Stereotipleştirme Seçimlerinizi Etkiliyor
2 Kasım 2015
Partnerinizle Tartışmayı Yönetmenin 6 Yolu
5 Kasım 2015

Kendini Yalnız Hissetmek

Kendini Yalnız Hissetmek Seni Hasta Eder

Bu duyguyu örnek bir hikâyeyle anlatalım. Hikâyemizin karakteri Can olsun.

Saat 10.00 : Can üniversitede arkadaşlarıyla buluşuyor. Onlar farklı konular hakkında konuşurken Can konuşmaya katılmak istese de çekingenliği ona engel oluyor. Arkadaşlarının Can’ın açacağı konuyu beğenmeyebileceklerini düşünüp konuşmaya katılmamaya karar veriyor.

Saat 14.00 : Can arkadaşlarından biriyle öğle yemeği yiyor. Bir ara dünkü futbol maçından konuşmak istiyor ama arkadaşının ilgisini çekmezse diye düşünerek bundan da vazgeçiyor.

Saat 18.00 : Can eve geliyor. Arkadaşlarıyla pek çok sorunu olmasına rağmen bunu ailesiyle paylaşmayıp doğrudan odasına gidiyor.

Can, pek çok arkadaşı olmasına rağmen şiddetli bir yalnızlık çekiyor. Arkadaşları varken neden bu kadar yalnız hissettiğini anlayamıyor.

Can duygularını, hislerini ve ilgi alanlarını kimseyle paylaşmayıp her şeyi içine atıyor. Bu da etrafında insanlar olmasına rağmen yalnız hissetmesine neden oluyor.

Yalnızlık ve Depresyon

Samimi bir arkadaşlıktan yoksun olmak depresyona yol açan en önemli faktörlerden biridir. Bastırılmış duygular birikerek şiddetli depresyona dönüşür. Yakın bir arkadaşla konuşmak ise bastırılmış duygularınızı yönlendirmek ve üzüntünüzü hafifletmek için kullanabileceğiniz en sağlıklı yollardan biridir.

-Eğer arkadaşlarınızla yüzeysel bir ilişkiniz varsa büyük ihtimalle bastırılmış duygularınız artacak ve bu durum depresyonla sonuçlanacaktır.

Yalnızlık, Fikirlerinizi, İlgi alanlarınızı ve Hislerinizi Paylaşmak

Yalnızlık psikolojisi sadece yalnız olma durumu değil; aynı zamanda kendini yalnız hissetme durumudur. Çok arkadaşınız olsa bile duygu ve düşüncelerinizi kendinize sakladığınız için kendinizi yalnız hissedersiniz.

Eğer konuşmak istediğiniz konuları değil de başkalarının hoşuna gideceğini düşündüğünüz konuları seçmeye çalışırsanız kendinizi yalnız hissedeceksiniz. Sizi bu şekilde davranmaya iten ister utangaçlık, ister özgüven eksikliği ya da herhangi başka bir neden olsun sonuç değişmeyecek; etrafınızda onlarca insan olsa bile kendinizi hep yalnız hissedeceksiniz.

Yalnızlık Hissi İle Nasıl Başa Çıkılır

 • Yalnızlığın üstesinden gelmek, bu sorunu aşmak konusunda kararlıysanız duygularınızı, tecrübelerinizi, hikâyelerinizi ve ilgi alanlarınızı insanlarla paylaşmaya başlayın. Konuşurken başkalarının duymak isteyeceğini değil de kendinizin anlatmak istediği bir konu seçin.
 • Herkesin hayatının bir döneminde yalnız hissedebileceğini kendinize hatırlatın.
 • Sizi dinleyen, iyi hissettiren, samimi bulduğunuz kişilerle bağlantınızı sürdürmeye çalışın.
 • İnternet’te geçirdiğiniz zaman son zamanlarda arttıysa bunu azaltmaya çalışın.
 • Yeni deneyimler edinip, yeni şeyler öğrenmeye çalışın.
 • Yalnızlılığın içinde kendinizi bırakmayın. Arkadaşlarınızla, partnerinizle yaptığınız şeyleri tek başınıza da yapmaya çalışın.

İnsanlarla olan paylaşımınızı artırarak yalnızlığınızın zamanla azaldığını hissedeceksiniz.

Yalnızlık hissi kimi zaman da arkadaşla paylaşmanın ötesine geçmiş olabilir. Bu nokta klinik psikolog desteği almanız sürecin üstesinden gelmekte size yardımcı olacaktır. Psikolog ya da psikiyatrist desteğini almakta gecikmeyin. Çünkü birçok rahatsızlıkta olduğu gibi ruhsal rahatsızlıklarda ne kadar gecikirse klinik psikolog desteğine veya psikiyatrist o kadar uzun ihtiyaç olacaktır. Yalnızlığın üstesinden gelmek için iyi psikolog psikiyatrist seçimi yapabilmek için yazıya tıklayın.

5 Comments

 1. Melisa dedi ki:

  Aslını isterseniz, bende aynı duygu ile iç içeyim. Fakat ben bu durumu yaşıma göre değerlendirerek, ergenlik dönemine bağlıyorum.

 2. Kübra dedi ki:

  Merhaba.bende aynı durum içerisindeyim.ve geröekten kendimi çok taşmız hissediyorum .yakın arkadaşım hiç yok.sadece normal arkdaşlarım var.lütfen yardımcı olur musunuz?

 3. Ece dedi ki:

  Selamlar benimde arkadaşlarım var ama bi tuhafım heleki arada gelen Evren’de tekmişim duygusu benim bi an da olsa soğutuyor. Kimseye güvenemiyorum şöyle gecem gündüzüm olan kardeşim diyebildiğim bi çok arkadaşım da yok.

 4. incifer dedi ki:

  slmlar benim hiç gerçekten bir arkadaşım olmadı olduysa da ben kıymetini bilemedim neyse okumuyorum ayrıca çalışmıyorum da yani okuyorum da çalışmıyorum bende iki durumda da yalnızlık çekiyorum hem yalnızım hemde yalnızlık çekiyorum .
  35 yaşındayım bir çok şeyi yapamadım ailem yüzünden o yüzden çok kızgınım ve sinirliyim ben bu yalnızlık güdüsünü bir şekilde gidermeye çalışıyorum 30’undan sonra daha çok çoğaldı ondan öncede vardı ama 30’unda daha çok çoğaldı…Bazı geceler ağlama krizlerine giriyorum yarım saat 45 dk sürüyor sonra geçiyor sonra normalim ama gece yattığımda da devam edebiliyor ağlamalarım

 5. Gizli dedi ki:

  Slm ben de her zaman kendimi çok yanlız hissediyorum sanki yanımda kimse yokuş ki.se beni sevmiyor benimle konuşmak istemiyormuş gibi kimseyle konuşamıyorum beni yargılarlar diye lütfen yardım edin ne yapmam lazım nasıl kendimi tek hissediyorum duygusundan kurtulucam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir