Fobi Hayatını Zorlaştırıyor
14 Nisan 2014
Daha Mutlu Daha Üretken Olabilirsin
6 Mayıs 2014

Yalan Söyleme Hastalığı (Mitomani)

Özel bir şirkette önemli bir konuma sahip bir kişi düşünün. Herkes gibi normal ilişkileri ve sevgilileri oluyor. Ancak öyle bir sorunu var ki kendisini yalan söylemekten alıkoyamıyor. Birçok zaman durduk yere, ortada hiçbir şey yokken yalan söylüyor. Üstelik bu yalan yüzünden en ufak bir vicdan azabı dahi duymuyor. Söylediği şeylerin tam bilincinde bile olmadan yalanları ardı ardına söyleyebiliyor. Bu durumun sonucu olarak insanlar ondan yalan söylediği için uzaklaşıyor yada bu kişi sürekli iş değiştirmek zorunda kalıyor. İnsanlar ona bunu neden yapıyorsun bununla ilgili destek almak ister misin diye yaklaştığında ise bu sefer de o insanlardan uzaklaşıyor. Çünkü zihninde ürettiği o şeylere kendisi de inanabiliyor.

Zaman zaman bu tarz insanlarla karşılaşmış olabilirsiniz yada o kadar iyi yalan söylemiştir ki bu insanlar sizin çevrenizde olmasına rağmen hiç açık vermeden kendisini fark ettirmemiş ve onların o yalan dünyasında yaşamanıza sebep olmuştur. Hatta bu kişiler sizin sevgiliniz ve eşinizde olmuş olabilir ve birgün onların değişeceği ve bir daha yalan söylemeyeceği umuduyla uzun süre yaşamış olabilirsiniz.

Yalan söyleme rahatsızlığı orijinal adıyla “Mitomani” kişinin ve çevresinin günlük yaşantısını zorlaştıran ciddi bir rahatsızlıktır. Psikiyatri Tanı Kriteri kitapçığında (DSM) depresyon, kaygı bozukluğu gibi rahatsızlık tanı grubunda yer almasada, çeşitli rahatsızlıkların belirtilerinden (semptom) biri olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Mitomani daha çok dürtü kontrol bozukluğu olarak tanımlanabilir, kişi yalan söyleme dürtüsünün önüne geçemez. Karşısındaki insan onun bu yalanıyla ilgilenmeyecek olsa bile bu yalanı söylemekten kendisini alamaz. Kişinin kendisini daha önemli hissettirmek için söylediği bu yalanın çevresinden çok kendisine zararı dokunur. Çok basit durumlar için bile abartılı yalanlar söyleyebilir, çevresine bunu bir daha yapmayacağını söylemesine rağmen bununla başa çıkamaz.

Mitomani olarak tanımlanan bu rahatsızlığın kendine özgü durumlarına bakacak olursak:
1. Kronik bir uydurma eğilimi içindedirler, bunları da bir amaç doğrultusunda yapmazlar.
2. Anlatılan durumlar genellikle göz kamaştırıcı ve fantastik olmakla birlikte gerçeklikle bağı kopuk değildir. Gerçek olma ihtimali bu yalanı söyleyen için en güçlü silahtır.
3. Bu durum kendi içsel süreçleriyle ilgili bir durumdur. Genellikle kendi duygusal ihtiyaçlarına yönelik kurguladıkları yalanları söylerler. Söyledikleri yalanlar doyurulmamış bir ihtiyacın sonucu gibidir.
4. Kişi yalanları ile sergilemek istediği kişiyi kurgular ve bu sayede karşısındakine gerçekte olmadığı bir kişiymiş gibi görünmeye çalışır. Hikayesini karşısındakine sunar, kendisinin kahraman veya suçlu olarak algılamasını sağlar. Örneğin bir yandan çok ünlü kişilerle ilişkisi olduğunu veya yüksek rakamlarda kazancı olduğunu idda edebilirken bir diğer taraftan kendisinin kanser hastası olduğunuda idda edebilir. Temelde farklı şekillerde karşımıza çıksada benzer duygusal ihtiyaçların sonucunda ortaya çıkabilir.

Mitomani ve Normal Yalan Farkı Ne?

Günlük hayatta karşılaştığımız normal yalanlar bilerek ve isteyerek yanlış bir açıklama yapma eğiliminde olduğumuzda ortaya çıkıyor. Birçok insan genellikle karşısındakinden korktuğu için yalan söylüyor. Kendisini korumak yada oluşabilecek olumsuz durumun sonucundan mümkün olduğunca kaçınabilmek için yalana başvuruyor.

Mitomani ise ruhsal bir problem olarak kabul edilir, çünkü gerçekliğin ötesinde bir değerlendirme ve kurgulama süreci söz konusudur. Aynı zamanda yalanın alışkanlık haline gelmiş bir şekli gibidir.

Psikolojik Destek İçin Başvuru Şekilleri

Bu vakaların seanslarımıza başvuruları genellikle sevdikleri tarafından yardım almak için zorlanmaları sonucunda ortaya çıkıyor. Kendiliğinden başvuru oranları çok düşük olmakla birlikte yalandan kurtulmak amacıyla aldıkları randevulara gelmeyerek terapistlerine de yalan söyleyebiliyorlar.

Son ana kadar yardım almak istemeyen bu kişiler genellikle ilişkilerin bitme noktasına gelmesi sonucunda ilişkiyi kurtarmak adına yada işle ilgili ciddi sorunlar yaşamaya başladıklarında iş ilişkilerini daha iyi bir hale getirmek adına yardıma başvurabiliyorlar.

Psikolog
Barış Gürkaş
İstanbul

38 Comments

 1. nurcan dedi ki:

  merhaba, tam da yazdığınız bu konudan muzdaripim:( ben ne yapmaliyim:( doktora gitti ilac kullaniyor. bu hastalik iyilestirilebilir mi? lütfen yardım:((

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Bu rahatsızlığın üstesinden gelebilmek için ilaç yerine terapi görmelisiniz Nurcan hanım.

 2. burak dedi ki:

  Sayın Gürkaş,
  Yeğenim iki yıl boyunca üniversiteye gidiyorum diye ailesini kandırdı,dört yıllığa geçeceğim deyince ortaya çıktı herşey,öğrendik ki daha liseyi son sınıfı bile okumamış,lise mezunu dahi değil.Bütün arkadaş çevresine kendisini tamamen farklı bir kimlikle tanıtmış.Hadi zararın neresinden dönersek kardır deyip AÖL’ye kayıt ettik,İlk sınavlara girdi,hah tamam yoluna giriyor yavaş yavaş dedik,istedi dershaneye gönderildi,istedi askerliği tecil edildi,en son liseyi bitiriyorum üniversite tercih yapıyorum dedi.az önce öğrendik ki AÖL sınavlarına bile girmemiş…Doktor bey ne yapalım şaşırdık.Çok rica ediyorum yol gösteriniz.
  Saygılarımla,

 3. özden dedi ki:

  Merhaba. Ben hep bu arkadaşımın sürekli yalan söylemesinden, gereksiz bir şekilde hikayeler uydurmasından rahatsız olduğumu söylüyordum. Daha sonradan mitomani diye bir hastalığın olduğunu öğrendim ve şu an onda da olduğunu düşünüyorum. Yalan söylediğine çok eminim çünkü bir gün söylediği birşeyin, ertesi gün tam tersini söylüyor. Ve her konuda gereksiz yere yalan söylüyor, ailesi hakkında, yaşadığı yer hakkında, maddi durumu hakkında, çalıştığı yer hakkında… Ama bir yandan da çok değer verdiğim birisi, en azından öyleydi, ve sadece arkanızı dönüp gidemiyorsunuz. Tedavi olmasını ona söyleyemem çünkü onu kırmak istemiyorum, ve ayrıca yalan söylediğini kabul etmiyor da. Ona bazen yalan söylediğini ima ediyorum, çok da açık söylemeden. O ise hemen yeni bir hikaye yazıyor. Peki benim ona yardım etmemin başka yolu yok mu? Yapabileceğim herhangi birşey yok mu?

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Merhaba,
   Onunla bu durumu konuşurken onun yanında olduğunuzu gösteriyor olmanız gerekir. “Sen yalan söylüyorsun” söylemiyle değil ben sana yardım etmek istiyorum şeklinde yaklaşmanız gerekir. Ona ilk önce psikolog önermeden ona yardım etmek istediğinizi kanıtlamanız gerekir aksi taktirde tepki çeker.

 4. Zeynep dedi ki:

  mrhb ben zeynep.,ben 2 yıldır birlikte olduğum sözlüm için acil yardım istiyorum başından beri herşeyimi bilen sülalemi tanıyan biridir ama ben onun adını soyadını biliyorum sadece bunun nedeni ilkbaşlarda ciddi yalan söylemesi oldu yani bitirmek istedim fakat anladımki herkes gibi beyaz kurtarma yalanı değil olay.,gerekli gereksiz sürekli yalan söyleyip aynı gün içinde herkesi inandırıcak bir pişmanlık duyuyo üzülüyorum cünki ona bunu yüzüne vuruo içine kapanması yerine destek olup topluma kazanılmasını sağlamak istiyorum ailesiyle ciddi kopukluk oldugunu biliyorum aynı evde günlerce slm bile vermeden yaşıyolar sürekli psikoloji kitapları okuyup ona zarar vermeden inciltmeden konusuyorum dinliyo söz veriyo ertesi gün cok sacma olan bi konuyu yalan söyleyerek cıkmaza sokabiliyo cok iyi biri aslında istemeden yapıyo biliyorum cünki mutlu oldugu anlarda cok içten ve samimi ama küçücük bir olumsuzluk oldugunda yalanlarını sıralamaya başlıyo 2 yıldır evlenemiyoruz cünki hem kafa olarak bu sorunla evlilik birliğini yürütemicek hemde dahada ilerlicek diye sürekli erteliyorum 32 yaşında bi evlilik yapmış ama anlattıgı herşeyde uzun uzun yalanları yakalamak zor değil hiç soruşturup araştırmadım onu çünki zaten biliyorumki duyduklarıma daha cok üzülücem bi insan kolay gelmiyo dünyaya ve onu terkedip mutsuz karanlık iç dünyasında yıkım yaşatmaktansa elinden tutup doğru yola adım atmak kişiliğini özgüvenini kazanmasını istiyorum onu inciltmeden kendi rızası ile dr götürmek istiyorum seansların dvm tdv için cok önemli sonuna kadar gelmesi için onun bazı şeyleri kabullenmesini bekliyorum sonuna kadarda yanında destek olmak istiyorum ama beklemelimiyim yoksa hemen bi uzmana gitmelimiyiz amacım evliliği gerçekleştiremesek bile içinde yaşadıgı kompleksi mutsuzlugu yenmesini istiyorum bu şekilde bi darbede ben vuramam

  • Ozlem dedi ki:

   Anlattıklarının tıpkı benim şuan yasadiklarim.Şuan çok merak ettimacaba ne yaptınız onca zaman geçmiş aradan birşeyler değişimi duzeldimi.Ben o kadar yoruldum ki daha ne kadar dayanabilirim bilmiyorum

   • Barış Gürkaş dedi ki:

    Merhaba,
    Bu durum hayatınızı bu kadar zorlaştırmaya başladıysa bununla ilgili geciktirmeden psikolojik destek almanızı öneririm…

  • yaşam dedi ki:

   merhaba bende aynı sorunu yaşıyorum sürekli olarak yalan söylüyorum yani söylüyorum işte olmayan şeyleri var gösteriyorum ilgi görmek için ve ben artık bundan kurtulmak istiyorum yardım edin lütfen

 5. can dedi ki:

  Tamda anlattığımız türden bir arkadaşım oldu sürekli hayal dünyasında yaşıyor öyle hikayeler uydurup anlatıyor ki sanki gerçekten o hayali yaşamış gibi en ince ayrıntısına kadar söylüyor özünde iyi bir insan birkaç defa yalanlarini yüzüne vurmustum ve çok sinirlenmişti bu tur insanların terapi ile duzeltilecegine hic inanmıyorum ya onları o şekilde kabul edip hayata devam edeceğiz yada benim yaptığım gibi o kişiden uzaklasacagiz zira anlattığı yalanlarla karşındakini salak yerine koyuyor bu duruma da kimse uzun sure katlanamaz

 6. melisa dedi ki:

  Bende arkadaslarima karsi yalan lar soyluyorum bidaha yapmicam diyorum ama yapiyorum arkadaslarimi kaybetmektende korkuyorum sizce bende hastamiyim?

 7. Esma dedi ki:

  İlk okulda arkadaşlarıma sebesiz yere yalan söyledim sonra orta okula geçtim yeni arkadaşlarım oldu her gece yeni arkadaşlarıma yalan söylemiyeceğim eskisi gibi olmayacak dedim ama başaramadım yine yalan söyledim önüne geçemiyorum söylemek istemiyorum çünkü tek kalırım biliyorum ama beceremiyorum neden söylemeye ihtiyaç duyduğumu bile bilmiyorum bir anda söyleyesim geliyor patolojik yalancı olduğumu düşünüyorum çünkü annemde benim gibi çevresindeki insanlara sebebsizce yalan söylüyor hatta bu şeyin ondan bana geçtiğine eminim

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Merhaba,
   Yalan durumunda kişi bu davranışının önüne geçemez. Kendisine zarar vereceğini bilse de bundan kendini alıkoyamaz. Bu noktada psikolog desteği alınması üstesinden gelebilmek için çok büyük önem taşır.

 8. eylüş dedi ki:

  çok güzel bi hastalık bence. bende var yalanları söyleyip söyleyip isanları kandiriyorum. hiçbi çıkarımda yok aptallık biraz ama alişkanlik olmuş. ileride film yazmayı düşünüyorum zengin olucam

 9. melek ateş dedi ki:

  bende bu hastalık var ama çekindiyim için ayleme söyleye miyorum ne yapmalıyım

 10. Burcu dedi ki:

  Meraba benim bir sorum olacak size benim aile aorunum var surekli bana inanmiyorlar kardesjme inaniyorlar aslinda kardesjmde yalan soyluyor ama aileme soylemekte istemiyorum ama bana inanmiyorlar napabilirim ne olur yardimci olun

 11. Elmira dedi ki:

  öncelikle merhabalar benim bir arkadaşımda var böyle bir sorun yalan söylüyor etrafındakiler ondan uzaklaşıyor bunun farkında mı bilmiyorum ama önem verdiği kişiler ondan uzaklaşıyor. beni arkadaşları uyardı fazla yakınlaşma bu kızla diye bende böyle bir hastalıkla az da olsa bilgi sahibiyim ben açıkçası bundan şüpheleniyorum büyük küçük her şekilde yalanı var kırmamak içinde bir şey söyleyemiyorum. ben bu kıza nasıl davranmalıyım nasıl iletişim kurabilirim vede nasıl böyle bir hastalığı olduğundan emin olabilirim. cevabınızı bekliyorum………

 12. Melike dedi ki:

  Merhaba Barış Bey.Malesef bende bu dertten muzdaribim.8 yaşımdan beri gerek hatalarimi örtmek,gerekse suçlu duruma düşmemek için yalan söylüyorum. Küçükken bunlar ufak ve masum yalanlardı,ancak şu son zamanlarda hayatım giderek kötüleşiyor.17 yaşındayım,hastalığımın farkındayım ancak bundan aileme bahsedemiyorum.Tedavi olmak istiyorum,ama maddi durumum psikolog seanslarına uygun degil.Devlet psikologlari da 18 yaş altı veli olmadan bakmıyorlar. Ancak bunun üstesinden kendim gelmek istiyorum.Okuldaki felsefe hocamla konustum,kendisi psikoloji mezunu.Bana psikiyatri tedavisi almami,ilaç tedavisine başlamami,hastalığın daha ilk evresinde oldugunu söyledi.Lütfen bana yardımcı olun,bir yol gösterin.Ailemin haberi olmadan bu hastalığı yenmek istiyorum.

 13. Gülsüm dedi ki:

  Merhabalar benim eşimde aynı hatta daha vahim gercekle yalan olani bi kendi biliyo bi Allah cocuklar bile sevmiyolar babalarini surekli yalan soyledigi için.beni kanser hastasi yapiyo millet geçmiş olsuna geliyo benim haberim bile yok herkese olur olmaz yalanlar soyluyo yapma doğruyu soyle diyorum guvenmek istiyorum ama hep ayni gozumun onunde yalan soyluyo birde ben soylemişim kendi haberi yokmus gibi davraniyo cok seyler var ama anlatmakla bitmez olmayan insanlar uyduruyo bilezigim kayboldu mesela iki uc hafta aradim gece gunduz pahaliydi benimle beraber esimde aradi civar kuyumculari usenmedim aradim esim satmis gram vicdanen rahatsiz olmadi benim yana yakila dua ederek aramama herdurumda bize zarari oluyo üzülmeyi biraktim aciyorum artik gözümde küçülmesine

 14. Banu dedi ki:

  Merhba hocam ben banu 6 yllk evliym ve 1 tane cocugum var esim surekli yalan konusuyor sebebli sebebsiz yalan konusuyor ve maddi yonden surekli bi borc aciyor ve paranin nereye gittigini bilmiyorum diyor evliligimi bitirme derecesine getirdi neyapacagimi bilmiyorum lutfen yardim edin sizce neyapmam gerekiyor bunn bi tedavisi varmi ve bu rahatsizliktan kurtulabilirmi neolur cvp atarmsiniz

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Merhaba,

   Bu noktada eşinizin psikolog desteği alması gerekiyor. Onu destek için ikna etmelisiniz.

 15. Umut dedi ki:

  İyi geceler hocam. Elektrik faturasını ödedin mi? evet. Makbuz nerde?cebimde. Görmek istiyorum. Ödemedim. Bu mitonami mi? Buna benzer çok defa krizlerle sonuçlanan yalanlar. Mitonami değilse bu tür zarar veren yalanlarda psikolojik tedavi işe yarar mı? Lütfen bilgilendirin. Çarem tükendi.

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Merhaba,

   Bu durumun mitomani olup olmaması çok önemli değil. Belli ki sizin hayatınızı çok zorlaştırıyor. Bununla ilgili psikolog desteği almak kişinin kurtulmasını sağlayabilir.

 16. isimsiz dedi ki:

  Merhabalar,ben ilk olarak size şunları yazarak başlamak istiyorum, ben 17 yaşında , sınava hazırlanan ,lisede okuyan bir öğrenciyim, çok yakın olduğum bir arkadaşımın yalan söylediğini farkettim, oda şöyle oldu, kendisiyle yakın bir arkadaşı tartışmaya başladı ve birden arkadaşım nedensizce ağlamaya başladı , yakın arkadaşı onu sakinleştirdi ve neden ağladığını sordu, oda evinde ailesiyle sorunlar olduğunu , evde ders çalışamadığını anlattı , yakın arkadaşı, onun bize birkaç defa anlattığı ,bir ilkokul arkadaşında kalmasını önerdi.Ertesi gün ifadesizce yanımıza gelip o ilkokul arkadaşının öldüğünü söyledi , ki kendisi çok duygusal bir insandır en küçük şeyde ağlar, bize böyle ifadesiz gelince olayı araştırmak istedik , tek bildiğimiz ilkokul arkadaşının hangi okula gittiğiydi ve ismiydi,araştırmalarımız sonucunda o okulda böyle bir kişinin bile olmadığını öğrendik, herkes yakın arkadaşımla yalan söylemesinden farklı bir sebep sunarak ilişkisini kesti. Birtek onun yanında ben kaldım , ve ona çok yardım etmek istiyorum , inanki bu yakaladığımız ilk yalanı değil , hep herşeyi abarta abarta anlatıyordu ama bu kadar ileri gitmemişti , kendi kafasında bir insan yaratıp üstüne birde onu öldürmek… lütfen bana yardımcı olun ne yapacağımı bilemiyorum, cevap verirseniz çok mutlu olurum , şimdiden teşekkürler

 17. deniz dedi ki:

  küçüklüğümden beri olur olmadık gereksiz yere yalanlar söylüyorum çok büyük yalanlar attığımda oluyor bir yalan atıp bütün arkadaşlarımı kaybettim ve hepsinin benden nefret etmesimi sağladım malesef kendimle yaşayamıyorum artık düzelmek istiyorum normal bi insan olayım istiyorum daha fazla insan kaybetmek istemiyorum lütfen yardım edin

 18. Yalanci dedi ki:

  Artik yalan söylemek ten sikildim tum hayatim tum soylediklerim yalan olmaya başladı kendi aileme sürekli yalan söylüyorum artik bir insanin azindan dogru tek bir laf çıkmazı iste o benim ve az önce internette yalandan nasil kurtulurum diye yazdigim zaman çıkan bu yaziyi okuyunca anladim gerçekten ben astayim kötü çocukluk geçirmiş olmam mi etkili yoksa dogustan mi boyle oldum bilmiyorum ama gerçek ten yalan söylemek istemiyorum ama oyle bir hayat kurmusumki soylediklerim yalan ben gerçekte buyum demeye cesaretim yok en yakinimdakilerin suratina nasil bakarim kendimi nasil savunurum yillarca ve defalarca sizi kandirdim ya her soyledigim yalan acmisin diye sorsan lokantatan gelsembile bugun biaey yemedim yorum ya bunun hicbir sebebi yok ve bunun gibi binlerce sey yani doğrusunu soyleyince kimsenin laf etmeyecegi hatta ilgi bile gostermeyecekleri konularda bile yalan soyluyorum kurtulmak istiyorum ama nasil olacak bilemiyorum bundan sonra yalan soylemesem bile hayatimin öncesi yalan bundan sonra dogru soylesem herkez yalancisin dedirtecek bir gecmis anlattim insanlara bunu nasil duzeltecegim bir çocuğum var baba oldun konuştuk larimi anlamaya basladigi zaman ona yalan söylemek istemiyorum

 19. Mine Mutlu dedi ki:

  Mrb hocam ben de normal konuşmam esnasında gereksiz bir yalan söylüyorum karsimdakine bunu istemiyorum ama ağzımdan cikivermis oluyo karsimdaki insan fark bile etmiyo ama sonra çok uzuluyorum bir daha yapmiyicam diyorum ama yine oluyo lütfen yardım edin. Ve bu hastalık genetik olabilir mi çok merak ediyorum
  ilaç tedavisi ile düzelir miyim

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Kimi zaman ilaç tedavisi ve terapi bir arada çok daha fazla etkili olur. Bu noktada önemli olan zaman kaybetmeden destek almaktır.

 20. mehtap dedi ki:

  mitomoni hastalagı ılerler mı ve artık iş sizofreniye kadar vardıgında (gozlemlerıme dayanarak soyluyorum) kısılerın hayatında tehlıke arz eder mı? …suan bır yakınım mıtomanının agırlasmıs bır halnı yasıyor tamamen kurdugu bır dunyası var ve bana kalırsa zarar verme potansıyelıde var ? durumlar ne derece olabılır?

 21. Büşra dedi ki:

  Anlatılanların cogunu yaşayan bir kişi olarak hayatımı ciddi zorlaştıran bir noktada yaptıklarım. Peki terapi süreci ne kadar sürer yoksa kisiye baglı mıdır

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Bu noktada terapi süreci kişiden kişiye değişiklik gösterir. En kısa zamanda terapiye başlanması çok önemlidir.

 22. Ece dedi ki:

  Merhabalar.. Yazılanları okudum ve aynı şey ı bizde yaşıyoruz. Sadece sormak istediğim yalan söyleyen bu kişiyi nasıl ikna edip psikoloğa götürmeliyiz. Bu hastalık yüzünden eşinden bile ayrıldı.. Biz ona yardımcı olmaya çalışıyoruz fakat çok üzerine gidipte kendine bir şey yaparmı diye çok korkuyoruz.. Lütfen bize cevap verin. Biz yurtdısında yaşıyoruz. Çok çaresiziz. Şimdiden teşekkürler

 23. Meltem dedi ki:

  Merhaba benim de erkek arkadasim arabasi bile uzerine olmamasina ragmen benim dedi.Surekli yalan soyluyor ve yakaliyorum 5 ay flort ettikten sonra ayrildim.Iyiki boyle biriyle evlenmedim rabbim boyle insanlardan korusun ozellikle internet ortamindan adam cikmiyo tanisirsaniz bile cok iyi arastirin nacizane fikrim genclere…

 24. profesyonel yalancı dedi ki:

  Bu hastalığın bana göre 2 nedeni var(zaten yukarıda açıklanmış) 1- mecburiyetten 2- Dikkat çekmek için.
  6 yıldır bu hastalıktan muzdaribim. Bilimsel adını “mitomani”yi yeni öğrendim. Hastalığın temelleri bende ilkokul yıllarında atıldı. Gerçi o yaşlarda çoğu çocuklar yalan söyler. lise yıllarında azalmıştı ama üniversite yıllarında tavan yaptı, hatta içinden çıkalamayacak durumlara geldim. 2 üniversite bitirdim. İlk üniversitemde doğduğum şehri yalan bilgi vererek Muğla demiştim çevremdekilere. Nedense üniversitede ege kıyılarından gelen öğrenciler ilgi çekici havadar gelmişti bana. Ben de anadolunun adı sanı pek duyulmayan bir ilindendim. Dikkat çekmek için Muğla’lı kimliğini tercih ettim. Zamanla bu duyuldu adım muğla’lı öğrenciye çıktı. Üniversitede muğlalı öğrencilere denk gelince bana iletilen sorular kaşısında çok zor durumda kalmıştım. Bu sorulara yanıt vermek için ciddi ciddi bir ara muğlaya gidip hayali bir mıntıka edinip oranın her yerini öğrenmeyi düşünüyordum. Neyse ki 2 yıl okuyup üni bitti. Ama o üniversitede kalan arkadaşlarım beni hala muğlalı olarak hafızalarında yer vermişler.
  2. üniversitemde de uydurduğum bir yalan üniversite hayatım boyunca beni çok rahatsız etti. Bu yalanı mecburiyetten söylemiştim. İnançsız bir insandım, nasıl oluyorsa galiba dışarıdan inançsız olduğum çok belli oluyor. Ben de, inançlı insanlar fazla benle uğraşmasın diye kendimi Hristiyan olarak tanıtmaya başladım. Tabi bu yalan da hızlıca yayıldı. Son yılda artık uzaktan beni Hristiyan öğrenci diye parmaklarıyla gösteriyorlardı. Tabi bunun için de yalancı bir memleket bulmak zorundaydım. Hristiyanların yoğun olduğu şehir Mardin’liydim artık. Bu yalan yüzünden üniversitedeki gizli hristiyan topluluğu beni bulup gizli toplulağa üye yaptı 🙂 mardinli olduğum için, mardine düzenlecek gezi için benden rehber olmamı isteyen mi dersiniz. mardinden ünlü hristiyan şarabı isteyen akademisyen mi dersiniz. hristiyanlık üzerine tez hazırlayan öğrencinin bir türlü benden kopmaması….(bu tez konusu yalandı psikolog bey:) derdimi anlatırken bile yalan söylüyorum 🙂

  Bunlar hayatımda beni zora sokan 2 büyük yalanlardı. Bir de ara yalanlar vardı. Yalan konusunda profesyonelim artık. Çünkü yüz mimiklerim ses tonum cümleleri aralıksız seri kurmam yalanlarımı çok inandırıcı kılıyor, bunlar yalan söylememi rahat bıraktırıyor. Üniversite son yıllarımda durumun farkına vardım, buna bir dur demem gerektiğini anladım. Bunun için üniversite son yılı kendime milat yaptım. Biraz ilerleme kaydettim, üniversiteden sonra yalanlarım azalmış durumda. ara ara yalan söylemeye devam ediyorum ama ciddi boyutta değil.

  Ohh be sonunda bu sıkıntımı sanal alemde de olsa dahi dökmüş oldum.

 25. Tedirgin dedi ki:

  Merhaba,
  Sevgilim de bu durumdan muzdarip ama sorunu olduğunu kendisi farketti. Kafasından olmayan insanlar kurduğunu ve söylediği şeylere kendini de inandırdığını söyledi. Yalanları söylerken yalan olduğunu biliyormuş amma velakin kendini dahil herkesi kandırıyormuş. Hastalığı araştırırken kendini inandırma gibisinden bir şey göremedim o yüzden daha da tedirgin oldum. Bu yaşadığı mitomani hastalığı mı? Nasıl yardım edebilirim? Lütfen geri dönüş yapın.

 26. fatih serkan dedi ki:

  hocam merhaba ben bu rahatsızlıkdan kendim magdurum ankarada oturuyorum ve bu yanlışlardan kurtulmak istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz her şekli ile mutsuzum bu rahatsızlıkdan ve bir an önce bu durumu sosyal çevremi ve sevdiklerimle mutlu olmak istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir