri vardır:

 • Otojenik Gevşeme: Bazı sözler ve önerileri tekrarlamanız rahatlamanızı sağlayacaktır. Sessiz ve sakin bir ortam hayal edin; kendinize olumlu onaylamalar verin ve nefesinize odaklanın.
 • Aşamalı Kas Gevşetme: Vücudunuzdaki kasları gerginleştirmek, tutmak ve rahatlatmak üzere bedeninize odaklanın. Öncelikle yüz kaslarınızla başlayın ve kaslarınızı gerin. Gerdiğiniz kaslarınızı gevşetmeden önce 5 ile 10 saniye boyunca bütün kaslarınızı gererek parmaklarınızla yüzünüzde aşağı yukarı hareketler yapın.
 • Görselleştirme: Sakin bir yer veya durumu gözünüzün önüne getirerek hayal gücünüzü genişletin.
 • Dikkatli Nefes Alıp Verme: Bir eliniz göğsünüzün, diğer eliniz karnınızın üstünde tutun. Otururken, yatarken veya ayaktayken derin bir nefes alın. Nefes alırken karnınızın dışarı doğru genişlediğini hissetmelisiniz. Daha sonra nefesinizi birkaç saniye tutun ve yavaşça geri soluyun. Bu egzersizi sakinleşmeye başlayana kadar tekrarlayın.
 • Meditasyon: Dikkatli nefes almaya benzeyen meditasyon, nefesin, yavaş ve dikkatli alınıp verilmesiyle eksholasyonuna odaklanmaktadır.

2.Dikkatinizi dağıtmanın yollarını bulun. Kendinize pozitif ortamlar yaratmaya çalışın. Örneğin şuan kendinizi daha iyi hissetmek için meditasyon yapabilirsiniz. Sizi neyin rahatlattığını ve neleri sevdiğinizi bularak, o faaliyeti istediğiniz kadar yapın.

3.Düşüncelerinizi yazarak keşfedin. Yazmak, düşüncelerinizi işleme koymada, analiz etmede ve bu düşünceleri aşmada etkili bir yöntemdir.

 • Zamanlayıcınızı 10 dakikaya ayarlayın.
 • Bu zaman içinde düşüncelerinizi ne kadar fazla yazarsanız, bu düşüncelerle ilişkilendirdiğiniz anılarınızı, yaşadığınız durumları, çevrenizdeki insanları ve kendinizi nasıl etkilediğini o kadar çok fark edeceksiniz.
 • 10 dakika dolduğunda yazdıklarınızı okuyun. Bu işlemin sizi ne kadar etkilediğini, sizde oluşturduğu olumlu veya olumsuz etkilerini ve bu düşünce kalıplarının size gerçekten yardımcı olup olmadığını kendinize sorun.

4.Sizi mutlu eden şeyleri yapın. Yapmak istediğiniz etkinliklerde önünüze çıkabilecek engelleri düşünmeyi bırakın. Çünkü fazla düşünmek, istediğiniz bir şeyi yapmanızı engeller. Bunun yerine pozitif düşünerek kendinizi rahatlatın. Girdiğiniz bir ortamda veya gittiğiniz bir etkinlikte iyi zaman geçirmediğiniz zaman o ortamdan erken ayrılabileceğinizi unutmayın.

Fikirlerinizi Değiştirin

1.Başaramayacağınıza dair düşüncelerinizi değiştirin. Bir şeyler denemekten korktuğunuzda, aşırı düşünceniz sizin başarısız olacağınıza inanmanıza neden olmuştur. Herhangi bir durumda başarısız olduğunuz zamanı sürekli hatırlıyor olabilirsiniz. Fakat başarısızlık olarak algıladığınız anlarınızı sürekli olarak düşünmeyi bırakmanız pozitif düşünmenizi sağlayacaktır.

 • Başarısız olabileceğinizi kabul edin.
 • Başarısızlığınızı bir son olarak görmektense, yeni bir fırsat olarak düşünmeyi deneyin. Yaptığınız bir projede istediğiniz sonucu alamamış olabilirsiniz ancak neleri değiştirebileceğinizi ve daha iyi neler yapabileceğinizi düşünerek yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz.
 • Başarısızlıklarınız size artık başaramayacağınız hissi yaratabilir. Böyle durumlarda kendinizi motive etmeniz yararlı olacaktır. Bir dahaki sefere daha iyi bir çalışma yapmak için çabalayabilir ve işinize konsantre olabilirsiniz.

2.Geçmişe takılı kalmamaya çalışın. Geçmişte yaşadığınız olumsuzlukları ve başarısızlıkları değiştiremeyeceğinizi kabul edin.

 • Geçmişte yaşadıklarınızı sürekli olarak düşünmemeye çalışın ve değiştirmek istediğiniz şeyler üzerine odaklanın.

3.Geleceği tahmin edemezsiniz. Kimse gelecekte ne olacağını bilemez. Hiçbir şeyi denemeden bilemezsiniz. Bu nedenle olumlu düşünerek kendinizi motive edin ve yapabileceğiniz şeyler olduğunu unutmayın.

Çeviri: Esra Demirboğa

Kaynak: www.wikihow.com/Survive-Overthinking

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın