Psikolojik Danışmanlık
24 Ağustos 2014
Sosyal Fobi
25 Ağustos 2014

Aile Danışmanına Gitmeli Miyiz?

Aile Danışmanlığı Nedir?

Ebeveynlerin kendi aralarındaki ilişkileri ve çocuklarla olan ilişkilerinin düzenlenmesi sürecinde yaşanan problemlerin çözümüyle ilgili danışmanlık hizmetidir. Boşanma sürecinde çocukların ruhsal sağlığı, boşanmanın engellenmesi, evlilik içinde yaşanan sorunlar ve aile içi psikolojik sorunlarla ilgili danışmanlık hizmetidir.

Aile Danışmanı Nasıl Yardımcı Olabilir?

Aile danışmanlığında kişiler ailede yaşanan bir problemi, kendi bakış açılarından ortaya koyarlarken danışman;

  • Saygılı bir dinleme ortamı oluşturulmasında,
  • Tüm bireylerin bakış açılarının ortaya koyabilmesinde ve anlaşılmasına,
  • Soruna yönelik olarak konuşulmasına,
  • Aile ferlerinin birbirlerine olan duygu ve düşüncelerini açıkça ifade edebilmesinde,
  • İncitici olabilecek davranışların engellenmesinde,
  • Herkesin ailenin diğer fertleri tarafından olduğu gibi kabul edilebilmesine,
  • Kişilerin birbirinden beklentilerini açıkça ifade edebilmelerine yardımcı olur.

Aile danışmanı, bireyleri değil bireylerin arasındaki iletişimi incelemek ve bununla ilgili yarar sağlamak durumundadır. Aile danışmanı, aile üyelerinin birbirleriyle ilişkilerinde aksayan yönleri ortaya çıkarmaya ve aile üyelerinin de bunu görmesini sağlamaya çalışır.

Aile danışmanlığıı, bireysel terapiden oldukça farklı ve karmaşık bir süreci içerir. Kişilerin kişisel problemleri aile içindeki tutumlarında olumsuz etki yaratabileceği gibi, kişilerin bireysel ve ortak geçmiş yaşantılarındaki sorunlar da aile terapisini olumsuz etkileyecek süreçler doğurabilmektedir. Tüm bu yapının başarılı şekilde ele alınması ve aile içindeki iletişim problemlerinin başarılı şekilde çözülebilmesi için aile danışmanına büyük bir sorumluluk düşmektedir ve bu durum bireyse terapiye kıyasla daha zorlayıcıdır.

Aile ortamının bireylerin kendini ifade edebilmesi için daha rahat ve açık bir duruma getirilmesi, bireyler arası ilişkilerin kalitesinin ve verimliliğinin artırılması hedeflenir.

Bireysel terapide kişilere tek kişilik seanslar uygulanıyorken aile terapisinde seanslar ailenin tüm üyelerinin katılımıyla gerçekleşir. Gerekli durumlarda terapist aile büyüklerini veya aile dostlarını da seansa katabilir. Bu dışarıdan katılımlar bireylerin varolan sorunlarının objektif bir gözden dinlenmesine ve dışarıdan bir gözle durumun nasıl göründüğünün algılanması açısından önem taşır.

Uzman kadromuzdan aile danışmanlığı ile ilgili destek almak için aşağıdaki formu doldurabilir ya da bizi doğrudan arayarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

[inbound_forms id=”1809″ name=”Randevu Alın”]

Evlenmeden Önce Aile Danışmanına Gitmeli Miyiz?

Evlenmeden önce aile danışmanına gitmek özellikle farklı kültür yapılarına sahip bireylerin evlilikleri durumunda oldukça önemlidir. Günümüzde boşanma oranlarının giderek atıyor olması yanlış evlilikler yapılıyor olduğunun ve/veya evlilik içerisindeki iletişim bozukluklarının aynası durumundadır.

Aile danışmanına başvurulması durumunda kişiler kendi bireysel özelliklerini ve karşı tarafın bireysel özellikleriyle ilgili farkındalıklarını artırabilirler. Aile danışmanın desteğiyle empati ve iletişim becerilerinde yükselme görülebilmektedir.

Aile danışmanı aynı zamanda bireylerin cinsel problemlerinde çözülemez sanılan sorunların da çözülmesinde etkin rol oynayacaktır. Eğitim sistemimiz ve toplumsal yapımız gereği cinsel konular da yaşanan problemler gizli kalıp evlilikleri bitiş noktasına getirebilmektedir. Fakat bir uzmana danışılması evlilik sonrasında olduğu gibi evlilik öncesinde de problemlerin çözümü için önemli düzeyde faydalı bir adım olacaktır.

Aile Danışmanı Kimdir?

Üniversitelerin psikoloji bölümlerinden mezun, klinik psikoloji yüksek lisanslı, aile danışmanlığı konusunda süpervizyonları tamamlamış kişiler aile danışmanlığı yapabilirler.

 

E. Naz Aykar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir