Antidepresan Kullanan Kişilerin Ortak Özellikleri

0
933

 

 

Günümüzde kullanımı oldukça artmış olan antidepresan bir psikiyatrik ilaç türüdür. Antipsikotik(selectra,prozac,cipralex…), duygu-durum düzenleyici(xanax, librax…), kaygı giderici(topamax,lamictal…) gibi çeşitli türleri olan anti-depresanlar özellikle depresif belirtileri azaltmanın yanı sıra obsesif-kompülsif bozukluk, anksiyete bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğu gibi rahatsızlıklarda da kullanılır sanılanın aksine tolerans yaratmaz yani kullanan kişiyi bağımlı haline getirmez.

 

Anti-depresanın kullanımının artma sebeplerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  1. Toplumda ruh sağlığına verilen önemin artması
  2. Psikolojik rahatsızlıkların artık daha ciddiye alınıyor olması
  3. Zorlaşan yaşam koşulları ve artan stres

 

 

Antidepresan kullanımına bir kaçış gözüyle bakanlar olmuştur buna örnek olarak antidepresan kullanan kişinin sorundan kaçtığını söyleyenleri gösterebiliriz ama aslında anti-depresan kullanan kişi sorundan kaçmıyordur tam tersine sorunu ve kendisi için bir çözüm arıyordur. Nasıl başınız ağrıdığında ağrı kesici ve ya enfeksiyon kaptığınızda antibiyotik alıyorsanız ruhunuz hasta olduğunda da antidepresan kullanabilirsiniz ama bunu asla ve asla kendi başınıza ve ya “bir arkadaş”ınızın tavsiyesi ile değil uzman bir doktora başvurarak almalısınız. Ayrıca ilacın terapi olmadan tek başına yeterli olmadığı durumların varlığını unutmamalısınız.

Ayrıca anti-depresanı doktorunuza danışmadan bırakmanız da kullandığınız anda sizi mutlu eden sihirli bir ilaç olarak görmek kadar tehlike olabilir.

Anti-depresan kullanan kişilerde kendini güçsüz hissetme olduğunu belirtenler de vardır ama aksine anti-depresan kullanmak güçsüzlük değildir sizin probleminizin üzerine gidebildiğinizi gösterir. Başkalarının sizin için ne dediğini bırakın kendiniz için doğru olanı yapın!

 

 

Seray Madran

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın