Çift Aile Psikolojisi

Aile ve çift terapilerinin etkisi oldukça geniş olan ve birden fazla kişinin aynı anda çalışmanın içinde olduğu terapilerdir. Psikolog hem bireyin, hemde ailenin ruhsal ve duygusal çatışmalarıyla aynı anda çalışır ve etkileşim de aynı oranda kapsamlı olur. Çift ve aile terapilerinde sorunlar birlikte belirlenirken, çözüme giden yolda hareket planı da birlikte belirlenir. Psikolog bu yolculukta sorunların üstesinden gelebilmek için bireylere eşlik ederek ilişkilerin daha iyiye evrilmesini sağlar.

Terapi süresince psikolog belirli yöntemler kullanarak sistematik bir şekilde terapiyi sürdürür. Yani bir metodu ve amacı vardır. Bu metodun iyileştirici olabilmesi için ise danışanla kurulan uyum ve iletişim çok büyük öneme sahiptir.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Aile ve Çift terapilerinde bir seans ne kadar sürer.

Bir seans minimum 50 dakika sürmelidir.

  • Aile ve çift terapileri kimden alınmalı?

Bu alanda uzman olduğunu söyleyen birçok kişiyle karşılaşabilirsiniz. En önemli dikkat etmeniz gereken konu bu kişinin yüksek lisansını yapmış bir psikolog olmasıdır.

  • Ne sıklıkla destek almalıyız? Ayda kaç defa gitmek gerekir?

Bu sıklıkla karşılaşılan sorular arasında yer alır. Genellikle seanslar haftada bir yapılır ancak ekstra durumlar geliştiği taktirde bunda değişiklikler yapılabilir.

  • Ne kadar süre terapiye devam etmeliyim?

Kişinin psikolojik olarak etkilendiği durumlar genellikle birkaç seansta geçebilecek durumlar olmaz. Bu sebeple belli bir süre terapilere devam etmek gerekir. Kaç seans terapiye devam edeceğiniz ise psikolojik duruma göre değişkenlik gösterir.